Dagmara Drzazga zwyciężczynią konkursu im. Krystyny Bochenek

  Dagmara Drzazga zwyciężczynią konkursu im. Krystyny Bochenek

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dagmara Drzazga zwyciężczynią konkursu im. Krystyny Bochenek

  ©Marzena Bugała

  Dziennikarka TVP Katowice Dagmara Drzazga zwyciężyła w pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Kapituła nagrodziła jej film dokumentalny pt. "Świat według Bruegela".
  Dagmara Drzazga zwyciężczynią konkursu im. Krystyny Bochenek

  ©Marzena Bugała

  W dniu, w którym Krystyny obchodzą swoje imieniny, w siedzibie Radia Katowice rozdane zostały nagrody pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Z ponad 50 materiałów dziennikarskich - filmów, audycji radiowych oraz publikacji prasowych i internetowych - nagrodzono pięć. Pula nagród wyniosła 50 tys. zł.

  Pierwszą nagrodę i 20 tys. zł otrzymała dziennikarka TVP Katowice Dagmara Drzazga za film dokumentalny pt. "Świat według Bruegela". Film jest opartą na obrazie artysty sfabularyzowaną opowieścią o pracy Lecha Majewskiego na planie filmu "Młyn i krzyż".

  - To jest film dokumentalny prezentujący dwa różne obszary czasu, bo z jednej strony opowiadam o obrazie Bruegela Droga na Kalwarię z 1564 roku, który znajduje się w wiedeńskim muzeum; opowiadam o tym wspaniałym dziele, pełnym tajemnic szyfrowanych symboli, ukrytych postaci; z drugiej strony mamy katowickiego, ale światowej sławy reżysera stąd - Lecha Majewskiego, który postanowił nie tyle ożywić obraz Bruegela, ten obraz stał się punktem wyjścia, aby zbudować wspaniały film - powiedziała Drzazga.

  Zwyciężczyni konkursu uważa, że trzeba podkreślać, iż film Majewskiego powstał w Polsce, a "zdjęcia odbywały się w największej mierze tutaj, na Śląsku".

  Film Drzazgi był wielokrotnie nagradzany, w 2010 roku został uznany za najlepszy dokument w radiowo-telewizyjno-internetowym konkursie Prix Italia w Turynie.

  Drugie miejsce zajęły ex aequo i otrzymały po 10 tys. zł Ewelina Majewska-Howis z publikacją "Świeczka dla taty" oraz Ewa Niewiadomska, autorka reportażu "Perły Barbary".

  Przyznano także dwie równorzędne trzecie nagrody. Otrzymały je Alicja Grembowicz i Irena Piłatowska-Mądry - autorki reportażu "Kordian i Helena", oraz Danuta Lubina-Cipińska za publikację "Śląsk - Moja Ziemia Święta". Laureatki otrzymały po 5 tys. zł.

  W kapitule nagrody zasiadali: marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz (przewodniczący), dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Krystyna Doktorowicz, zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice Anna Sekudewicz, rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, dziennikarz "Polityki" Jan Dziadul, szef "Faktów" TVN Kamil Durczok oraz dziennikarz i działacz samorządowy Andrzej Zydorowicz. W przyszłości do kapituły będą mogli wejść również laureaci konkursu.

  - Na ten konkurs wpłynęło bardzo wiele prac, m.in. dziewięć audycji radiowych, 18 materiałów filmowych i 19 materiałów tekstowych. Kapituła brała pod uwagę bardzo wiele czynników, (...) przede wszystkim wartości artystyczne, jak również wartości w sensie regionalnym, mówiące o tożsamości, o Śląsku. Szukaliśmy takich prac, które nie są banalne - powiedziała podczas uroczystości Doktorowicz.

  Udział w konkursie mogli wziąć autorzy publikacji podejmujących szeroko pojętą problematykę związaną z tradycją, historią i kulturą województwa, a także tematykę obecnych przemian w regionie i wizji jego przyszłości. Celem konkursu jest upamiętnienie Krystyny Bochenek i promocja regionu.

  Wyjątkowo w pierwszej edycji konkursu oceniane były publikacje z lat 2010-2011; w kolejnych latach są to materiały z jednego roku kalendarzowego.

  Fundatorem nagród jest marszałek województwa śląskiego. Patronat nad konkursem objęły śląskie i ogólnopolskie redakcje, m.in. "Gazeta Wyborcza", "Polska Dziennik Zachodni", Polskie Radio Katowice, katowicki oddział TVP, telewizja TVS, "Gość Niedzielny", Wydawnictwo Górnicze oraz Polska Agencja Prasowa. Konkurs wsparła także "Polityka".

  W trakcie uroczystości wiele miejsca poświęcono Krystynie Bochenek - jej życiu oraz osiągnięciom. Wicemarszałek Senatu i wybitna dziennikarka zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. Przez wiele lat była dziennikarką Radia Katowice, współpracowała z telewizją i prasą. Zasłynęła z akcji i inicjatyw społecznych, promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią ogólnopolskiego dyktanda i imieninowych zjazdów Krystyn. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
  *ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Podziękowanie

   Dieter Nowak

   Zgłoś naruszenie treści

   Najserdeczniejsze gratulacje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dagmara Drzazga

   koneser z Katowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 53

   Piękna, mądra, utalentowana od dawna i we wszystkich dziennikarskich przedsięwzięciach; to Dagmara Drzazga. Moim zdaniem wyrasta ponad tę nagrodę, nawet bez wysokich obcasów, nie tylko ona...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama