Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twaróg: Koniec złotych czasów internetowych trolli

Marcin Twaróg
A co się stanie, jeśli poziom dyskusji w internecie sięgnie dna i brać w nich udział będą już tylko internetowe trolle? - takie pytanie zadał mi jeden z kolegów.

Odpowiedzi jest kilka. Oto kilka z nich: 1. Nic się nie stanie. 2. Powstaną kolejne serwisy opinii bez trolli. 3. Ostatecznie wymyślimy nowy internet.

Wybór należy do Państwa. Jestem jednak zdania, że to, co mamy, należy szanować. Przekładając to na konkrety - mamy liczone w setkach tysięcy grono użytkowników najbardziej opiniotwórczego w regionie serwisu dziennikzachodni.pl i wspólnie powinniśmy zadbać o to, aby podnosić wartość merytoryczną dyskusji na forach, aby rugować internetowe trolle, czyli osoby, których celem jest obrażenie i wyśmianie drugiej osoby.

Choć pewnie nasze odczucia są inne, to rzeczywiście wg danych przytaczanych przez Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, tylko 1 proc. komentarzy w polskim internecie można uznać za obraźliwe i wulgarne. Niecenzuralne sformułowania, wyzwiska, groźby o wiele bardziej jednak rzucają się w oczy niż rzeczowy głos w dyskusji.

Wypełnij ankietę i wygraj nowego iPada

Dziennikzachodni.pl od zawsze przykładał wielką wagę do poziomu komentarzy, dbał, aby nie przekroczyła ulotnej linii dobrego smaku. Aby nie być posądzonym o stronniczość oddaliśmy w ręce samych internautów wiele narzędzi, dzięki którym sami mogą oceniać wartość komentarzy, a nawet wpływać na ich treść i zgłaszać wątpliwe prawnie wpisy do moderacji.

Idziemy dalej. Podnosimy standardy. Zachęcamy do rejestrowania się w naszym serwisie. Dzięki temu dyskutanci występują pod prawdziwymi imionami i nazwiskami. Jakże milej zwracać się bezpośrednio np. do pana Jana Krawki niż do pseudonimu 8899kiko. Nasi dziennikarze z wielką ochotą odpowiadają na każdą nieanonimową merytoryczną uwagę i chętnie dyskutują pod własnymi tekstami. Co więcej umożliwiamy i popieramy dzielenie się swoimi komentarzami w innych forach i serwisach społecznościowych - na Facebooku, Twitterze, czy Google + Jednym kliknięciem komentarz może zostać udostępniony całemu światu.

Dziennik Zachodni przystąpił do ogólnopolskiej akcji pod hasłem Komentuj, nie obrażaj. To akcja mająca na celu podniesienie poziomu kultury komentarzy w internecie. Wierzymy, że stosując się do zaledwie trzech podstawowych zasad jesteśmy w stanie uzyskać zakładane cele.

Te zasady to:
1. Komentuj: Bądź aktywny na forach dyskusyjnych. Staraj się wspierać swoje zdanie argumentami, zrozumiałymi dla innych użytkowników forum.
2. Reaguj: Jeśli widzisz komentarze mające na celu wyłącznie obrażenie lub pomawianie zgłoś je administratorowi forum.
3. Bądź sobą: Nie bój się wypowiadać w kontrowersyjnych tematach. Dopóki robisz to kulturalnie masz prawo mieć swoją odmienną opinię.

Jeśli wszyscy zastosujemy się do tych trzech zasad, pytanie postawione na początku straci sens, czego Państwu i sobie życzę.

Marcin Twaróg jest szefem serwisów internetowych Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!