Wojna o krzyż pod Szczekocinami. Burmistrz i wojewoda: To...

  Wojna o krzyż pod Szczekocinami. Burmistrz i wojewoda: To samowolka

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wojna o krzyż pod Szczekocinami. Burmistrz i wojewoda: To samowolka
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Patryk Drabek

  Minęło już prawie sześć miesięcy od tragicznych wydarzeń w Chałupkach pod Szczekocinami, kiedy to na jednym torze zderzyły się dwa pociągi. Zginęło wówczas 16 osób, a 57 było rannych. Niedawno mieszkańcy niewielkiego sołectwa Chałupki w miejscu katastrofy postawili krzyż, przy którym płoną teraz znicze. Zrobili to jednak nielegalnie. Władze domagają się przeniesienia krzyża.
  Minęło już prawie sześć miesięcy od tragicznych wydarzeń w Chałupkach pod Szczekocinami, kiedy to na jednym torze zderzyły się dwa pociągi. Zginęło wówczas 16 osób, a 57 było rannych i data 3 marca bieżącego roku zostanie na długo zapamiętana nie tylko przez rodziny ofiar tego tragicznego zdarzenia. Niedawno mieszkańcy niewielkiego sołectwa Chałupki w miejscu katastrofy postawili krzyż, przy którym płoną teraz znicze.
  Zrobili to jednak bez wiedzy PKP PLK, a także burmistrza Szczekocin oraz wojewody śląskiego, z którymi ustalali zupełnie inną lokalizację krzyża oraz pamiątkowej tablicy. Nie wiadomo teraz czy krzyż znajdujący się tuż przy torach nie zostanie przeniesiony.

  Sonda

  Czy krzyż powinien zostać przeniesiony?

  TAK
  33% głosów
  NIE
  67% głosów


  Mocno zaskoczony całą sytuacją jest burmistrz Szczekocin, Krzysztof Dobrzyniewicz. O wszystkim dowiedział się bowiem z naszej gazety...

  - Ustalenia z panią sołtys i wojewodą były zupełnie inne, a o wszystkim dowiedziałem się dopiero po powrocie z urlopu. Miejsce, w którym rodziny ofiar mogłyby zapalić znicze, miało zostać utworzone przy drodze, a nie przy torach - podkreśla Krzysztof Dobrzyniewicz.

  Burmistrza popiera także wojewoda, który z mieszkańcami rozmawiał o krzyżu i pamiątkowej tablicy przy drodze przebiegającej przez Chałupki. Jej remont ma się rozpocząć już w najbliższych dniach. Dlaczego zatem krzyż postawiono już teraz? - To była nasza własna, nieprzymuszona wola, ponieważ rodziny ofiar katastrofy do tej pory tak naprawdę nie miały gdzie zapalać zniczy. Jako mieszkańcy chcieliśmy dać od siebie tyle, ile możemy - tłumaczyła sołtys Chałupek, Anna Kwiecień.

  Pół roku po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami ma się rozpocząć remont drogi do Chałupek, na który gmina otrzymała pół miliona złotych z budżetu województwa śląskiego. W sołectwie powstaje też altana i sadzawka, a ma się także poprawić stan boiska do piłki nożnej. Wszystkie te inwestycje to nagroda dla mieszkańców za bohaterską postawę podczas akcji ratunkowej.

  - Dlatego nie chcieliśmy, by mówiono, że tylko czegoś oczekujemy, a nic nie dajemy od siebie - podkreśla sołtys Chałupek, Anna Kwiecień.

  Tym samym mieszkańcy z potrzeby serca i na własną rękę postawili krzyż, który wzbudza teraz spore emocje. Znajduje się bowiem w polu, tuż przy torach.

  Nie konsultowali się z burmistrzem i wojewodą

  Wszystko było ustalone, a miejsce, gdzie byłoby można oddać hołd tragicznie zmarłym mieliśmy utworzyć tam, gdzie już istnieje krzyż, tuż przy drodze. Wcześniej zamówiłem w Jędrzejowie tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy kolejowej - podkreśla Krzysztof Dobrzyniewicz, a Katarzyna Kuczyńska z biura prasowego wojewody dodaje, że rzeczywiście takie były ustalenia.

  Nagle okazało się jednak, że krzyż postawiono przy torach i ta informacja była dla urzędników sporym zaskoczeniem.

  - W tym momencie nie mam zamiaru nic robić, ale obawiam się jednego. Osoby, które będą chciały dojść do tego krzyża mogą się za chwilę domagać, by zrobić tam chodnik. Nie sądzę natomiast, żebym w tym momencie próbował usunąć ten krzyż - dodaje Krzysztof Dobrzyniewicz.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie drwijcie z ofiar, uszanujcie o Nich pamięć.

   Marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 8

   Jestem kolejarzem, który już kilka razy miał do czynienia z poważnymi wypadkami kolejowymi. W Szczekocińskiej katastrofie kolejowej zginął mój kolega z technikum. Dwa dni wcześniej skończył 32...rozwiń całość

   Jestem kolejarzem, który już kilka razy miał do czynienia z poważnymi wypadkami kolejowymi. W Szczekocińskiej katastrofie kolejowej zginął mój kolega z technikum. Dwa dni wcześniej skończył 32 lata, to była jego 3-cia jazda jako pomocnik maszynisty. Pozostawił żonę i malutkiego synka.
   Dosłownie czytam z wielkim żalem komentarze odnoszące się negatywnie do postawienia pamiątki w miejscu katastrofy w postaci krzyża. Gdybyście widzieli te potworne widoki zaraz po katastrofie, kałuży krwi, nawet nie śmielibyście pytać, czy krzyż jest w tym miejscu potrzebny, czy też nie. Uszanujcie pamięć ofiar katastrofy i nie mieszajcie tym bardziej polityki z ta katastrofą. Jak można być tak wrednym i mieszać to miejsce z miesięcznicami PiSu?? Każdorazowo przejeżdżając przez kilometr 20.4 torem Nr 1, ten krzyż przypomina mi o tym, abym nie zapomniał o tych, którzy nie powrócili do swoich domów.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   krzyż w chałupkach

   Pachnący inaczej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 16

   A te krzyże po polskich drogach ,nauczyły nie jezdzić po pijaku i ostożnie.I ten krzyż będzie kiedyś świadczył o PKP jako ostoji katolicyzmu w naszym kochanym Katolandzie !!!ALLLLELUUUUJA yyyyy w...rozwiń całość

   A te krzyże po polskich drogach ,nauczyły nie jezdzić po pijaku i ostożnie.I ten krzyż będzie kiedyś świadczył o PKP jako ostoji katolicyzmu w naszym kochanym Katolandzie !!!ALLLLELUUUUJA yyyyy w Pieriod !!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po wyglądzie tych pań widać wyraźnie -nie pełne podstawowe.

   zic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 15

   tyle w temacie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie ocenia się ludzi po wyglądzie

   Zbulwersowana!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 26

   Ciekawie jakie Ty masz wykształcenie...? Wszystkich tak oceniasz po wyglądzie? To może umieść swoje zdjęcie i też będziemy Cie oceniać. Te Panie na pewno bardziej szanują innych niż Ty!! Nie...rozwiń całość

   Ciekawie jakie Ty masz wykształcenie...? Wszystkich tak oceniasz po wyglądzie? To może umieść swoje zdjęcie i też będziemy Cie oceniać. Te Panie na pewno bardziej szanują innych niż Ty!! Nie oceniają innych po wyglądzie!
   A Ty czy inni np burmistrz, wojewoda itd. co zrobili, żeby uczcić pamięć zmarłych? Ci ludzie chociaż postawili krzyż sami z siebie, komu i dlaczego to przeszkadza. Zabrali komuś kawałek ziemi czy co? Właściciel tej działki również przyczynił się do postawienia tego krzyża. Rodzina zmarłych, przyjeżdżali tam i stawiali znicze w trawie to chyba było bardziej niebezpieczne, niż postawienie krzyża z dala od traw, które z łatwością mogłyby się podpalić. Słyszałam właśnie też, że to z tego powodu trzeba przenieś krzyż. Jedyny powód jaki ja widzę to jest ten, że władza w telewizji, prasie, internecie nie została pochwalona, a Tym ludziom ktoś podziękował. Burmistrz obiecał tablicę pamiątkową i gdzie ona jest?!! Chyba tylko w marzeniach!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   uczony

   !!!!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 36

   jeszcze jeden znalazl sie uczony tylko rozumu za grosz - wstyd!!!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To aż dziw bierze że żaden zderzak tego pociągu nie jest jeszcze na jasnej

   czysty Ślązak z Sosnowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 43

   górze.Z tupolewa to zakonnice ukradły i zaniosły.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Postawić tam krzyż ,żeby banda kurdupla mogła odprawiać miesięcznice i

   Winetu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 41

   latać z pochodniami.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkoda

   waco (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 41

   wielka szkoda ze ciebie tam nie bylo w tym pociagu!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziwne.

   D.D. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 60

   Jeżeli nielegalnie to sprawa jest prosta.
   Czyja ziemia tego prawa.
   Piła łańcuchowa i po krzyku.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jeszcze

   waco (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 14

   cie zycie niczego nie nauczylo!najlepiej jak na twoim grobie wywala kupe gnoju!!!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   halo DD

   krzyzak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 34

   masz racje, tak trzeba zrobic. Inaczej beda staly krzyze co pare metrow.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama