Rodzice dają dzieciom imiona gwiazd futbolu. To czas Kuby i...

  Rodzice dają dzieciom imiona gwiazd futbolu. To czas Kuby i Roberta?

  Justyna Krzyśków

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kuba, Wojtek, Robert, Przemek, czy może Franek? Urzędy stanu cywilnego spodziewają się, że w najbliższych miesiącach na "porodówkach" wśród malców płci męskiej królować będą imiona zawodników polskiej reprezentacji.
  Mirosław Kańtor, kierownik USC w Katowicach, nie ma wątpliwości: ewentualna wygrana dziś naszych z Czechami może skutkować pojawieniem się małych Kubusiów lub Przemusiów nazwanych na cześć sportowych bohaterów.

  - Moda jeszcze nie zapanowała, ale myślę, że gdy Polska dostanie się do półfinału, rozpocznie się prawdziwe szaleństwo. Obawiam się jednak, że trafią się również rodzicie chcący nazwać swoje dziecko Euro Koko - śmieje się Mirosław Kańtor.


  Jerzy Bożek, kierownik USC w Bielsku-Białej, uważa, że może się powtórzyć historia z lat 70. minionego wieku.

  - Wtedy nasi piłkarze osiągali naprawdę wielkie sukcesy i błyskawicznie zapanowała moda na Robertów, Grzegorzów czy też Kazimierzów. Rodzicie chcieli dla swoich pociech mistrzowskich imion - wspomina Jerzy Bożek.

  EURO 2012: WSZYSTKO O MECZU POLSKA-CZECHY NA DZIENNIKZACHODNI.PL

  Kiedy zapytaliśmy w Urzędach Stanu Cywilnego naszego regionu, jakie imię męskie cieszy się dziś największą popularnością, okazało się, że już od ponad dziesięciu lat zdecydowanie prowadzi Jakub. Po wspaniałym golu Kuby Błaszczykowskiego w meczu przeciwko Rosji ta tendencja może jeszcze wzrosnąć.

  Aleksander Trzuskowski, kierownik USC w Sosnowcu, jest pewien, że postać naszego piłkarza może mieć duży wpływ wśród wielu rodziców na przyszły wybór imienia.

  - Myślę, że w czasie mistrzostw Euro 2012 pojawi się na świecie wielu małych imienników Błaszczykowskiego - przekonuje Trzuskowski.

  Moda na imiona stale się zmienia. Zaledwie parę lat temu triumf święcił Adam, wcześniej z kolei... Isaura. Doktor Marek Dziewierski, antropolog kultury z Uniwersytetu Śląskiego, tłumaczy, skąd w naszej kulturze imienne trendy.

  - Pierwszym źródłem imion w tradycji judeochrześcijańskiej była Biblia - mówi. - Teraz jednak żyjemy w kulturze popularnej, gdzie naszą inspiracją stają się seriale czy też właśnie wydarzenia sportowe. Popularność osoby niesie za sobą popularność imienia. Przypomina to zjawisko świecenia światłem odbitym. Dając dziecku na imię Kuba mamy nadzieję na osiągnięcie przez nie podobnego sukcesu - wyjaśnia Marek Dziewierski.

  To już było...  Wybór imienia dla dziec-ka to niezwykle ważna kwestia. Rodzice często szukają inspiracji nie tylko wśród tradycyjnych źródeł.
  Gdy w latach 80. furorę robiła telenowela "Niewolnica Isaura" urzędnicy nagminnie rejestrowali jej małe imienniczki. Ogromną popularność w Polsce zdobyło również imię Edyta. Mogła przyczynić się do tego spikerka telewizyjna Edyta Wojtczak, która przez wiele lat cieszyła się wyjątkową sympatią widzów. Kiedy na rynku wydawniczym pojawiła się powieść Katarzyny Grocholi "Nigdy w życiu", zaroiło się od Judytek. Po śmierci papieża Jana Pawła II, rodzice najczęściej wybierali imię Karol. Wystarczy też przypomnieć spektakularne sukcesy Adama Małysza i związaną z tym modą na małych Adasiów. Obecnie rodzice coraz częściej sięgają po imiona zagraniczne, takie jak Nicola lub Vanessa - dla dziewczynek, czy Roger albo Oscar - dla chłopców.

  WSZYSTKO O EURO 2012 NA DZIENNIKZACHODNI.PL W NASZYM SERWISIE SPECJALNYM


  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Izaura

   svatopluk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 38

   osób o takim imieniu w Polsce jest może kilkanaście.
   nigdy nie spotkałem jednej z nich.

   "Obecnie rodzice coraz częściej sięgają po imiona zagraniczne"

   a Jakub, Adam i podobne to imiona...rozwiń całość

   osób o takim imieniu w Polsce jest może kilkanaście.
   nigdy nie spotkałem jednej z nich.

   "Obecnie rodzice coraz częściej sięgają po imiona zagraniczne"

   a Jakub, Adam i podobne to imiona staropolskie?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama