Strzeż się ochroniarza. Teraz każdy będzie mógł nim zostać

  Strzeż się ochroniarza. Teraz każdy będzie mógł nim zostać

  MIW, CIS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Strzeż się ochroniarza. Teraz każdy będzie mógł nim zostać

  ©arc. DZ

  Od decyzji psychiatrów zależy, czy ochroniarz, który 7 grudnia strzelał po pijaku do ludzi w Silesia City Center stanie przed sądem. Zdenerwowany brakiem obsługi na stoisku mężczyzna sięgnął po pistolet i opróżnił cały magazynek. Cudem nikt nie ucierpiał. Jak się okazało ochroniarz miał we krwi ponad 2 promile alkoholu, a sam pistolet był tzw. bronią obiektową czyli taką, której legalne stosowanie jest ograniczone wyłącznie do chronionego obiektu.
  Strzeż się ochroniarza. Teraz każdy będzie mógł nim zostać

  ©arc. DZ

  Choć 52-letni mężczyzna dzień po zdarzeniu usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (obecnie przebywa w areszcie tymczasowym), to wcale nie jest przesądzone, że zostanie za ten czyn ukarany.

  Urszula Noras - Cema, szefowa prowadzącej postępowanie w tej sprawie Prokuratury Katowice Północ stawia sprawę jasno: - Jeśli biegli uznają, że w chwili zdarzenia mężczyzna był poczytalny, to skierujemy do sądu akt oskarżenia.
  Jeśli jednak stwierdzą, że było inaczej, to raczej wystąpimy o umorzenie postępowania i umieszczenie mężczyzny w zakładzie celem leczenia - zapowiada Urszula Noras - Cema. Decyzję psychiatrów powinniśmy poznać najdalej na początku kwietnia. Jak przyznaje szefowa katowickiej prokuratury kierowanie podejrzanych o usiłowanie zabójstwa bynajmniej nie jest rutynową procedurą.

  - W tym przypadku uznaliśmy jednak, że zachodzi uzasadnione podejrzenie co do poczytalności tej osoby - mówi Urszula Noras - Cema.

  O co konkretnie chodzi? Z ustaleń śledczych wynika, że mężczyzna w przeszłości leczył się psychiatrycznie i zażywał leki psychotropowe. Pytanie zatem, jakim cudem uzyskał ochroniarską licencję? Mimo zapewnień policjantów system weryfikacji kandydatów oraz samych pracowników ochrony najwyraźniej nie jest zatem zbyt szczelny. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że dostęp do tej profesji niebawem będzie jeszcze łatwiejszy. Znalazła się ona bowiem w ogłoszonym kilka dni temu przez ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina projekcie ustawy deregulacyjnej. Dokument ten ma ułatwić dostęp do 49 zawodów. Zdaniem jego twórców wymusi to zwiększoną konkurencję w tych profesjach i ułatwi rozpoczęcie pracy przez młodych ludzi.

  Uwolnienie zawodów prawniczych


  Istnieje powszechne przekonanie, że zawody prawnicze są zbyt reglamentowane a co za tym idzie, usługi świadczone przez prawników niewspółmiernie drogie do nakładu pracy. Nie nam to oceniać, jednak jednym z powodów uwolnienia tej grupy zawodów jest wprowadzenie konkurencji na rynku.
  • Adwokat: Do 3 lat ustawa skraca wymagane okresy dopuszczenia do egzaminu adwokackiego. Likwidacji ma ulec część testowa egzaminu adwokackiego. Podobne zmiany czekają też radców prawnych.
  • Notariusz: Osoby wykonujące zawód komornika przez okres 3 lat (o ile posiadają wykształcenie prawnicze) zwolnione zostaną z wymogu odbycia aplikacji notarialnej, złożenia egzaminu notarialnego i minimalnego okresu 2 lat pracy w charakterze asesora notarialnego. W przypadku adwokatów i radców, zniesiony zostaje wymóg trzyletniej praktyki.
  • Komornik: Skrócono czas trwania aplikacji i zakres eg-zaminu a także zrezygnowano z obowiązkowych badań psychologicznych kandydatów na komorników.


  Uwolnienia, które budzą kontrowersje


  Wiele zawodów wpisanych na listę do uwolnienia budzi kontrowersje zarówno wśród klientów jak i uprawiających je ludzi. Obawiamy się, że na rynku dojdzie do swoistej wolnej amerykanki i fali oszustw.
  • Detektyw: Zniesiony zostaje obowiązek złożenia egzaminu, wystarczy odbycie obowiązkowego szkolenia.
  • Instruktor nauki jazdy: Instruktor nie będzie już musiał mieć wykształcenia średniego. Okres posiadania uprawnienia do kierowania pojazdami rodzaju objętego szkoleniem został skrócony z 3 do 2 lat.
  • Taksówkarz: Przyszli taksówkarze nie będą mieli obowiązku odbycia kursu i zdania egzaminu z topografii miasta oraz przepisów porządkowych i z prawa pracy.
  • Zarządca nieruchomości: Jedynym wymogiem do wykonywania tego zawodu będzie pełna zdolność do czynności prawnych oraz niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw. Zlikwidowany zostanie wymów posiadania licencji, wykształcenia, studiów podyplomowych i praktyki zawodowej w zakresie zarządzania nieruchomościami. Zarządcy nie będą ponosili odpowiedzialności innej niż sądowa.


  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
  *ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "jakim cudem uzyskał ochroniarską licencję?

   oburzony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 74 / 46

   Co do twojej wypowiedzi , sam mam licencje i badania które sie przechodzi to fikcja, każdy je może zaliczyć bez większego problemu, sam pracowałem z gościem z nerwicą, który pracował z bronią , a...rozwiń całość

   Co do twojej wypowiedzi , sam mam licencje i badania które sie przechodzi to fikcja, każdy je może zaliczyć bez większego problemu, sam pracowałem z gościem z nerwicą, który pracował z bronią , a przełożeni nie widzieli w tym problemu bo miał grupę inwalidzka , bo dobry pracownik ochrony to emeryt inwalida , pierwsze pytanie jakie słyszysz gdy szukasz pracy to czy masz grupę inwalidzka nie to spadaj jesteś nie opłacalnym pracownikiem. Spora część ludzi pracujących w ochronie to stare dziadki większości byli mundurowi którzy z urzędu dostają licencje ich sprawność pycho-fizyczna daje wie do życzenia ale dal firmy liczy sie pracownik z grupa inwalidzka bo da niej ważny jest zysk a nie sprawny pracownik liczy sie sztuka.
   A jak uwolnią ten zawód to dopiero będzie wesoło jak każdy będzie mógł latać z bronią .
   I jeszcze pytanie ma i niech ktoś mi odpowie dlaczego firmy ochroniarskie sa zakładami pracy chronionej?????????? to jest chore !!!!!!!!!!!!!!!!
   Ja jako młody człowiek mam umowę zlecenie na 50zł i od tego sa odprowadzane składki , a jak byłbym inwalida to z marszu dostałbym umowę o prace .

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "jakim cudem uzyskał ochroniarską licencję?"

   Ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 74 / 72

   szkoda, że autor tych wypocin nie zapoznał się z dostępnymi informacjami na ten temat, oczerniacie w ten sposób wielu ludzi ciężko i uczciwie pracujących przez lenistwo dziennikarzyny..., potem...rozwiń całość

   szkoda, że autor tych wypocin nie zapoznał się z dostępnymi informacjami na ten temat, oczerniacie w ten sposób wielu ludzi ciężko i uczciwie pracujących przez lenistwo dziennikarzyny..., potem traktuje się np. konwojentów jak zagrożenie, co jest pomyłką i absurdem, zbierzcie rzetelnie materiał i napiszcie coś z sensem! tylko, że to wymaga pracy i myślenia....zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama