Śląski i polski nacjonalizm

  Śląski i polski nacjonalizm

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Śląski i polski nacjonalizm
  "Nie ma nic gorszego niż gorolstwo deklarujące narodowość śląską. Narodowość trzeba udokumentować, a nie zadeklarować" - ten ksenofobiczny cytat znalazłam w internecie, szukając informacji o tym, jak rozwija się dyskusja dotycząca rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.
  Śląski i polski nacjonalizm
  Poczułam się fatalnie, bo jestem taką gorolką, na dodatek urodzoną w żydowskim Będzinie, a zaprezentowany przez internautę sposób myślenia nie jest odosobniony. Nie udowodnię śląskich korzeni, ale jestem "stond" i chcę, żeby region, w którym mieszkam, był dobrze zarządzany, bogaty, a ludzie coraz mądrzejsi.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  STOWARZYSZENIE OSÓB NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ, CZYLI UKRYTA OPCJA RAŚ-OWSKA

  Dla mnie śląskość to nie tylko gospodarność, pracowitość, ale przede wszystkim umacniana przez wieki tolerancja, którą niektórzy mylą z dupowatością. Gdy ktoś zaczyna mówić o korzeniach, przypominają się czasy hańby, wraca ohydny epizod z najnowszej historii Polski, gdy usiłowano sprawdzić do siedmiu pokoleń wstecz drzewo genealogiczne premiera Tadeusza Mazowieckiego (nie mówiąc już o dziadku z Wehrmachtu premiera Donalda Tuska).

  Gdy z drugiej strony ktoś krzyczy: Hanysy raus i RAŚiści - jeży mi się włos na głowie. To język nienawiści. Czuję ogromny dyskomfort, że debata o śląskich sprawach odbywa się w tak złym stylu. Boję się śląskiego i polskiego nacjonalizmu, który zionie nie tylko z for internetowych. W ten sposób nie rozwiążemy żadnych ważnych problemów.

  Opanujmy emocje, bo nigdy nie pojedziemy bezpłatną A1, a prezydenci miast przyspawani do stołków nigdy nie zgodzą się na powstanie metropolii, która może być trampoliną rozwoju całego regionu. Szanujmy poglądy wszystkich.

  Mieszkańcy Podbeskidzia i ziemi częstochowskiej, którzy z trudem przełknęli gorycz likwidacji swoich województw, są przerażeni śląsko-polskimi wojnami. Nie zamykajmy się więc w ideologicznych gettach. Nie przyniesie to nic dobrego. Mamy przecież ważniejsze cele.

  Dlatego w imię tolerancji, z której słynie (słynął?) Śląsk, nie odmawiałabym arcybiskupowi Wiktorowi Skworcowi prawa do osobistej deklaracji: żyjemy na Śląsku, ale jesteśmy Polakami. Nad sprawą pochylił się w zeszłym tygodniu w "Dzienniku Zachodnim" redaktor Michał Smolorz, uznając, że metropolita nie odrobił lekcji, bo nie zauważył tożsamościowej rewolucji, jaka się w regionie dokonała.
  CZYTAJ CAŁY TEKSTY MICHAŁA SMOLORZA O ARCYBISKUPIE SKOWRCU
  Tak jak biskup Wiktor Skworc myśli znacząca część mieszkańców województwa śląskiego. Sądzę, że większa niż grupa osób deklarujących narodowość śląską.

  Ale też w imię tolerancji przyznałabym status języka regionalnego językowi śląskiemu - by ocalić go przed unicestwieniem, które grozi mu, gdy śląska kultura nie zostanie wsparta dodatkowymi pieniędzmi.

  Lepiej skupić się na nauczaniu historii regionu, niż na pielęgnowaniu krzywd, kompleksów i niezrozumiałej agresji.

  KONIECZNIE SKOMENTUJ. CZY ZGADZASZ SIĘ Z TEZAMI AUTORKI?

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH I NOWE RECEPTY [PORADNIK]
  *NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!

  Czytaj także

   Komentarze (57)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   smieszne

   Deutscher und Schlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Tu znowu lewicowe wypocinki :) jezyk nienawisci zastąpmy jezykiem tolerancji ....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pani Pustulka fauluje.

   Paulina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Co za pierdoly. Do bycia naleza "korzenie". Chinczyk z chinskeij rodziny urodzony nie w Polsce ale mieszkajacy od wielu lat w Polsce tgez nie jest Polakiem i nie jest uwazany za Polaka....rozwiń całość

   Co za pierdoly. Do bycia naleza "korzenie". Chinczyk z chinskeij rodziny urodzony nie w Polsce ale mieszkajacy od wielu lat w Polsce tgez nie jest Polakiem i nie jest uwazany za Polaka. Analogicznie: Pustulka, urodzona w Bedzinie.

   Oczywiscie za dobre checi itd. respekt i dzieki. Ale co to za sztuczne oburzenie ? Nie kapuje tego.

   To przeciez nie nacjonalizm, co za bzdura. Po co oszukiwac siebie i innych i udawac kogos, kim sie nie jest ? A gdy ktos autochtoniczny rozpozna i odkryje i wyczuje, to zarzucac mu "rasizm" czy "nacjonalizm" ?

   Gdy sie jest np. czarnym czy zóltym, to trzeba sie z tym pogodzic i jakos w tej sytuacji zyciowej i w miejscu zamieszkania zaaranzowac. A nie udawac, ze sie jest "bialym" oryginalem, autochtonem. I byc obronnie-agresywnym. To jest schizofreniczne i szkodzi wlasnej integracji, o asymilacji wcale nie wspominajac.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   propaganda

   marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 15

   Przede wszystkim kto to napisał, bo w internecie moze piać gorol poszywajacy sie pod Ślązaka.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozsądny tekst

   jasiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 16

   Oby takich więcej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na Ślunsku pani Postułka!!!!

   synek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

   Łod samygo poczuntku żyjom Gurnoślunzacy Dolnoślunzocy łoros ynksze nacyje y etnyczne grupy- tak to ćynżko spokupjeć


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   łoroz

   synek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 10

   Ślunsk je we dwuch tajlach Gurno Dolno Ślunskich

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mamy milczeć?

   Rokoko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 12


   Gdy wojewodą śląskim został Michał Kurzydło [vel Grażyński]i gdy jego polonizacja Ślązaków i łamanie wszelkich praw osiągnęła swoje apogeum ,Korfanty wypowiedział znamienite słowa ,"nie o taką...rozwiń całość


   Gdy wojewodą śląskim został Michał Kurzydło [vel Grażyński]i gdy jego polonizacja Ślązaków i łamanie wszelkich praw osiągnęła swoje apogeum ,Korfanty wypowiedział znamienite słowa ,"nie o taką żeśmy Polskę walczyli"tych słów nie uczy się polskie dzieci na lekcji historii.zresztą historia i życie oraz fascynacją Polską zakończyła się w Warszawie,w Mokotowskim więzieniu gdzie otruto go oparami arszeniku.Dostał nagrodę "za perłę w koronie" zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Slonzokow

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

   Nie wchodzcie w dyskusje z tym polskim nacjonalistom-podpisuje sie co chwila innym nickým,ale to tyn som prowokator.Loloc,niych pisze som do siebie.Pozdrowiynia do wszystkich Slonzokow.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co?

   Krzychu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 9

   nie wiem czy to o mnie? bo piszesz że ktoś podpisuje się ciągle innym nickiem kiedy ja używam jedynie jednego Krzychu! I nie jestem prowokatorem, ale masz bardzo dojrzałe podejście jak chce...rozwiń całość

   nie wiem czy to o mnie? bo piszesz że ktoś podpisuje się ciągle innym nickiem kiedy ja używam jedynie jednego Krzychu! I nie jestem prowokatorem, ale masz bardzo dojrzałe podejście jak chce ktoś podyskutować normalnie powiedzieć swoje zdanie i wysłuchać drugiej strony to lepiej twoim zdaniem jest go olać? to się nie dziw że mało kto się liczy z waszymi pretensjami i roszczeniami jak sami nie chcecie słuchać drugiej strony! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślask jest Polski!!!!!!!

   Krzychu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 20

   Śląsk jest tak samo polski jak Kosowo serbskie!!!! I nikt tego nie zmieni!!!!
   czemu? bo jak można mówić takie bzdury że komuś należy się niepodległość czy autonomia bo 173 tys. ludzi uważa się za...rozwiń całość

   Śląsk jest tak samo polski jak Kosowo serbskie!!!! I nikt tego nie zmieni!!!!
   czemu? bo jak można mówić takie bzdury że komuś należy się niepodległość czy autonomia bo 173 tys. ludzi uważa się za ślązoków z ponad 4,5mln. mieszkających na górnym śląsku?!
   Krzywdy zadane prze Polaków Ślązakom? gówno prawda bo były one zadane przez władze komunistyczną kontrolowaną przez Moskwę i żydów!!!!
   A śląskie roszczenia są tak samo śmieszne jak żydowskie do polskich kamienic!!!
   Wielka Polska Narodowo-Katolicka od morza do morza!!!!!!!!!!!!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żałosne

   Silesia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Inteligencją to ty nie świecisz, w taki razie jeśli Śląsk jest polski, Kosowo serbskie to w takim razie polska jest Rosyjska
   Wielka polska Rosyjsko Narodowa morza do morza

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do krzycha który musi sie jeszcze uczyć

   jokel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 15

   Krzychu,a twoim zdaniem władze komunistyczne"to jakiej narodowości byli ? marsjanie? eskimosi czy rodowici POLACY? za mało wiesz żeby zabierać głos,krzywdy zadane slązakom przez polaków nigdy nie...rozwiń całość

   Krzychu,a twoim zdaniem władze komunistyczne"to jakiej narodowości byli ? marsjanie? eskimosi czy rodowici POLACY? za mało wiesz żeby zabierać głos,krzywdy zadane slązakom przez polaków nigdy nie ulegną przedawnieniu i ty o tym dobrze wiesz dlatego tak gorąco agitujesz.I nie pisz o Polsce "narodowo-katolickiej" bo to już HISTORIA! dzisiaj panuje syf i k****-oto twoja polska.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie ja jeden

   Krzychu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 30

   to prawda że dzisiejsza Polska to syf tak jak śląsk jednak moim marzeniem jest Wielka Polska Narodowo-Katolicka! i to ty musisz zajrzeć do więcej niż jednego źródła bo ja czytałem wiele( historia...rozwiń całość

   to prawda że dzisiejsza Polska to syf tak jak śląsk jednak moim marzeniem jest Wielka Polska Narodowo-Katolicka! i to ty musisz zajrzeć do więcej niż jednego źródła bo ja czytałem wiele( historia Polski to moje hobby i co nie co wiem) ponieważ w Polsce w czasie komuny najwyższe stanowiska piastowali kosmopolici, żydzi, Rosjanie czy służalcze pieski Moskwy! przecież połowa "polskich" oficerów było tak naprawdę Rosjanami tak samo było u władz cywilnych! oczywiście też byli Polacy ale nie bardziej winni od Ślązoków! I ja potrafię przyznać rację przeciwnej mi światopoglądowo stronie! przykład? Ukraińcy powinni mięć za bohatera banderę?c czemu? bo to ich bohater! dla nas Polaków był katem i tego nie można zapomnieć i trzeba uczyć jednak robił to co dal Ukraińców było słuszne! No i jedna rzecz kto tu agituje? ja jedną sprzeczną myśl mam i nagle wszyscy mnie atakują? gdzie wasza tolerancja? nie ma! więc nie oczekujcie w zamian jej bo zachowujecie się jak pedały chcecie mięć prawa dla siebie i łamać innych!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Socjotechnika

   Rokoko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 11

   To jest ta wspaniała polska tolerancja z której narodził się ukraiński,litewski nacjonalizm z tej samej tolerancji rodzi się śląski nacjonalizm.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska była właśnie tolerancyjna

   Krzychu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 12

   Polska była właśnie tolerancyjna!!!! przez całe swe istnieje Polska była tolerancyjna wobec zdradzieckich psów Ukrainy i Litwy! gdy był okazja się z tym uporać to Piłsudski postanowił zrealizować...rozwiń całość

   Polska była właśnie tolerancyjna!!!! przez całe swe istnieje Polska była tolerancyjna wobec zdradzieckich psów Ukrainy i Litwy! gdy był okazja się z tym uporać to Piłsudski postanowił zrealizować własną federalistyczną tak samo utopijną jak komunizm! zemściło się czym? właśnie Banderą na Wołyniu! Litwa? z bolszewikami walczyła przeciw Nam Polakom a on się chciał z nimi dogadywać! nie doszło by do rozbiorów Polski gdyby nie tolerancja! czemu? bo z tolerancji dała możliwość popisów dla kosmopolityzmu z którego powstała anarchia(liberum veto itp.) która doprowadziła do upadku Polski, ponieważ liczy się dla kosmopolitów ich własny interes! gdyby nie tolerancja to nie było by problemów z mniejszościami narodowymi i etnicznymi bo doszłoby do asymilacji!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O Twoim, polskim nacjonalizmie pisze Autorka, Krzychu!

   Schlesier. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 12


   Dociera to do Ciebie? :-(


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a jeszcze jedno

   Krzychu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 19

   autorka potępia polski nacjonalizm, a wy sami krzewicie śląski!!! co więcej są komentarze gdzie żądacie tolerancji dla siebie jednocześnie obrażając i przejawiając nie tolerancję wobec Polaków taka...rozwiń całość

   autorka potępia polski nacjonalizm, a wy sami krzewicie śląski!!! co więcej są komentarze gdzie żądacie tolerancji dla siebie jednocześnie obrażając i przejawiając nie tolerancję wobec Polaków taka wasza mała hipokryzja! ja sam jestem nie tolerancyjny więc tolerancji nie oczekuję, jednakże śmieszą mnie "wojownicy tolerancji" nie tolerujący innych od siebie!


   PS.co prawda nie cała moja ta wypowiedź odnosi się do twojego posta, lecz ogólnie się już az tak nie chciałem rozdrabiać a już i tak zrobiłem to w dużym stopniuzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tyle

   Krzychu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 11

   tyle że ja jestem dumny z bycia nacjonalistą! i sami pomyślcie jeżeli na Śląsku jest 173tys. uważających się za Ślązoków to co? mamy dać autonomię? dlaczego pozostali mają żyć w tej autonomii a...rozwiń całość

   tyle że ja jestem dumny z bycia nacjonalistą! i sami pomyślcie jeżeli na Śląsku jest 173tys. uważających się za Ślązoków to co? mamy dać autonomię? dlaczego pozostali mają żyć w tej autonomii a takich jest ponad 4 mln.A zawsze jest ktoś niezadowolony! ,y Polacy jakoś do dziś nie usłyszeliśmy przeprosin za Katyń!( nie mylić ze Smoleńskiem bo za to akurat ruskim dziękuję i żałuję że tupolew nie był większy!) niemcy przeinaczają historię! na zachodzie mówią o polskich obozach zagłady! izrael i niemcy żądają rekompensat od państwa polskiego za co? jedni za krzywdy wyrządzone prze niemców i Rosjan drudzy za samych Rosjan! My mamy przepraszać za Jedwabne? to niech żydzi przeproszą za zabitych Polaków! a wracając do meritum sprawy to podajcie jakieś przykłady krzywd wyrządzone przez Polaków wam? i niech to nie będą najlepiej takie od 1945-60 bo wtedy w Polsce każda decyzja czy można nawet tyłek podetrzeć wychodziła z Moskwy! i jeszcze jedna rzecz ja nie mam nic do kultury śląskiej chce miejcie dbajcie, ale czemu warszawiak ma płacić za krzewienie kultury śląskiej? i nie może być tak że dla mniejszości ma cierpieć większość! kultura tak! autonomia czy niepodległość nie! i niech nikt nie mówi o narodzie śląskim bo taki nigdy nie istniał, a jedynie grupa etniczno-kulturowa! bo wyobraźcie sobie że specjalnie dla kilku osób z małej wioski buduje się cmentarz na którego powstanie łoży cała gmina. przecież można pochować gdzieś na innym pobliskim cmentarzu czyż nie?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co Ty, Krzychu, biedaczku, możesz dać innym?

   Nie, dziękuję! :-) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 17


   Swą głupotę? :-(

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Moj apel do Slonzokow

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 10

   Moj apel do Slonzokow jo (gość) 08.01.12, 23:21:25
   Czeba naprowdy kompletnie ignorowac takie psychiczne i bezprawne wypowiedzi prowokujoncych goroskich nacjonalistow.Na forum okolo 75% slonskich...rozwiń całość

   Moj apel do Slonzokow jo (gość) 08.01.12, 23:21:25
   Czeba naprowdy kompletnie ignorowac takie psychiczne i bezprawne wypowiedzi prowokujoncych goroskich nacjonalistow.Na forum okolo 75% slonskich wypowiedzi,to wlasciwie zbyndne nasze wypowiedzi.Widza,ze tych paranoicznych goroli to nie piko,bo som kompletnie jebniynci w mozg w sopsob przekroczajoncy wszelkie przyjynte normy.Je zech pewny,ze jak niy bydymy na taki szajs odpisywac i czimac konsekwyntno linia,to loni bydom musiec pisac do samych siebie.Jim idzie lo prowokowanie nos,ale my muszymy ich maksymalnie loloc.Tych gamoni mozesz gnojic,a loni i tak za chwila piszom jakby sie nic niy stalo.Jo osobiscie nie byda lodpisywol ani komyntowol zodnych ich wypowiedzi,bo wiym ze to bydzie skuteczniejsze.Czy boli jakegos psychola cos bardzi jak ignorowanie go??Niy,to jest do takich kompletno porazka,a wiync muszymy ta metoda wyprobowac i tyla.Czimomy sztama i zero dyskusji z tymi smieciorzami.Dziynki za zrozumiynie i pozdrowiynia do wszystkich Slonzokow und Schlesier.Es lebe freies Schlesien. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tolerancja

   jo sam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 10

   regionalizm sam w sobie pozostanie jakoś tam nietolerancyjny. tak jak w rodzinie mniej toleruje się obce dzieci niż własne, czy tak jak Polacy są tolerancyjni wśród swoich jak chodzi o dowalenie...rozwiń całość

   regionalizm sam w sobie pozostanie jakoś tam nietolerancyjny. tak jak w rodzinie mniej toleruje się obce dzieci niż własne, czy tak jak Polacy są tolerancyjni wśród swoich jak chodzi o dowalenie obcym.
   Pani Pustułce (choć pisze ładnie) pomyliła się rzeczywistość ze światem utopijnym, komunistycznym.
   90 lat temu Slązacy zaufali Polakom, bo zdawało im się, że to właśnie Polacy będą z tamtych Dwóch bardziej dla nich tolerancyjni. Co z tego wyszło - wiemy dobrze. Zaufanie zostało zmarnowane a droga powszechnej tolerancj spalona. Potrzebne są inne rozwiązania.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Tolerancję" polską pokazali na Kresach! :-(

   Nie mają w sobie odrobiny przyzwoitości? :-( (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 15


   Dlatego zmuszeni byli skorzystać z tolerancji Schlesierow!

   Wyraźnie nie doceniają tego dobrodziejstwa Ślązaków?! :-(

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama