Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy na Śląsku powinno powstać muzeum wysiedleń? Młodzież debatowała w Katowicach [WIDEO]

MIW
Wypędzenia Niemców po II Wojnie Światowej
Wypędzenia Niemców po II Wojnie Światowej arc
- To muzeum byłoby kluczem do poznania tożsamości ludzi mieszkających na Śląsku – przekonywali wczoraj w Bibliotece Śląskiej w Katowicach uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Tychach. W trakcie Wielkiego Finału VI Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich zmierzyli się oni ze swymi rówieśnikami z IV LO w Tychach. I – zdaniem przysłuchujących się debacie jurorów – trafniej przekonywali do swych racji.

- Rok 2015 jest rokiem Tragedii Górnośląskiej, a że nasz tegoroczny turniej obraca się wokół II wojny światowej i roku 1945,więc stwierdziliśmy, że takie podsumowanie będzie jak najbardziej właściwe – wyjaśniała Anna Ligocka – Żyła, wicedyrektor II LO w Zabrzu. Jak podkreślała oceniający debatę eksperci nie rozstrzygają która strona ma rację, lecz która potrafi swoje argumenty w bardziej przekonujący sposób przekazać. Co istotne, obie drużyny dopiero 30 minut przed rozpoczęciem debaty losują, którą opcję przyjdzie im reprezentować.

Jakie argumenty padły zatem w debacie nad Muzeum Wysiedleń i Przesiedleń? Przekonujący do takiej inwestycji zwracali uwagę, że przez wiele lat w Polsce nie mówiono całej prawdy na temat wysiedleń i deportacji w czasie i bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej, a taka inwestycja da szansę zaprezentowania pełnej informacji o tych wydarzeniach.

- Poza tym na Śląsku zjawisko to pod względem skali było najbardziej masowe. To na Górnym Śląsku zaczęły się wysiedlenia Polaków do Generalnej Gubernatorstwa, następnie część ludności niemieckiej uciekała przed frontem w roku 1944, zaś po wkroczeniu Armii Czerwonej nastąpiła deportacja przynajmniej 30 tysięcy górników, miały też miejsce także dzikie wypędzenia Niemców i Ślązaków uznanych za Niemców. Jednocześnie tutaj przesiedlano Polaków w Kresów Wschodnich i prowadzono oficjalną akcję przesiedlania Niemców z tzw. ziem odzyskanych – wyliczała przedstawicielka I Liceum Ogólnokształcącego. Jej kolega zwrócił z kolei uwagę na fakt, że istniejące w Berlinie Centrum Wypędzonych pokazuje ten problem wyłącznie z perspektywy niemieckiej.

- Jest tam wiele oszczerstw na temat Polski. Dlatego Polska i Śląsk potrzebuje takiego muzeum, aby to sprostować – przekonywał.

Kwestionujący celowość budowania takiego muzeum wskazywali na olbrzymie koszty takiego przedsięwzięcia, niewielkie zainteresowanie ofertą muzealników, szybkie tempo dezaktualizacji prezentowanych w takich placówkach treści, możliwość samodzielnego wyszukania ich w internecie, a także dużą liczbę już istniejących muzeów, które mogą w ramach swojej działalność podjąć temat wysiedleń i przesiedleń. Pojawiły się też argumenty natury politycznej i etycznej.

- Wysiedlenia zostały zalegalizowane na konferencji poczdamskiej. Czy Polak pożąda, aby powstało muzeum poświęcone głównie Niemcom, a których wysiedlenie było zgodne z konferencją w Poczdamie? Czy Polak pożąda upamiętnienia Niemców po tych wszystkich zbrodniach i barbarzyństwach? - pytali retorycznie przeciwnicy takiej inicjatywy.

Poza oboma tyskimi ogólniakami, które zmierzyły się w finale szkół ponadgimnazjalnych odbył się też pojedynek gimnazjalistów (zmierzyły się w nim dwie grupy z Gimnazjum nr 12 w Rudzie Śląskiej). Zwycięzcy w nagrodę pojadą do Brukseli.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!