Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4 idee dla Śląska: Samorządowcy ze Śląska i Zagłębia o metropolii mówią od prawie dekady

MIW
Industriada to jedna z nielicznych udanych inicjatyw GZM
Industriada to jedna z nielicznych udanych inicjatyw GZM Bartosz Pudełko
Podstawowym celem Górnośląskiego Związku Metropolitalnego jest utworzenie dynamicznie rozwijającego się wielkomiejskiego ośrodka, zdolnego do skutecznej konkurencji z innymi ośrodkami metropolitalnymi w kraju i w Europie. Tak właśnie brzmi cytat ze strony internetowej Związku, którego narodziny wiele osób przyjęło jako zapowiedź ziszczenia się snów o górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii.

Jakie zadania miał na siebie wziąć GZM? Po pierwsze ustalenie wspólnej strategii rozwoju dla tworzących go miast. W statucie można jeszcze przeczytać m.in. o realizacji zadań objętych wspólną strategią i przekazanych Związkowi przez gminy członkowskie, pozyskiwaniu pieniędzy "z krajowych i zagranicznych funduszy celowych", zarządzaniu drogami przekazanymi Związkowi przez jego członków, aktywizacji rynku pracy, wspieraniu innowacyjnych programów gospodarczych "podnoszących poziom konkurencyjności miast" oraz edukacji ukierunkowanej na kształceniu w zawodach deficytowych, a także opiniowaniu ważnych dla metropolii procesów legislacyjnych i decyzyjnych.

Od utworzenia GZM minęło już ponad 8 lat. Ile w tym czasie zrealizowano ze wskazanych w statucie zadań? Strategia rozwoju jest. Przyjęto ją wiosną 2010 roku i na papierze prezentuje się rewelacyjnie. Czegoż tam nie ma! Wśród priorytetów, których realizacją lub koordynacją miał się zająć GZM znalazło się opracowanie wytycznych w zakresie zagospodarowania przestrzennego obszaru metropolitalnego, budowa szybkiej kolei regionalnej i "średnicówki" na wschód od Katowic, stworzenie planu gospodarki odpadami dla miast GZM wraz z budową spalarni, a także opracowanie metropolitalnego programu stypendialnego oraz programu rewitalizacji obszarów miejskich i przemysłowych.

Dziś wymierny bilans działalności GZM prezentuje się dość skromnie. Owszem, Związek jest widoczny przy okazji dużych przedsięwzięć kulturalnych takich jak Industriada, czy Metropolitalna Noc Teatrów. Prezydentom udało się dogadać w sprawie wspólnego zakupu prądu przez zrzeszone przez Związek miasta. Wykaz dokonań uzupełnia długa lista różnego rodzaju koncepcji i raportów. Klapą zakończyła się natomiast wspólna gospodarka odpadami, o wspólnych projektach komunikacyjnych nie ma nawet co mówić, choć przewodnicząca Związku, Małgorzata Mańka-Szulik przekonuje, że gdyby nie determinacja miast GZM, to budowa DTŚ-ki w Zabrzu i Gliwicach mogłaby stanąć pod dużym znakiem zapytania.

- I teraz powinniśmy wspólnie zabiegać o budowę DTŚ-ki na wschód - mówi przewodnicząca. Jak dodaje Związek chce też wrócić do koncepcji wspólnego utrzymywania "średnicówki". Kolejnym z "odkurzonych" pomysłów na wspólne działanie ma być polityka rowerowa. - Osią działań powinna być komunikacja, drogi i zagospodarowanie przestrzenne. Potrzebna jest też wspólna promocja naszej aglomeracji, by przyciągnąć tutaj młodych ludzi. Tylko tak możemy przeciwdziałać wyludnianiu się miast - mówi Małgorzata Mańka-Szulik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera