Smolorz o Teresie Semik: Doktor Jekyll i Pani Hyde

  Smolorz o Teresie Semik: Doktor Jekyll i Pani Hyde

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Smolorz o Teresie Semik: Doktor Jekyll i Pani Hyde
  Publicystyka, to głoszenie poglądów i prze-konywanie do nich. Dlatego prawo do skrajnego nawet subiektywizmu jest wpisane w ten zawód i nikt nie powinien mieć o to pretensji. Jednak ten przywilej wymaga samokontroli, zbyt silna jest pokusa, by ukryć pod nim osobistą zawziętość, a stąd już tylko krok do obsesji.
  Smolorz o Teresie Semik: Doktor Jekyll i Pani Hyde
  Z wielką przykrością snuję te refleksje po lekturze artykułu mojej redakcyjnej koleżanki Teresy Semik ("RAŚ zawłaszcza: prawda czy fałsz" - DZ 27.06.2012). Tekst z założenia miał być dyskusyjny ("Kij w mrowisko" - jak głosił redakcyjny nagłówek) i mógłby takim być, gdyby nie szereg niegodziwości, wykraczających poza ramy publicystycznej prowokacji. Z autorką łączy mnie wiele, nade wszystko wspólnota pokoleniowa, oboje jesteśmy przedstawicielami najstarszej czynnej zawodowo dziennikarskiej generacji.
  Łączy nas także "oldskulowe" podejście do pojęcia rzetelności, w którym każde napisane słowo wykuwa się w długotrwałym procesie poz-nawania i zbliżania się do prawdy. Zawsze podziwiałem Teresę, gdy miesiącami, ba: latami potrafiła cierpliwie wysiadywać w salach sądowych, wycierać ławy konferencji prasowych i pukać do niepoliczalnych drzwi, by nie uronić żadnego z aspektu opisywanej sprawy.

  Jest jednak sfera publicznych zagadnień, w której zrzuca ona maskę chłodnego doktora Jekylla, traci opanowanie i w skórze Mr Hyde'a idzie w miasto nie przebierając w słowach i argumentach. Tą sferą jest kulturowa i polityczna emancypacja Ślązaków. Autorka nawet nie próbuje ukryć bardzo intymnych, osobistych pobudek. W rozmowie z sędzią Józefem Musiołem stwierdziła bez ogródek: "Nie ma powodów, żeby zapominać. Podobnie, jak nie zapomni moja rodzina z Żywiecczyzny spacyfikowana w 1943 roku. Żołnierz niemiecki, który wyrzucał ją z domu mówił po śląsku". Rok wcześniej w ostrym komentarzu wprost wyznaczyła Ślązakom przysługujące im prawa: pielęgnacja tradycji i troska o starzyków - od sprawowania władzy wara.

  Nawet tak skrajny głos bywa potrzebny. Najgorsze, co może się przydarzyć śląskim ruchom społecznym, to głaskanie po głowie ibałwochwalczy kult jedynie słusznej prawdy. Ostre polemiki, stano-wcza krytyka, umiejętne ujawnianie słabości są samą istotą demok-racji, skutecznie selekcjonują i ha-rtują polityczne kadry. Jest wszakże granica kompetencji i przyzwoitości, której taka debata potrzebuje. W artykule Teresy Semik obie granice zostały przekroczone. Choć pretekstem był scenariusz wystawy zamierzonej przez Muzeum Śląskie, sformułowane w nim niegodziwości dotykają wszy-stkiego i wszystkich zaangażowanych w śląski spór.

  Zacznę od dokonanej przez autorkę stygmatyzacji wybitnych naukowców, zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Każdy z nich dostaje żółto-niebieską opaskę "sympatyzujący z RAŚ-em" plus zarzuty uzyskiwania przywilejów i stanowisk w zamian za naukową służalczość. Nie wiem, czym zasłużyła sobie na to profesor Ewa Chojecka, uczona wielkiej zacności, kultury i nieprzebranego dorobku - czy tym, że to pod jej redakcją powstała pierwsza polska (sic!) monografia historii sztuki Górnego Śląska ? No tak, zapomniałem, że bycie promotorką doktoratu Jerzego Gorzelika unieważnia dzieło życia największego nawet uczonego. A czymże zgrzeszył profesor Ryszard Kaczmarek? Czy tym, że pod jego współredakcją powstała pierwsza polska (sic!) historia Górnego Śląska i wiele dalszych powszechnie uznanych i nagradzanych opracowań z naszych dziejów? No tak, przewodniczy kapitule nagród im. Weltzla, a to hańbiące zajęcie. A co obciąża sumienie dyrektora Archiwum Państwowego dr. Piotra Greinera, który też musi nosić opaskę "kojarzony z RAŚ", choć na urząd powołał go... rząd PiS-u? Zapomniałem, że pisał o śląskich noblistach.

  Czy wobec takich "zabiegów publicystycznych" ma sens podejmować polemikę z całą resztą? Zwłaszcza, że autorka zaprzęga do rydwanu cały arsenał wyś-wiechtanych i zużytych komunałów, dawno poniechanych w poważnym dyskursie. Czym odpowiadać na tanią demagogię, jako-by dowodem na zawłaszczanie Śląska przez RAŚ było ściągnięcie do Katowic bielskiego spektaklu "Miłość w Königshütte" za 24 tysiące złotych? Czyż nie wystarcza banalne wytłumaczenie, że chodzi o spektakl, który - także za sprawą "Dziennika Zachodniego" - znalazł się w centrum politycznego i historycznego sporu?

  Może warto odpowiedzieć podobną bzdurą, że ściągnięcie doKatowic Woody Allena za milion złotych (tylko po to, aby zagrał na klarnecie) jest dowodem na zawłaszczanie Śląska przez amerykańskich Żydów? Woody Allen również nie nakręcił tu filmu, podobnie jak Johann Wolfgang Göthe nie napisał tu poematu, a wszyscy sikali z zachwytu. Czy warto podejmować dyskusję o śląskich noblistach, którzy "zdobywali nagrody dla Niemiec i USA", skoro powszechnie czczona Maria Curie pod takim nazwiskiem zdobywała nagrody dla Francji?

  Można by punkt po punkcie znęcać się nad tym nieszczęsnym "kijem w mrowisko", tylko po co? Co to ma wspólnego z poważną debatą o regionie, jego historią, współczesnością i przyszłością?

  W wywodach Teresy Semik nie znalazłem nic, czego wcześniej nie wyartykułowałby wicewojewoda Piotr Spyra. Poważna publicystka poważnej gazety staje się tubą mało poważnego lokalnego polityka, którego jedyną racją istnienia jest negacja RAŚ. Mało to ambitne. Wokół Gorzelika łatwo rozpętywać awantury, wykrzykiwać o zawłaszczaniu Śląska i formułować tysiąc innych zarzutów. Bo jest to jedyny regionalny polityk, który ma swoją wizję regionu, odważnie ją głosi i w demokratyczny sposób stara się wcielić w życie. Dwadzieścia lat temu równie osamotniony ze swą wizją był wojewoda Wojciech Czech.

  Czy to przypadek, że te same osoby, które wówczas wściekle i bez pardonu atakowały Czecha, dziś napadają na Gorzelika? Jeśli się mylę, jeśli przez 23 minione lata polskiej demokracji pojawił się na inny polityk z własną, alternatywną wizją i poddał ją pod publiczny dyskurs - proszę o nazwisko. Bo ja nie pamiętam. Dlatego w jednym zgadzam się z TeresąSemik: w jej rozpaczliwym wołaniu do politycznego Parnasu o alternatywne wizje, które można skonfrontować z Gorzelikową i które tę konfrontację wytrzymają. Ale wizje, nie pomówienia!

  Nie występuję w obronie przewodniczącego RAŚ, jest on zaprawiony w podobnych sporach. Bronię standardów publicznej debaty o śląskich sprawach. Czy tego chcemy czy nie chcemy, epoka wykreowanej przez Grażyńskie-go, a kontynuowanej przez komunistów kolonialnej wizji polskiej suwerenności na Górnym Śląsku się skończyła. Nie zmienią tego żadne zaklęcia.

  PS A propos: czy ja też jestem "kojarzony z RAŚ"?

  Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


  *Marsz Autonomii 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
  *Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (66)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Moim zdaniem

   Piotr Szczepaniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 18

   Szanowny Panie Michale wizja Przewodniczącego Gorzelika jest wyrażeniem dążeń wielu Ślązaków uzewnętrzniona zaś przez człowieka z pierwszego szeregu władzy w województwie ma silną moc oddziaływania...rozwiń całość

   Szanowny Panie Michale wizja Przewodniczącego Gorzelika jest wyrażeniem dążeń wielu Ślązaków uzewnętrzniona zaś przez człowieka z pierwszego szeregu władzy w województwie ma silną moc oddziaływania i poważną słyszalność. Jest to jednak nic innego jak wyraz woli i dążeń wielu nas Ślązaków nie tylko skupionych wokół RAŚ. To wszystko narastało latami i teraz znalazło wreszcie ujście w formułowanych przez Przewodniczącego wypowiedziach. Jestem przekonany, że niebagatelne oddziaływanie miały tu wyniki spisu powszechnego. Wzmocniona dzięki niemu lawina działań narodowościowych nie zatrzyma się. Społeczeństwo, które w wyniku trwającej przez długie lata akcji kolonizacyjnej ukryło się wewnętrznie nagle wybuchło i zdaliśmy sobie sprawę z tego, że nie jest nas tysiąc czy dwa tysiące a kilkaset tysięcy. Doskonale to zarysowało się w dniu 14 lipca podczas marszu, gdy szliśmy w sile paru tysięcy a z boku stało kilka osób z flagami Polski i coś wykrzykiwało. Nie zauważyłem wówczas wśród tej grupy tych znanych z prasy „prawdziwych Polaków”. Jakby to coś miało zmienić każdy, kto jest przeciwnikiem śląskich działań narodowościowych za cel przyjął sobie dołożyć Gorzelikowi, gdyby nawet już niczego nie zrobił i niczego nie powiedział to maszyna działań ruszyła i na pewno już się nie zatrzyma. Śląsk po prostu budzi się i chce ponownie stać się Górnym Śląskiem wraz z Opolem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szanowny Panie MICHALE S.

   hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 17

   BRAWO. Trza czimać ta sztima na "kontra".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ Smolorz ***

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 13

   przeczylalem Pana artykul i w wiekszosci trzeba sie zgodzic z tym co Pan napisal

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Smolorz i kolesie z Ruchu Anty Slaskiego

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 30

   Niejaki pan Smolorz ma wybitne zdolnosci do ublizania ludziom i wypisywania banialuk na portalach internetowych.
   Smolorz to jest taka maskotka, zeby przyciagnac czytelnikow to trzeba kogos...rozwiń całość

   Niejaki pan Smolorz ma wybitne zdolnosci do ublizania ludziom i wypisywania banialuk na portalach internetowych.
   Smolorz to jest taka maskotka, zeby przyciagnac czytelnikow to trzeba kogos smiesznego dla jaj tu wstawic, niech rozsmieszy ludzi, popisze bzdur przez to bedzie wiecej komentarzy, bo kogo interesuje jakosc tego co taki Smolorz sobie wypisuje.
   propozycja dla Smolorza. Moze by pan tak wziacl Gorzelika i zjechal pod ziemie troche wegla pokopac, i zrobic choc troszke cos dobrego dla Slaska, zamiast polityka sie zajmowac o czym pan panie Smolorz i pana koles z RASiu pan Gorzelik nie macie zielonego pojecia.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Polski Ślązak

   Cezarok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 17

   szanowny Panie. przykro czytać Pana słowa bo brak w nich jakichkolwiek faktów, a te kilka zdań wrzuconych tutaj w komentarze jest po prostu bełkotem.
   proszę mniej emocji więcej zainteresowania...rozwiń całość

   szanowny Panie. przykro czytać Pana słowa bo brak w nich jakichkolwiek faktów, a te kilka zdań wrzuconych tutaj w komentarze jest po prostu bełkotem.
   proszę mniej emocji więcej zainteresowania historią i sprawami regionu - wtedy może dotrze do Pana, że są na śląsku ludzie mający inne zdanie niż Pan. a co to znaczy Polski Ślązak, czy jeżeli ja napiszę Ruski Ślązak to brzmienie mojego postu będzie inne... ach szkoda gadać... żal mi tylko, że mój piękny region, z którego jestem taki dumny nie może się rozwijać tak jak chce :-(zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Smolorz - laczy naz bardzo wiele ...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 49

   Cytat ze Smolorza na temat Semik:
   ::: " z autorka laczy nas bardzo wiele, nade wszystko wspolnota pokoleniowa".
   Nic glupszego nie dalo sie napisac ?

   Panie Smolorz,
   "nas tez laczy wspolnota...rozwiń całość

   Cytat ze Smolorza na temat Semik:
   ::: " z autorka laczy nas bardzo wiele, nade wszystko wspolnota pokoleniowa".
   Nic glupszego nie dalo sie napisac ?

   Panie Smolorz,
   "nas tez laczy wspolnota pokoleniowa"
   ***
   pozycz pan 500 Euro na piwo (...)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Labedzi Spiew Pani Semik

   angelus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 55

   Belkot pani Semik jest tak naprawde krzykiem rozpaczy! Nie udalo sie stlamsic ducha Slaskosci ....a tak bardzo sie starali!! I SIE NIE UDALO!!!!:)....tyle pracy tyle wysilku :):):) a cala para...rozwiń całość

   Belkot pani Semik jest tak naprawde krzykiem rozpaczy! Nie udalo sie stlamsic ducha Slaskosci ....a tak bardzo sie starali!! I SIE NIE UDALO!!!!:)....tyle pracy tyle wysilku :):):) a cala para poszla w komin!:)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   RAŚ-RUCH ANTY ŚLĄSKI-SEKTA

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 34

   @bil my znamy Niemiecką historię Śląska bo o takiej rozmawiamy nie Slązakach Polakach z których wy szydzicie,pomyśl dlaczego ktoś nie mój autorytet nazwał was zakamuflowanymi jest tego jakaś...rozwiń całość

   @bil my znamy Niemiecką historię Śląska bo o takiej rozmawiamy nie Slązakach Polakach z których wy szydzicie,pomyśl dlaczego ktoś nie mój autorytet nazwał was zakamuflowanymi jest tego jakaś przyczyna.Przyklejacie każdemu jednemu własną etykietę jest to nieuczciwe.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ Polak ? - nie "Polak" tylko zw. ciul, bo Polacy na G.Slasku rozumia Slazakow

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 30

   ... samo podpisywanie sie "Polak", "Slazak", czy "Niemiec" jest juz oznaka odpowiedniego poziomu.
   To tak jakby zwykly Penner chcial reprezentowac wszystkich (...)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zakamuflowane kłamstwa polskie

   Bil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 20

   Wielki szacun p.Michale broń pan prawdy w sprawach Śląska przed prowokacyjnymi artykułami zakamuflowanej opcji polskiej na Śląsku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   RAŚ-RUCH ANTY ŚLĄSKI-SEKTA

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 43

   Fora DZ pokazują z jakimi ludźmi mamy do czynienia idea dość prosta albo jesteś z nami albo przeciwko i tak jesteś z nami jesteś uwielbiany i oczywiście najlepszy nawet jak powiesz że koń to krowa...rozwiń całość

   Fora DZ pokazują z jakimi ludźmi mamy do czynienia idea dość prosta albo jesteś z nami albo przeciwko i tak jesteś z nami jesteś uwielbiany i oczywiście najlepszy nawet jak powiesz że koń to krowa jesteś i tak najlepszy wszystko wiesz i jesteś wszechmocny,jesteś przeciwko to nawet o tym nie mów bo co byś nie użył za argument jesteś głupcem,podobne zjawisko obserwuje się w sektach jest guru ba wszechmocny jak gorzelik jeśli powie na konia krowa cała reszta sekciarzy tak o wszechmocny jorguś ma racje,jakżesz ograniczony musi być elektorat RAŚ.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   RAŚ-RUCH ANTY ŚLĄSKI-SEKTA

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 34

   Jeśli nie przemawiają do Pana argumenty o tym że RAŚ zawłaszcza i dzieli to jest przykre oznaczające jakieś braki,ponieważ dla mnie chociażby ten artykuł pokazuje jak RAŚ zawłaszcza(PAN) i jak...rozwiń całość

   Jeśli nie przemawiają do Pana argumenty o tym że RAŚ zawłaszcza i dzieli to jest przykre oznaczające jakieś braki,ponieważ dla mnie chociażby ten artykuł pokazuje jak RAŚ zawłaszcza(PAN) i jak dzieli (PAN I PANI SEMIK)zadziwia mnie jako człowieka fakt jakiegokolwiek zaistnienia RAŚ po takiej tragedi jaką była niewątpliwie wojna w której to Niemcy występowali w roli ludobujców jest to oznaka i wczesny sygnał dla organizacji dbających o bezpieczeństwo.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polnische Wirtschaft?

   prafcify fan priwislinskich kozaków i ich barw... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 36

   znajomość własnej ortografii taka sama jak historii (o umiejętności budowy dróg litościwie nie wspomnę).
   A jeśli chodzi o "ludobójców": - ktoś tu chyba zapomniał o Jedwabnem i innych podobnych...rozwiń całość

   znajomość własnej ortografii taka sama jak historii (o umiejętności budowy dróg litościwie nie wspomnę).
   A jeśli chodzi o "ludobójców": - ktoś tu chyba zapomniał o Jedwabnem i innych podobnych pogromach = tryumfach nadwiślańskiego oręża.....
   a prezent od Stalina w postaci jarłyka na Śląska najwyraźniej w warsiawie dobrze smakuje. Tylko dlaczego potem na Stalina i Jałtę tak wybrzydzacie - chcecie oddać prezent?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   RAŚ-RUCH ANTY ŚLĄSKI-SEKTA

   Ortofaszysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 37

   Panie Polak. Zanim Pan zaczniesz wygłaszać swoje treści objawione, naucz się Pan w miarę poprawnie wysławiać w Pana ojczystym języku, bo aż oczy bolą od tych patrzenia na te wypociny. Na początek...rozwiń całość

   Panie Polak. Zanim Pan zaczniesz wygłaszać swoje treści objawione, naucz się Pan w miarę poprawnie wysławiać w Pana ojczystym języku, bo aż oczy bolą od tych patrzenia na te wypociny. Na początek polecam chociaż pobieżną lekturę słownika ortograficznego. Potem niech Pan poćwiczy prawidłową budowę zdań złożonych. Mała podpowiedź: znaki interpunkcyjne naprawdę nie gryzą.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama