Ważne
  Parafie w Suszcu i Woli dostały nieruchomości legalnie. CBA...

  Parafie w Suszcu i Woli dostały nieruchomości legalnie. CBA nie miało racji

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Parafie w Suszcu i Woli dostały nieruchomości legalnie. CBA nie miało racji

  ©suszec.pl

  Nie doszło do złamania prawa przy przekazywaniu przez Komisję Majątkową nieruchomości parafiom w Suszcu i Woli k. Pszczyny - uznała Prokuratura Okręgowa w Katowicach i umorzyła postępowanie w tej sprawie. Rozpoczęło się ono prawie rok temu po doniesieniu CBA.
  Parafie w Suszcu i Woli dostały nieruchomości legalnie. CBA nie miało racji

  ©suszec.pl

  Informację o umorzeniu tej sprawy przekazała w piątek rzeczniczka katowickiej prokuratury Marta Zawada-Dybek. Decyzja jest prawomocna.

  Postępowanie zainicjowane przez CBA było prowadzone pod kątem poświadczenia nieprawdy w operatach szacunkowych, sporządzonych na potrzeby postępowań regulacyjnych prowadzonych przez Komisję Majątkową na wniosek parafii pw. św. Urbana w Woli i parafii pw. św.
  Stanisława w Suszcu. W 2007 r. rzeczoznawcy ocenili, że wartość nieruchomości utraconych przez parafię w Suszcu wynosi ponad 460 tys. zł. Parafii w Woli w PRL zagarnięto grunty wyceniane na 1,6 mln zł.

  Prokuratura przeanalizowała akta postępowań regulacyjnych, przesłuchano członków Komisji, rzeczoznawców, badane były same operaty szacunkowe. Jak powiedziała prok. Zawada-Dybek, podstawą umorzenia jest "brak dostatecznych danych uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa".

  - Dowody zgromadzone w postępowaniu nie wykazały, by rzeczoznawcy majątkowi poświadczali nieprawdę w operatach dotyczących zarówno nieruchomości utraconych przez te parafie, jak i nieruchomości zamiennych - powiedziała rzeczniczka.

  Umorzone właśnie postępowanie nie było jedynym toczącym się w Katowicach śledztwem, związanym z Komisją Majątkową. Prokuratura ciągle wyjaśnia okoliczności przekazania nieruchomości parafii pw. św. Wojciecha w Radzionkowie. Także w tym przypadku śledczy sprawdzają, czy nie doszło do poświadczenia nieprawdy w operatach szacunkowych dotyczących zarówno utraconej, jak i przekazanej parafii ziemi.

  Według wcześniejszej informacji, przekazanych przez CBA, parafii z Radzionkowa, która starała się o zwrot 40 hektarów ziemi bezprawnie zabranej jej w czasach PRL, Komisja przekazała 200 ha.

  Komisja Majątkowa, która przestała istnieć na początku marca ubiegłego roku, przez przeszło 20 lat decydowała o zwrocie Kościołowi katolickiemu nieruchomości Skarbu Państwa. Od jej orzeczeń nie przysługiwały odwołania. W trakcie swej działalności komisja przekazała stronie kościelnej ponad 65,5 tys. ha oraz 143,5 mln zł. Według mediów wartość zwróconego majątku sięgała 5 mld zł.

  Decyzja o likwidacji Komisji miała związek m.in. z krytyką jej działalności. Media donosiły, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła; miały być one zaniżane. W sprawie Komisji Majątkowej wypowiedział się też 8 czerwca 2011 r. Trybunał Konstytucyjny. Nie zakwestionował on zasad zwrotu Kościołowi katolickiemu mienia zagrabionego mu w PRL. Orzekł, że tylko jeden zapis ustawy o Komisji Majątkowej był niezgodny z konstytucją. Chodzi o to, że to ustawa powinna określać, z mienia których jednostek Skarbu Państwa lub samorządu komisja mogła przekazać majątek Kościołowi; tymczasem ustawa o komisji stanowiła, że ma to zrobić rząd w rozporządzeniu. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY


  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A w Żorach?

   Józef Brzozowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 30

   Przypominam:
   komisja rozpatrywała wniosek o odszkodowanie za utracone nieruchomości o powierzchni 42 ha. Tymczasem ostatecznie przyznano nieruchomość o wielkości 360 ha. Kto jest odpowiedzialny i...rozwiń całość

   Przypominam:
   komisja rozpatrywała wniosek o odszkodowanie za utracone nieruchomości o powierzchni 42 ha. Tymczasem ostatecznie przyznano nieruchomość o wielkości 360 ha. Kto jest odpowiedzialny i kiedy zostanie ukarany za działanie na szkodę skarbu państwa lub gminy?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chodziło o szum medialny !

   Bronek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 24

   Ale co wylali pomyji tego nikt nie POwie ,bo oto chodziło , na forach internetowych teraz będzie cisza!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama