Mieli gazową bombę w swoim sąsiedztwie

  Mieli gazową bombę w swoim sąsiedztwie

  Tomasz Siemieniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Siedemnaście wozów strażackich, kilkunastu celników i policjantów wzięło udział w nocy z piątku na sobotę w zabezpieczeniu oraz zlikwidowaniu nielegalnej i niebezpiecznej instalacji przetaczania gazu propan-butan w Świerklanach.
  Akcja trwała dziewięć godzin i zakończyła się w sobotę rano. Prymitywna, grożąca wybuchem instalacja znajdowała się na zapleczu maleńkiej stacji LPG, przy ruchliwej drodze z Żor do Wodzisławia Śląskiego.

  Ruch na drodze został na czas trwania akcji zatrzymany. Strażacy, którzy brali w niej udział podkreślają, że to, co zobaczyli na miejscu, to była prawdziwa bomba.

  - Dwa ogromne bojlery na wodę przerobione na zbiorniki gazu, trzysta małych butli, a wszystko to w pomieszczeniu z prowizoryczną instalacją elektryczną. Nawet nie chcę myśleć o skutkach eksplozji, do której mogło dojść w tym miejscu - mówi Arkadiusz Pawlik z rybnickiej straży pożarnej. - Dla porównania powiem tylko, że wybuch jednej butli z gazem może zniszczyć cały budynek - dodaje.
  Sąsiedzi są w szoku. - Myślałem, że to był jakiś tragiczny wypadek, bo zjechało się tyle straży i policji. A tu się okazuje, że tak długo mieszkaliśmy kilka metrów od bomby gazowej - mówi Henryk Piszczek ze Świerklan. - To przecież kompletny brak wyobraźni, za parę złotych wysadziliby nie tylko siebie, ale kilka domów z sąsiedztwa - dodaje.

  Na szczęście udało się uniknąć ewakuacji kilkuset mieszkańców.
  - Od początku akcji trzymaliśmy rękę na pulsie. Odcięliśmy dopływ prądu i zabraliśmy się za przepompowanie gazu do bezpiecznych butli - mówi Pawlik.

  Na "lewą" przepompownię gazu wpadli funkcjonariusze z katowickiej Izby Celnej.
  - Nieprawidłowości wykryliśmy w piątek podczas rutynowej kontroli. Nasi pracownicy byli zszokowani sposobem i warunkami, w jakich gaz przetaczano i natychmiast zaalarmowaliśmy straż i policję. Chodziło nam o bezpieczeństwo ludzi, którzy mieszkają w sąsiedztwie stacji - mówi Aldona Węgrzynowicz, rzecznik prasowy Izby Celnej w Katowicach.

  Zdaniem celników i policjantów nielegalny i niebezpieczny proceder trwał na tej małej stacji przynajmniej od jesieni zeszłego roku.

  - Tego jesteśmy pewni. Podczas śledztwa okaże się, czy nie trwało to dłużej - mówi Węgrzynowicz. Wtedy też dowiemy się, na ile właściciele stacji oszukali Skarb Państwa.
  Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, właścicieli stacji LPG. Dzisiaj zostaną przesłuchani przez prokuratora.

  Oprócz zarzutów wyłudzenia podatków, mogą oni usłyszeć również zarzuty spowodowania poważnego niebezpieczeństwa.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama