Wielka pustka po lwowianach

  Wielka pustka po lwowianach

  Krzysztof Karwat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wielka pustka po lwowianach
  Nekrologi, jak to nekrologi, przeleciały niczym gasnące meteoryty przez łamy gazet, także DZ, i znikły. Nie miały prawa na dłużej zatrzymać naszej uwagi, bo zmarły miał prawie 100 lat, więc na pamięć swych rówieśników liczyć nie mógł.
  Wielka pustka po lwowianach
  Odejście Tadeusza Zagajewskiego, emerytowanego profesora Politechniki Śląskiej w Gliwicach, mogło tylko zelektryzować jego dawnych studentów. Może przede wszystkim tych zaangażowanych w wydarzenia Marca 68, które w Gliwicach miały przebieg dość żywiołowy?

  Prof. Zagajewski - jako jeden z nielicznych nauczycieli akademickich na Górnym Śląsku - stanął podczas rewolty studenckiej po właściwej stronie, czego ówczesne władze mu nie wybaczyły, wkrótce pozbawiając go rozmaitych stanowisk, także godności dziekana Wydziału Automatyki, który notabene wcześniej powołał do życia.
  Wydarzenia marcowe w śląskim wydaniu zostały w ostatnich latach dobrze zbadane i opisane przez historyków z kręgów katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej. Nazwiska Zagajewskiego - rzecz jasna - w tych pracach też się nie pomija. Profesor był także pionierem elektroniki, postacią szanowaną i cenioną w kręgach naukowych.

  Wracam do tych faktów, bo sprowokowała do tego najnowsza książka Adama Zagajewskiego, znakomitego poety i eseisty, syna gliwickiego profesora. Jej tytuł - "Lekka przesada" - dość nieoczekiwanie niesie konotacje śląskie. Otóż jakieś 10 lat temu miesięcznik "Śląsk" opublikował obszerną rozmowę z profesorem Zagajewskim. Pojawiły się w niej wątki lwowskie, co oczywiste, bo to była jedna z owych tysięcy rodzin polskich, które musiały po 1945 r. opuścić swe ojczyste strony. Wiele z nich osiadło na Śląsku, Górnym i Dolnym.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama