Siemianowice Śląskie: Zabytkowy szyb Richter potną na...

  Siemianowice Śląskie: Zabytkowy szyb Richter potną na żyletki?

  Paweł Szałankiewicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Siemianowice: Zabytkowy szyb Richter potną na żyletki?
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Paweł Szałankiewicz/Dziennik Zachodni

  Spółka Restrukturyzacji Kopalń trzy razy próbowała sprzedać wieżę wyciągową kopalni Siemianowice III. Bezskutecznie. Jak tak dalej pójdzie to prawdopodobnie szyb Richter zostanie zwyczajnie pocięty i rozebrany.
  Z mapy Siemianowic Śląskich być może wkrótce zniknie jeden z trzech ostatnich szybów kopalnianych - "Siemianowice III", który bardziej jest znany jako Richter. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która jest właścicielem wieży wyciągowej, już trzykrotnie próbowała sprzedać szyb wraz z maszyną. Trzy razy się nie udało.

  Szyb do tanich nie należy, choć uwzględniając jego wartość historyczną, dla wielu jest wręcz bezcenny.
  SRK w czasie ostatniej licytacji próbowała sprzedać wieżę wyciągową szybu "Richter" rozpoczynając ją od kwoty 157 tysięcy złotych. Sam szyb znajduje się na terenie zakładu "Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń" i potencjalny nabywca szybu powinien w miarę szybko wieżę zdemontować i wywieźć z terenu CZOKu.

  Chętnych nabywców póki co nie ma co nie dziwi, bo taka operacja kosztuje niemałe pieniądze. A dlaczego SRK chce się pozbyć wieży szybowej? Jak się dowiedzieliśmy w SRK, ponieważ jest ona zwyczajnie zbędna. Jak nam wyjaśniono, w chwili obecnej sam szyb jest wykorzystywany do odprowadzania powietrza, a także odwadniania kopalni. SRK prawdopodobnie samo by się pozbyło szybu, gdyby nie stojące na przeszkodzie przepisy, ponieważ "Richter" jest pod ochroną wojewódzkiego konserwatora zabytków. Stąd też właściciel próbuje zbyć całą wieżę tym bardziej, że szykuje się do wyremontowania budynku szybu.

  By szyb jednak nie przepadł w naszym mieście zawiązała się grupa społeczna, która chce go uratować.

  - To jeden z najstarszych szybów. To nasza historia, którą należy zatrzymać. Jeśli wszystko zlikwidujemy, to nic nie będziemy już mieli, stąd należy ratować to, co pozostało - mówi Rafał Hornik, szef siemianowickiego koła Ruchu Autonomii Śląska, współzałożyciel profilu na Facebooku "Ocalmy wieżę Richter", który polubiło już ponad 700 osób.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama