Katowice: Koniec papierowych dokumentów. Z oszczędności

  Katowice: Koniec papierowych dokumentów. Z oszczędności

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Koniec papierowych dokumentów. Z oszczędności

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  200 tys. kartek rocznie mniej - to oszczędności w katowickiej Radzie Miasta. Rajcy zrezygnowali z papieru na rzecz elektronicznych dokumentów.
  Katowice: Koniec papierowych dokumentów. Z oszczędności

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Nawet 200 tys. kartek papieru rocznie mniej będzie zużywało Biuro Rady Miasta w Katowicach. Powód? Radni przegłosowali w środę zmianę w statucie miasta. Zgodnie z nowymi zapisami materiały związane z wykonywaniem mandatu, będą otrzymywali w formie elektronicznej, a tylko na wniosek - papierowej.

  Dotąd wszyscy otrzymywali projekty uchwał, poprawki, czy sprawozdania w firmie tradycyjnej. Marnowały się stosy papieru.


  - Propozycja ma na celu przede wszystkim dostosowanie statutu miasta Katowice do zmian jakie niesie za sobą informatyzacja, czy też postępująca cyfryzacja, a także - co ma niebagatelne znaczenie w sprawie- zaoszczędzenie przez budżet miasta Katowice kosztów związanych z przekazywaniem radnym materiałów w wersji tradycyjnej - uzasadniał zmianę Arkadiusz Godlewski, który złożył projekt uchwały w tej sprawie.

  Rekordowo wysoki budżet Katowic 2012 ZOBACZ

  Nie wszyscy radni byli zgodni, że zmiana jest na dobre. Dopytywali między innymi, jak w takim razie będą korzystali z projektów uchwał podczas sesji... Odpowiedź: magistrat nie planuje zakupów laptopów dla radnych, zatem muszą zabrać swój sprzęt, mogą drukować projekt we własnym zakresie, albo co zakłada zmiana zawnioskować do Biura RM, aby materiały nadal otrzymywać w wersji papierowej.

  Jerzy Forajter z Forum Samorządowego i Piotr Uszok apelował, by najpierw do pracy z e-materiałami dostosować salę sesyjną, tzn. sprawdzić czy jest w niej wystarczająca ilość gniazdek na ładowarki do laptopów.

  Wątpliwości budził też zapis o powiadamianiu radnych o terminie sesji. Dotychczas rajcy otrzymywali informację o dacie posiedzenia za pośrednictwem poczty. Proponowana zmiana zakładała, że za skuteczne powiadomienie można uznać już chociażby pojawienie się informacji o terminie na stronie internetowej Urzędu Miasta. Na wniosek Forajtera zapis poprawiono - radni będą otrzymywali powiadomienia mejlem, a odbiór potwierdzą drogą elektroniczną.

  Zmiany wejdą w życie czternaście dni po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym wojewody śląskiego. Prawdopodobnie więc radni z e-projektami będą mieli do czynienia dopiero na kwietniowej sesji.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *A JEDNAK POLSKIE OBOZY ISTNIAŁY. MOŻE NIE KONCENTRACYJNE I NIE ZAGŁADY, ALE JEDNAK. TUŻ PO WOJNIE ZMARŁO W NICH TYSIĄCE LUDZI, ZATRZYMANYCH JAKO "ELEMENT NIEPEWNY". ZOBACZ FILM I PODYSKUTUJ
  *PRZEZ 100 DNI LICZYLIŚMY NA PO, ŻE SPEŁNI OBIETNICE I PORADZI SOBIE Z USTAWĄ
  METROPOLITALNĄ. ALE POLITYCY ZAPOMNIELI, CO NAM OBIECALI


  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama