Karty parkingowe dla niepełnosprawnych w Bielsku-Białej...

  Karty parkingowe dla niepełnosprawnych w Bielsku-Białej trudno wyrobić

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zaostrzone przepisy mają pomóc w zaparkowaniu samochodu
  1/2
  przejdź do galerii

  Zaostrzone przepisy mają pomóc w zaparkowaniu samochodu ©Jacek Drost/Dziennik Zachodni

  Zmiana przepisów utrudniła życie osobom niepełnosprawnym w Bielsku-Białej. Gdzie indziej odbiera się wnioski o wydanie karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej, a gdzie indziej wnosi opłaty.
  Załatwienie karty parkingowej nie tylko graniczy z cudem, ale też trzeba się nieźle nachodzić - mówi opiekunka osoby niepełnosprawnej z Bielska-Białej.

  Dodaje, że jakiś czas temu kartę można było załatwić od ręki. - Teraz nie jest to takie proste - narzeka zaznaczając, że gdzie indziej odbiera się wnioski, gdzie indziej należy uiścić opłatę za kartę. - Najgorsze, że wnioski i karty wydawane są osobiście. Jak osoba schorowana ma to załatwić? - irytuje się opiekunka.

  Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego Urzędu Miejskiego podkreśla, że zmieniły się przepisy i ratusz nie zajmuje się już wydawaniem kart.

  - Nastąpiła rewolucja - przyznaje Jacek Baczak, przewodniczący Miejskiego Zespołu ds.
  Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej. - Wcześniej wszystko załatwiało się od ręki, w jednym miejscu, w Urzędzie Miasta. Ale wtedy obowiązywały stare przepisy pozwalające przyznać kartę prawie każdej osobie mającej grupę inwalidzką lub orzeczony stopień niepełnosprawności. Od 1 lipca ubiegłego roku nie dość, że zaostrzyły się kryteria przyznawania uprawnień do karty parkingowej to stała się drukiem praktycznie tak ścisłego zarachowania jak paszporty czy dowody osobiste.

  Zmiany w przyznawaniu kart to efekt rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej. Zostały wprowadzone na wniosek oraz według projektu przygotowanego przez stowarzyszenia osób niepełnosprawnych. Postulowały one zaostrzenie przepisów, żeby osoby na wózku inwalidzkim mogły faktycznie podjechać blisko sklepu, szpitala, przychodni czy teatru. Niestety, wcześniej był z tym problem, gdyż sporo osób, często zdrowszych, otrzymywało karty, więc miejsc notorycznie brakowało. Liczba posiadaczy kart, nie tylko w Bielsku-Białej, była ogromna.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama