Ważne
  Bytom: Do końca czerwca 131 osób będzie wykwaterowanych z...

  Bytom: Do końca czerwca 131 osób będzie wykwaterowanych z Karbia

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Bytom: Do końca czerwca 131 osób będzie wykwaterowanych z Karbia

  ©arc.

  Prawdopodobnie do końca czerwca 131 osób zostanie wykwaterowanych z 56 mieszkań uszkodzonych w wyniku eksploatacji górniczej. Od zeszłego roku z bytomskiej dzielnicy Karb wykwaterowano 464 osoby.
  Bytom: Do końca czerwca 131 osób będzie wykwaterowanych z Karbia

  ©arc.

  ZOBACZ, JAK WYGLĄDAŁA WCZEŚNIEJSZA EWAKUACJA MIESZKAŃCÓW KARBIA

  W części dzielnicy Karb, w której latem ubiegłego roku trzeba było wykwaterować z popękanych w wyniku szkód górniczych budynków 464 osoby, mieszka jeszcze 56 rodzin, które - jak wynika z informacji przekazanych w czwartek przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w Bytomiu - trzeba będzie przenieść do innych lokali.


  Rodziny te mieszkają w pięciu połączonych ze sobą budynkach w rejonie związanym z eksploatacją węgla kamiennego.

  Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Elżbieta Kwiecińska powiedziała dziennikarzom w czwartek, że w domach są uszkodzenia, np. zarysowania, następuje przechył budynków, ale nie stwarzają one zagrożenia bezpieczeństwa.

  Dodała, że z całą pewnością nie doszło do "przekroczenia stanu granicznego nośności", bo gdyby tak się stało, mieszkańców należałoby wykwaterować natychmiast. "Mimo że puściły mrozy, mimo że grunt rozluźnił się, nie ma uszkodzeń dodatkowych. Jedynym elementem, który pokazuje, że rozluźniony jest grunt, to jest pojawienie się wody w pomieszczeniach piwnicznych" - powiedziała.

  Mieszkańcy ul. Technicznej w Karbiu ewakuowani - ZOBACZ ZDJĘCIA


  Kwiecińska jest zdania, że wykwaterowanie nastąpi prawdopodobnie w czerwcu, choć ten okres może zostać przedłużony w zależności od stanu technicznego segmentów.

  W czwartek w trakcie spotkania z dziennikarzami prezydent Bytomia Piotr Koj poinformował, że zostanie przeprowadzona kolejna ekspertyza techniczna tych budynków. "Wszystko zależy od ich stanu technicznego. Jeśli nastąpi pogorszenie, to w każdej chwili może być podjęta decyzja o ewakuacji, ale intencja jest taka, żeby to wykwaterowanie nastąpiło do ostatecznych lokali" - powiedział w trakcie konferencji prasowej Koj.

  Poinformował również, że do tej pory miasto wyremontowało 107 mieszkań w różnych częściach miasta dla rodzin wykwaterowanych z dzielnicy Karb, natomiast w hotelach pozostaje tylko 11 osób. Wiceprezydent Bytomia Marian Maciejczyk powiedział PAP, że koszt dotychczasowych prac remontowych wyniósł ok. 3 mln zł.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama