Urodziny śląsko-dąbrowskiej Solidarności teraz bez polityki?

  Urodziny śląsko-dąbrowskiej Solidarności teraz bez polityki?

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uroczystości rocznicowe w tym roku mają być radosne

  Uroczystości rocznicowe w tym roku mają być radosne ©Lucyna Nenow

  Prezydent zaproszony, premier też, podobnie jak marszałkowie Sejmu i Senatu oraz przedstawiciele wszystkich partii z regionu. Nie wiadomo, czy 3 września wszyscy przyjadą do Jastrzębia-Zdroju na 31. urodziny śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
  Uroczystości rocznicowe w tym roku mają być radosne

  Uroczystości rocznicowe w tym roku mają być radosne ©Lucyna Nenow

  Jedno jest pewne - jeśli przyjadą, nie będą wygłaszać przemówień! Dlaczego? Bo władze związku chcą odpolitycznić obchody podpisania porozumień, żeby nie było jak w zeszłym roku, gdy uroczystości w Gdańsku przerodziły się w awanturę i wiec poparcia dla prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

  W tym roku Jastrzębie chce dać przykład wszystkim, którym bliskie są idee Sierpnia 1980 r., gdy polska opozycja nie była targana konfliktami. Ma być radośnie, bo to radosne święto zwycięstwa demokracji. Zmiana formuły jest bardzo widoczna w scenariuszu, zgodnie z którym impreza ma przemienić się w muzyczny piknik.

  - Solidarność wreszcie zrozumiała, że cenę za jej zaangażowanie polityczne płacą nie partie polityczne, ale ona sama. Na razie działania te są nieco teatralne, ale nie ma chyba innego sposobu, by przekonać, że związek walczy o prawa pracownicze, a nie o głosy dla polityków - ocenia dr Marcin Gacek, socjolog polityki z Uniwersytetu Śląskiego.

  Będą msza, koncert i piknik  Uroczystości 3 września (sobota) o godz. 15 rozpocznie msza św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama