Kasa na pomoc po huraganie nie przepadnie

  Kasa na pomoc po huraganie nie przepadnie

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Poszkodowani przez katastrofalną trąbę powietrzną w regionie częstochowskim mają dość problemów z odbudową swoich domów i budynków gospodarczych. Ostatnio pojawiła się plotka, że kto do końca tego roku nie wykorzysta otrzymanej pomocy finansowej, będzie musiał oddać pozostałe pieniądze.
  Natychmiast rozdzwoniły się telefony w miastach i gminach. Okazało się, że jeśli ktoś musi się spieszyć, to właśnie urzędy!

  - Gminy poprzez swoje ośrodki pomocy społecznej ustalały, jakie fundusze są potrzebne na odbudowę budynków mieszkalnych i socjalnych na danym terenie. Potem zwracały się do nas o pieniądze z pomocy rządowej i je otrzymywały. Nie mogą jednak trzymać ich na swoich kontach, do 15 grudnia powinny je przekazać poszkodowanym. Tych ostatnich żadne takie terminy nie dotyczą - wyjaśnia Renata Kostiw-Rydzek z biura prasowego wojewody śląskiego.

  Wszystko z powodu przepisów budżetowych. Pomoc rządowa "mieści się" w bieżącym roku budżetowym i tak urzędy muszą ją rozliczyć. Ewentualne kolejne transze mogą się pojawić dopiero w roku kolejnym. - Uff, no to odetchnęliśmy. Wiadomo, jak wygląda rynek usług budowlanych. O dobrych fachowców naprawdę ciężko, choćby nawet człowiek tłumaczył, że wichura zerwała mu dach. Budowlańcy pracują w Anglii, a my musieliśmy długo szukać i możemy z niektórymi robotami nie zdążyć do końca roku - mówi Maciej Jabłoński.

  Większość gmin rządowe pieniądze przekazywała jak najszybciej do mieszkańców i problem ma z przysłowiowej głowy. Teraz odbywa się rozliczanie wykonanych prac.

  - Straty w budynkach mieszkalnych były u nas stosunkowo niewielkie. Szacowanie poszło sprawnie. Wciąż nierozwiązany pozostaje problem budynków gospodarczych. Mamy dostać jeszcze 340 tysięcy złotych od sejmiku wojewódzkiego i 120 tysięcy zł od innych gmin, które obiecały pomoc - mówi Krzysztof Smela, wójt gminy Mykanów.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama