Zlikwidowana rozlewnia nielegalnego spirytusu w Sosnowcu

  Zlikwidowana rozlewnia nielegalnego spirytusu w Sosnowcu

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Nielegalną rozlewnię spirytusu, w której odkażano alkohol przeznaczony do rozcieńczania farb, zlikwidowali w Sosnowcu śląscy celnicy i pogranicznicy. Na miejscu znajdowało się 3,2 tys. litrów spirytusu, w rozlewni zatrzymano trzy osoby.
  Jak poinformował PAP rzecznik śląskiego oddziału Straży Granicznej ppłk Cezary Zaborski, kompletna linia produkcyjna nielegalnego alkoholu znajdowała się w prywatnym budynku gospodarczym w Sosnowcu. Wewnątrz zainstalowano m.in. aparaturę do odkażania zanieczyszczonego chemicznie spirytusu przemysłowego oraz urządzenia do przepompowywania i rozlewania. Spirytus trafiał m.in. na śląskie targowiska i bazary.


  Akcję likwidacji rozlewni pogranicznicy przeprowadzili z celnikami z Izby Celnej w Katowicach. Gdy funkcjonariusze weszli do budynku, trwał właśnie cykl produkcyjny, a pracujący w środku trzej mężczyźni rozlewali gotowy już produkt do plastikowych butelek.

  "Mężczyźni nie dość, że zajmowali się nielegalnym procederem, wykazali się przy tym skrajną nieodpowiedzialnością. W pomieszczeniu, gdzie znajdowały się tysiące litrów spirytusu i unosiły się jego opary, mężczyźni dogrzewali się tzw. słoneczkiem, co w każdej chwili mogło grozić wybuchem" - zaznaczył Zaborski.

  W budynku znajdowało się 2810 litrów spirytusu oraz 4185 pustych plastykowych butelek. Kolejne 400 litrów alkoholu znaleziono w zaparkowanym przy garażu samochodzie dostawczym. Łącznie na miejscu przechwycono 3210 litrów 85-procentowego spirytusu o wartości szacowanej na ponad 250 tys. zł.

  Według szacunków pograniczników, gdyby alkohol trafił do nielegalnego obrotu, Skarb Państwa straciłby 135 tys. zł. Straty wynikające z działalności rozlewni są jednak dużo większe - o skali produkcji świadczy liczba znalezionych na miejscu pustych butelek.

  Jak zaznaczył Zaborski, to kolejna w ostatnim czasie wspólna skuteczna akcja Straży Granicznej i Służby Celnej. Przed tygodniem funkcjonariusze obu tych służb w Rybniku zlikwidowali magazyn nielegalnych wyrobów tytoniowych. Przechwycono tam ponad miliona sztuk nielegalnych papierosów i prawie 700 kg tytoniu o wartości ponad 700 tys. zł.(PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  PIJANY OCHRONIARZ STRZELAŁ W TESCO W KATOWICKIM SCC - ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama