Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Mamy tu regionalne hity kulinarne! [PRZEPISY]

Beata Marciniak
W Częstochowie ruszył V Festiwal Sztuki Kulinarnej. To okazja, żeby pochwalić się swoimi smakami.

W III Alei Najświętszej Maryi Panny ruszył V Festiwal Sztuki Kulinarnej. Potrwa do niedzieli. Przyjedźcie i zobaczcie co tu można zjeść. Jurajska kuchnia nie ma się czego wstydzić. Nasz region jest bogaty w rzeczy, których nigdzie nie posmakujecie.

- Nasza częstochowska zalewajka jest najsmaczniejsza - zachwala Elżbieta Trzeciak, dyrektor Częstochowskiej Organizacji Turystycznej, która zorganizowała trzydniowy festiwal kulinarny w alei. Na stoiskach wystawców goszczą regionalne produkty, robione tradycyjnymi metodami.

- Chleb tatarczuch musi trzy godziny spędzić w piecu, żeby dobrze smakował - twierdzi Jadwiga Plesińska z Żarek, uczestniczka festiwalu. - To ciemny, słodki chleb wypiekany z mąki gryczanej, z użyciem mleka, wody oraz drożdży. Można go kupić także w środy i soboty na targu w Żarkach. Kosztuje 18 złotych - dodaje.

Na festiwalowych stoiskach goszczą swojskie sery, kiełbasy, zioła, miody i wyroby rzemiosła artystycznego.

- Mamy sery z dodatkiem ziół - zachwala Paulina Adamska.

Festiwal to nie tylko smakowanie potraw, ale i konkursy. Dziś odbędą się m.in. : III Ogólnopolski Konkurs Młodych Talentów o tytuł "Mistrza kuchni śląskiej", pokazy kuchni żydowskiej, molekularnej, sztuki warzenia piwa i parzenia kawy.

REGIONALNE HITY:

tatarczuch - ciemny słodki chleb wypiekany z maki gryczanej, z użyciem mleka, wody oraz drożdży. Gdy zaczyn drożdżowy wyrośnie, ciasto przekłada się na grube blachy i piecze w piecu chlebowym przez około 2 godziny. Jeden bochen waży około 7 kilogramów. Jest ciemny i ma słodki smak i jest to zasługa maki oraz proporcji dodawanych składników. Chleb utrzymuje wilgotność przez siedem dni. Jest polecany osobom cierpiącym na choroby układu pokarmowego, przyspiesza trawienie.

pietruszajka - zupa z korzeni i natki pietruszki i warzyw. Kroimy ziemniaki, marchewkę, seler, pietruszkę, wrzucamy do garnka z wodą i gotujemy do miękkości. Potem dodajemy zasmażkę - z mąki.
ciulim lelowski - przygotowuje się następująco: ziemniaki starte jak na placki ziemniaczane doprawione pieprzem, solą, cebulą i tłuszczem łączy się z mięsem. Za najlepszy dodatek uważa się żeberka. Surowe ciasto ziemniaczane przekłada się warstwowo mięsem w garnkach i wkłada się do pieca chlebowego na całą noc. Gotowy ciulim wykłada się łyżką na talerz.

pieczonki żareckie - żeliwny kociołek wykładamy świeżymi liśćmi kapusty. Obieramy ziemniaki, czerwone buraczki, cebule krajemy w plastry. Kiełbasę i boczek kroimy w kostkę. Poszczególne składniki układamy warstwami. Ziemniaki, buraczki, kiełbasa, boczek i przyprawiamy do smaku solą i pieprzem, na każdą z warstw kładziemy trochę smalcu. Na wierzchu tego przekładańca należy ułożyć liście kapusty i przykryć kociołek pokrywką. Jeśli pokrywka nie jest dokręcana, to należy docisnąć ją jurajskim kamieniem. Tak przygotowany kociołek osadzić w żarze ogniska. Delikatnie obłożyć drewnem z każdej strony i czekać około 1,5 h.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!