Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idea 4. Przyszłość. To dziś decydujemy o tym, jaka będzie. Rozważa red. Sławomir Cichy

Sławomir Cichy
Ludzie, tożsamość, metropolia, to ważne idee budujące teraźniejszość. Jednak aby mieć szansę na dyskusję o zmieniających się priorytetach w regionie, trzeba dać sobie taką szansę, mając jasny pomysł na funkcjonowanie Śląskiego za 10, 20, 50 lat.

Idea 4. Przyszłość. To dziś decydujemy o tym, jaka będzie. Rozważa red. Sławomir Cichy

Bez względu na to, jak bardzo będziemy starać się zaklinać rzeczywistość i powtarzać, że węgiel jest i pozostanie podstawą polskiej gospodarki i energetyki, nie ma wątpliwości, że w pierwszej kolejności, by tak się działo, konieczny jest pomysł na dalsze funkcjonowanie sektora - czy to poprzez jego prywatyzację, czy jasne zasady funkcjonowania spółek węglowych.

Dziś stoimy w dziwnym rozkroku decyzyjnym, bez jasnej deklaracji ze strony rządzących - co dalej ze śląskim węglem.
Jednocześnie trzeba zdać sobie sprawę, że każdy kolejny rok będzie zbliżał nasz region do definitywnej zmiany profilu produkcji, a więc i konieczności przeprogramowania nie tylko systemu szkolnictwa, ale przede wszystkim sposobu myślenia o województwie śląskim.

W oficjalnych opracowaniach wciąż podaje się informacje, że w województwie śląskim produkuje się prawie 92 proc. polskiego węgla, 65 proc. wyrobów walcowanych, 42 proc. koksu, 69 proc. stali surowej.

Wciąż niewielu zdaje sobie sprawę, że przyszłość to zupełnie inny kierunek. Już dziś w firmach nowych technologii pracuje w naszym regionie więcej osób niż w całym przemyśle węglowym, a Śląskie produkuje 84 proc. wszystkich samochodów ogólnego przeznaczenia wytwarzanych w Polsce - przy zastosowaniu najnowszych technologii, zarówno w produkcji gotowych wyrobów, jak i ich podzespołów.

To sygnał, że najwyższy czas na zmianę profilu kształcenia nie tylko w szkołach średnich, ale także na wyższych uczelniach. Trudno zapominać również o medycynie i to zarówno w kontekście służby zdrowia, która jest najlepiej rozwinięta w kraju i daje szerokie możliwości wykorzystania komercyjnego, jak również nie sposób zapomnieć o przemyśle farmaceutycznym, w którym nie jesteśmy na tle pozostałych regionów beniaminkiem.

Strategia Rozwoju Polski Południowej do roku 2020 przyjęta przez rząd 8 stycznia 2014 r. ożywiła wizję nazwaną "Krakowice". Czy powstanie metropolii - w wyniku połączenia Krakowa i Katowic - to jedynie mrzonka wymyślona na potrzeby bieżącej polityki ćwierć wieku temu? A może jedyna sensowna droga rozwoju Małopolski i Śląskiego? Jest o czym rozmawiać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera