Dobry rating finansowy Częstochowy. Fitch Ratings na pozimie...

  Dobry rating finansowy Częstochowy. Fitch Ratings na pozimie BBB

  BR

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dobry rating finansowy Częstochowy. Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi dla Częstochowy dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie „BBB”. Perspektywa ratingów jest stabilna. Fitch pozytywnie ocenia politykę kredytową miasta, zadowalające są wyniki operacyjne.
  Dobry rating finansowy Częstochowy. Fitch Ratings na pozimie BBB
  Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi dla Częstochowy dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie „BBB”. Perspektywa ratingów jest stabilna. Fitch pozytywnie ocenia politykę kredytową miasta, zadowalające są wyniki operacyjne.

  W komunikacie agencji napisano, że potwierdzenie ratingów - zgodnie z prognozami Fitch - odzwierciedla ciągle zadowalające wyniki operacyjne, mniejsze zapotrzebowanie na nowy dług w porównaniu z innymi miastami, korzystną strukturę zadłużenia oraz wysoką płynność.
  Fitch oczekuje, że Częstochowa utrzyma zadowalające wyniki operacyjne w latach 2015-2017 z nadwyżką operacyjną wynoszącą 8% dochodów operacyjnych.
  Prognoza ta opiera się na założeniu, że władze miasta będą utrzymywać wzrost wydatków operacyjnych poniżej wzrostu dochodów operacyjnych. Ponadto wzrost gospodarczy Polski powinien wspierać rozwój lokalnej gospodarki i pozytywnie wpłynąć na dochody podatkowe Miasta.

  Fitch prognozuje, że w wyniku inwestycji, zadłużenie Miasta w latach 2015-2017 umiarkowanie wzrośnie, ale powinno pozostać na bezpiecznym poziomie poniżej 50% dochodów bieżących (w 2014 r. było to 45%). Fitch pozytywnie ocenia politykę kredytową Miasta. Większość zadłużenia Częstochowy została zaciągnięta w Europejskim Banku Inwestycyjnym, którego stosunkowo niski koszt finansowania, dłuższy okres spłaty oraz równomierne rozłożenie spłat długu obniża presję na budżet Miasta. Wysoki poziom płynności finansowej Miasta umożliwia terminowe wywiązywanie się z wszystkich ciążących zobowiązań.

  Fitch prognozuje, że w tym roku wydatki majątkowe Miasta wyniosą 180-190 mln zł, czyli około 16% wydatków ogółem. W kolejnych latach wydatki majątkowe Częstochowy będą w większości finansowane przez dochody majątkowe (powyżej 50%), co ograniczy presję na wzrost zadłużenia.

  Jak zaznacza agencja Fitch – mimo tego, że PKB na mieszkańca podregionu częstochowskiego, jest niższy od średniej krajowej, to wskaźniki dla samej Częstochowy powinny być wyższe, zbliżone do tej średniej, ponieważ Miasto jest najsilniejszym ośrodkiem gospodarczym w podregionie. Dodatkowo władze miasta koncentrują się na tworzeniu dobrych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości i pozyskiwaniu inwestorów, co powinno wspierać rozwój lokalnej bazy podatkowej w Mieście.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przycwaniakowali i przeksięgowali zadłużenie

   wg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ono nie zmalało a muszę was zmartwić. Jest większe niż było.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama