Ważne
  Pamiętnik to nie zabytek?

  Pamiętnik to nie zabytek?

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z Adamem Szydłowskim, rozmawia Magdalena Nowacka
  Czy Pamiętnik Rutki Laskier to pana zdaniem dziedzictwo kulturowe, zabytek?

  Pamiętnik zawiera dwa rodzaje informacji. Pierwsze dotyczą życia osobistego osoby spisującej pamiętnik a drugie zdarzeń z okresu okupacji. Nie są to jednak informacje istotne z punktu widzenia historycznego i społecznego, są tak ogólne, że nie stanowią cennego źródła historycznego. Stąd, moim zdaniem, niemożliwym jest uznanie pamiętnika za zabytek w rozumieniu ustawy o ochronie zabytków a wynikiem tego jest brak możliwości stosowania przepisów o pozwoleniach na wywóz zabytków.


  Czy nie należało jednak zostawić pamiętnika w będzińskim Muzeum Zagłębia?

  Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ale myślę, że dobrze stało się tak, jak jest. W Muzeum Zagłębia jest sporo pamiątek pożydowskich, a jednak, moim zdanie, nie są tak wyeksponowane, jak powinny. Jest macewa i tora w zamku i tyle. Zastanawiam się na przykład, dlaczego nie ma specjalnej sali, gdzie można byłoby oglądać także inne pamiątki pożydowskie a także związane z osobami, które w czasie II wojny pomagały Żydom. Wiem, że takie są. Przekazała je m.in. Zofia Rydel, córka doktora Tadeusza Kosibowicza, który pomagał i leczył Żydów.

  Gdyby Pamiętnik został w mieście, z pewnością byłaby to promocja Będzina. Może pojawiłyby się tłumy wycieczek?

  Nie sądzę. Na pewno nie taka liczba, jak w Yad Vashem, gdzie oprócz Pamiętnika Rutki mogą zobaczyć inne pamiątki. Trudno uwierzyć, żeby ktoś z Ameryki specjalnie przyjechał tylko po to, aby zobaczyć oryginał pamiętnika. Uważam natomiast, że dobrym posunięciem byłaby próba odkupienia lub przejęcia domu w którym mieszkała Rutka i zrobienie tam muzeum, wystawy, zbioru żydowskich pamiątek.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama