Katowiccy radni do prezydenta Uszoka: Chcemy debaty...

  Katowiccy radni do prezydenta Uszoka: Chcemy debaty dotyczącej centrum!

  Michał Wagner

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Piotr Uszok
  1/2
  przejdź do galerii

  Piotr Uszok ©Mikołaj Suchan

  Jak będzie w przyszłości wyglądał katowicki rynek? W ostatnim konkursie na projekt zagospodarowania tego miejsca nie przyznano pierwszej nagrody, wobec czego pozostaje nam jedynie czekać. Katowiccy radni wywodzący się z PO wystosowali list do prezydenta Piotra Uszoka. Chcą debaty dotyczącej centrum miasta. - Prezydent Uszok przegrał Rynek, ale mieszkańcy nie mogą Rynku przegrać - piszą radni. PRZECZYTAJ PEŁNĄ TREŚĆ LISTU.
  TAKIEGO RYNKU JUŻ NIE UJRZYMY. ZOBACZ WIZUALIZACJE

  ZOBACZ PROJEKTY Z OSTATNIEGO KONKURSU NA PRZEBUDOWĘ RYNKU W KATOWICACH

  Apel otwarty do Prezydenta Miasta Katowice
  Pana Piotra Uszoka

  (Nie)rozstrzygnięty we wtorek 3 lipca konkurs architektoniczny na zagospodarowanie przestrzeni Rynku w Katowicach, dowodzi całkowitej kompromitacji tego sposobu myślenia o planowaniu rozwoju i zmiany tej najważniejszej części miasta jaką jest Rynek i śródmieście każdego miasta.

  Prowadzone przez ostatnie kilkanaście lat rządów prezydenta Uszoka, konkursy, opracowania, konsultacje nie doprowadziły do wyłonienia ciekawej, nowatorskiej i akceptowanej społecznie wizji zmiany tego miejsca. Wręcz przeciwnie, mimo prowadzonych postępowań konkursowych równolegle prowadzono działania budowlane, które skutecznie uniemożliwiły jakąkolwiek zmianę charakteru tej przestrzeni miasta. Kolejne konkursy nie tylko nie potrafiły znaleźć odpowiedzi na pytanie, po co i jak zmieniać katowickie śródmieście, ale stawiane architektom pytania uniemożliwiały tak naprawdę wskazanie dobrej odpowiedzi. Można skonstatować - Prezydent poległ na Rynku.

  Na szczęście więcej nas uczą porażki niż sukcesy, klęski kolejnych konkursów i koncepcji Prezydenta Uszoka powinny być zatem dla nas powodem do głębokiej refleksji i namysłu nad ich przyczynami. Dlaczego to co udaje się wszędzie na świecie zawodzi akurat w Katowicach? Dlaczego kolejne konkursy nie dają rezultatu?

  Apelujemy do Prezydenta Katowic w imię odpowiedzialności za miasto, jego trwanie i rozwój w kolejnych dziesięcioleciach o niepodejmowanie nieprzemyślanych, złych i pochopnych decyzji dyktowanych wyłącznie interesem wyborczym i zorganizowanie rzetelnej i otwartej DEBATY na temat roli i funkcji jakie pełni i powinno pełnić śródmieście Katowic - wobec dzielnic miasta i wobec aglomeracji i regionu. Debata z udziałem urbanistów o międzynarodowej renomie i architektów a także socjologów, aktywistów miejskich i wszystkich zainteresowanych obywateli powinna nie zamykać się w przestrzeni Rynku. Powinna dotyczyć całego śródmieścia Katowic.

  Prezydent Uszok przegrał Rynek, ale mieszkańcy nie mogą Rynku przegrać. Dlatego publiczna debata powinna być dopiero pierwszym krokiem w procesie planowania zmiany Śródmieścia. W kolejnym powinien zostać zorganizowany konkurs urbanistyczny najlepiej w formule zamkniętej dla zaproszonych uznanych grup projektantów, dopiero później pojawia się pole dla architektów a na końcu dla designerów projektujących rozwiązania szczegółowe.

  W imieniu Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Katowice
  Arkadiusz Godlewski i Adam Warzecha
  ZOBACZ WIĘCEJ:
  POMYSŁY NA RYNEK W KATOWICACH - WIZUALIZACJE
  ZAKUPY W KATOWICACH W 2015 ROKU W 4 GALERIACH! ZOBACZ WIZUALIZACJE
  TAK WYGLĄDAŁ RYNEK W KATOWICACH PRZED WOJNĄ. NOWY W NICZYM NIE BĘDZIE GO PRZYPOMINAŁ  *Burze szaleją nad Śląskiem. Idą kolejne. Zobacz zdjęcia
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KIARIEROWICZE Z PO

   INO FANA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 34

   Prezydent z PO ,PREMIER Z PO, MARSZAŁEK SEJMU Z PO ..........
   Karierowicze z PO RZYGAĆ MI SIĘ CHCĘ ...........JAK was słyszę
   a co zrobił wasz niedoszły prezydent Katowic który na osłodę...rozwiń całość

   Prezydent z PO ,PREMIER Z PO, MARSZAŁEK SEJMU Z PO ..........
   Karierowicze z PO RZYGAĆ MI SIĘ CHCĘ ...........JAK was słyszę
   a co zrobił wasz niedoszły prezydent Katowic który na osłodę (STOŁEK!!!) dostał Park ŚLĄSKI........
   NIC ABSOLUTNIE ZERO
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama