Pogrzeb prof. Władysława Bartoszewskiego w Warszawie...

  Pogrzeb prof. Władysława Bartoszewskiego w Warszawie [ZDJĘCIA]

  AIP, X-News

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pogrzeb prof. Władysława Bartoszewskiego w Warszawie [ZDJĘCIA]
  1/21
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Jakubowski

  Pogrzeb Bartoszewskiego w Warszawie: O godzinie 12.00 w katedrze św. Jana Chrzciciela na warszawskiej starówce mszą św. rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe prof. Władysława Bartoszewskiego. Pogrzeb ma charakter państwowy. Uroczystości na Cmentarzu Wojskowym zaplanowane zostały ok. godz. 14.15. Prof. Bartoszewski zostanie pochowany w Alei Zasłużonych.
  Pogrzeb Bartoszewskiego w Warszawie: Przed katedrą jest wielu mieszkańców Warszawy, którzy przyszli oddać hołd profesorowi. Na uroczystościach pojawili się prezydent Bronisław Komorowski, premier Ewa Kopacz, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz były prezydent Aleksander Kwaśniewski, a także prezydent Niemiec Joachim Gauck i przedstawiciele innych krajów. Uroczystości przewodniczy kardynał Kazimierz Nycz.  Kardynał Nycz przypomniał, że Bartoszewski był jednym z ostatnich świadków i uczestników historii okresu międzywojennego, wojny i okupacji, Oświęcimia i Powstania Warszawskiego, całego okresu komunistycznego oraz przemian wolnej Polski.

  Władysław Bartoszewski urodził się 19 lutego 1922 r. w Warszawie. Był historykiem, dziennikarzem i działaczem społecznym.

  Dwukrotnie zajmował stanowisko ministra spraw zagranicznych. 22 września 1940 r. został uwięziony w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, wyszedł z niego 8 kwietnia 1941 r. W sierpniu 1942 r. został żołnierzem Armii Krajowej. Od 1 sierpnia 1944 r. walczył w powstaniu warszawskim. W 1946 r. zatrudnił się w „Gazecie Ludowej”, która była związana z Polskim Stronnictwem Ludowym Stanisława Mikołajczyka i wstąpił w szeregi tej partii, za co został aresztowany (oficjalnym powodem było szpiegostwo) i skazany na więzienie, z którego wyszedł w 1948 r. W październiku 2007 r. Donald Tusk powołał go na sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

  Władysław Bartoszewski był autorem ok. 1,5 tys. artykułów i ok. 40 książek. W 2010 r. ukazał się tom wspomnień Bartoszewskiego pt. „Życie trudne, lecz nie nudne”. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in. Krzyż Walecznych, Order Orła Białego i Nagrodę Kisiela.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama