Pod Częstochową wciąż walczą z wiatrakami

  Pod Częstochową wciąż walczą z wiatrakami

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pod Częstochową trwa wielka walka z wiatrakami. Dyskusje o budowie wielkich farm wiatrowych toczą się w kilkunastu gminach w powiecie kłobuckim, lublinieckim i częstochowskim. Problem ten nie dotyka jedynie powiatu myszkowskiego. Tam żadna z firm nie miała na szczęście pomysłu, żeby oszpecić piękny, jurajski krajobraz.
  W małych gminach, gdzie przede wszystkim miałyby być stawiane wiatraki, dyskusje o farmach są zazwyczaj tematem numer jeden. Przeciwko wiatrakom protestują mieszkańcy, a władze gminy i radni coraz częściej stają po ich stronie.
  Dlaczego? Głównie z powodów finansowych. Kilka lat temu wiatraki były dla gmin złotym interesem ze względu na płacenie podatków od budowli. Firmy do września 2011 roku musiały płacić podatek od całego wiatraka.


  Sytuację zmieniło dopiero orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z września 2011 roku, według którego za budowlę uznaje się jedynie fundament i maszt, a rotor (skrzydła) oraz generator są maszynami energetycznymi, za które podatku płacić się nie powinno. A podatek za te dwa urządzenia był największy, bo są one najdroższymi częściami wiatraków.

  - Gmina otrzymywałaby za wiatraki podatki, ale nie są to wielkie pieniądze - przyznaje Ireneusz Czech, wójt Kochanowic, w których toczy się batalia o budowę wiatraków. Kiedy opracowano plan zagospodarowania przestrzennego, do gminy wpłynęło blisko 300 protestów mieszkańców. Budowę wiatraków mogą zablokować jedynie te gminy, które mają plan zagospodarowania przestrzennego, wykluczający budowę farm. Problem w tym, że niektóre rady uchwalają go pochopnie pod presją mieszkańców i z naruszeniem prawa.

  Przykład to gmina Krzepice, gdzie uchwałę Rady podważył nadzór prawny wojewody, twierdząc, że nie może być ona przyjęta, bo uchwalony plan nie został wcześniej przedłożony mieszkańcom. Plan zabraniał budowy wiatraków w całej gminie. Konieczne okazały się nowe konsultacje i niespodziewanie okazało się, że mieszkańcy Starokrzepic jednak nie mają nic przeciwko farmie. Protesty mieszkańców są także w gminach Pawonków, Lelów, Koszęcin i Ciasna.

  Co ciekawe, problemy dotyczą jedynie wielkich farm wiatrowych. Nikomu nie przeszkadzają niewielkie wiatraki stawiane przy zakładach pracy. Kilka z nich stoi w gminie Woźniki, a najnowszy postawiono przy zajeździe przy trasie DK 1 w Poczesnej.

  Komu opłaca się budowa farm?

  Budowa wiatraków jest w interesie polskiego rządu. Polska musi wypełnić restrykcyjne normy Unii Europejskiej w zakresie udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii w całej Polsce. Do 2015 roku taki udział powinien wynosić 11,5 procent, a do 2020 już co najmniej 15 procent. Tymczasem obecnie odnawialne źródła energii pokrywają jedynie ok. 10 procent polskiego zapotrzebowania.
  Dlatego przygotowywana jest specjalna ustawa o odnawialnych źródłach energii, która ma zobligować Polskę do mocniejszego wspierania tej gałęzi.
  Budowa wiatraków opłaca się również przedsiębiorcom. To dzięki przepisom, które nakładają na firmy dostarczające energię elektryczną obowiązek wykupu energii wytworzonej przez odnawialne źródła energii. Dlatego wielu właścicieli firm buduje wiatraki przy swoich zakładach pracy, oszczędzając duże pieniądze. Budując wiatraki mogą oni poczuć, że grają w jednej drużynie ze Zbigniewam Bońkiem. Znany piłkarz od lat inwestuje w budowę farm wiatrowych.

  Czemu nie chcemy wiatraków?
  Mieszkańcy najczęściej podnoszą argument dotyczący zdrowia.
  Powołują się na badania naukowców, którzy twierdzą, że mieszkanie przy wielkich wiatrakach jest szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Wiatraki emitują niesłyszalne dla ludzkiego ucha infradźwięki. Zdaniem wielu badaczy, wpływają one bardzo negatywnie na nasze zdrowie, choć nie brakuje również naukowców, którzy uważają inaczej.
  Poza tym wielkie wiatraki psują krajobraz. Dotyczy to zwłaszcza najpiękniejszych przyrodniczo regionów, takich jak Jura. W okolicach Częstochowy ten problem jest jeszcze większy ze względu na warunki wietrzne. Są one dobre na wysokości kilkudziesięciu metrów, dlatego wiatraki muszą być bardzo wysokie.
  Mieszkańcy protestują także ze względów ekonomicznych. Cena działek i nieruchomości znajdujących się niedaleko wiatraków zawsze spada. Ich punkt widzenia zmienia się tylko wtedy, kiedy wiatrak jest stawiany u nich na działce i kiedy pieniądze płacone przez inwestora rekompensują inne straty. Często powodem odmowy mieszkańców są po prostu za niskie stawki oferowane przez firmy.
  *Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (16)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wiatarki

   Zdziwiona (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   Bo wiatraków nie stawia się tam gdzie się chce, tylko tam gdzie są odpowiednie do tego warunki i nikt z włodarzy gminy nie ma na to wpływu...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wiatraki

   donKichot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 12

   Jeśli jest to takie zdrowe, to dlaczego włodarze gmin nie stawiają tego u siebie za stodołą tylko patrzą, żeby stało u kogoś innego z daleka od jego własnych zabudowań?!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bzdury

   Zdziwiona (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 18

   Dawno nie czytałam tak tendencyjnego i jednostronnego artykułu.
   Autor nie odrobił pracy domowej i nie zapoznał sie z tym co mówi druga strona, tylko straszy mieszkańców!
   Istnieje własnie wiele...rozwiń całość

   Dawno nie czytałam tak tendencyjnego i jednostronnego artykułu.
   Autor nie odrobił pracy domowej i nie zapoznał sie z tym co mówi druga strona, tylko straszy mieszkańców!
   Istnieje własnie wiele badan, które jednoznacznie dowodzą że wiatraki nie szkodzą osobom mieszkającym w pobliżu.
   Po drugie gmina ma duże, dodatkowe wpływy do budżetu! Mimo że podatek od nieruchomości jest naliczany tylko od części wiatraka (i tak tej większej) to jeżeli koszt całego urządzenia idzie w miliony złotych top te 2% mogą przynieść nawet 100 tys. zł rocznie od jednej turbiny! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wiatraki-idiotyzm

   Pershing (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   amerykanie kilka miesięcy temu testowali nowa broń typu soft czyli nie zabijającą ale powodującą dokuczliwe dolegliwości które powodują ucieczkę przeciwnika zgadnie pani czego ta broń używa??? Ano...rozwiń całość

   amerykanie kilka miesięcy temu testowali nowa broń typu soft czyli nie zabijającą ale powodującą dokuczliwe dolegliwości które powodują ucieczkę przeciwnika zgadnie pani czego ta broń używa??? Ano ultradźwięków niskiej częstotliwości dokładnie takich jakie emitują wiatraki, wie pani co się dzieje po użyciu tej broni? potraktowany nią człowiek ma zawroty i okropne bóle głowy nudności i gwałtowne wymioty, obrzęk spojówek i łzawienie proponuję tym "nałukowcom" na usługach wiatrowego lobby aby poddali sie takiemu testowi ciekawe czy nadal będą bajdurzyć.... Tak na marginesie biznesem wcale nie jest produkowanie prądu z wiatraków tylko stawianie tych wiatraków za idiotycznie hojne dotacje UE i rządowe, potem taki wiatrak może stać nawet na Księzycu prąd z wiatraków jest 3 razy droższy niż z klasycznej elektrowni poza tym mocno niepewny bo przy kiepskich warunkach wiatrowych jakie sa tak naprawdę np. w okolicach Częstochowy większość czasu te wiatraki stoją wiec mimo zainstalowanej mocy i tak prądu jak na lekarstwo. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko kasa się w życiu liczy???

   Anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   Istnieje jeszcze więcej badań, które jednoznacznie dowodzą, że wiatraki szkodzą osobom mieszkającym w pobliżu. Siła pieniądza jest jednak tak wielka, że chciwi inwestorzy próbują wszelkimi metodami...rozwiń całość

   Istnieje jeszcze więcej badań, które jednoznacznie dowodzą, że wiatraki szkodzą osobom mieszkającym w pobliżu. Siła pieniądza jest jednak tak wielka, że chciwi inwestorzy próbują wszelkimi metodami wmówić nam, że mają niezbite dowody na to, że wiatraki są przyjazne. Ty, zdziwiona też wszystko przeliczasz na pieniądze. No to życzę powodzenia w życiu ... żebyś się kiedyś tylko nie zdziwiła jak mityczny Midas, dla którego najważniejsze było złoto.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SOŁTYS Dankowic do dymisji!

   max-rzecznik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 48

   Na wczorajszym zebraniu wyszły na jaw niepokojące wiesci.Najprawdopodobniej po wczorajszym zebraniu w sprawie elektrowni wiatrowych sołtys Dankowic zostanie podany do dymisji. Został oskarzony...rozwiń całość

   Na wczorajszym zebraniu wyszły na jaw niepokojące wiesci.Najprawdopodobniej po wczorajszym zebraniu w sprawie elektrowni wiatrowych sołtys Dankowic zostanie podany do dymisji. Został oskarzony przez mieszkanców o stronniczosc,namawianie mieszkanców aby byli przeciwko elektrowniom wiatrowym,są dowody ze odwiedzał indywidualnie wielu mieszkanców,zfałszował wiele podpisów,oraz o niedoinformowanie wielu osób?Po chucznych dyskusjach jakie towazyszyły zebraniu ponad 80% mieszkanców złozyło podpisy za elektrowniami wiatrowymi,uwazają ze jesli jest to zgodnie z przepisami,i sporej odległosci jak to jest proponowane,Gminy niestac na odrzucenie takiej szansy,wskutek spadających dochodów gminy,mają swiadomosc ze swiat idzie z postępem i ma apetyt na coraz to większą ilosc energi.Obawiają się ze jesli nie wiatraki to co? elektrownia atomowa?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MIESZKANIEC

   rzecznik. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 45

   W DANKOWICACH PO PONOWNYM ROZPATRZENIU RADNA ZGLOSIŁA SPRAWE DO GMINY O PONOWNE ROZPATRZENIE Z POWODU OGROMNEGO ZAINTERESOWANIA MIESZKANCÓW POWSTANIEM FARM WIATROWYCH,PONAD 70% PODPISÓW,ZA- ZEBRANO...rozwiń całość

   W DANKOWICACH PO PONOWNYM ROZPATRZENIU RADNA ZGLOSIŁA SPRAWE DO GMINY O PONOWNE ROZPATRZENIE Z POWODU OGROMNEGO ZAINTERESOWANIA MIESZKANCÓW POWSTANIEM FARM WIATROWYCH,PONAD 70% PODPISÓW,ZA- ZEBRANO NA PISMIE. MOZE LUDZIE ZMĄDRZELI I PRZEJZELI NA OCZY ZE GMINE NIE STAC NA ZAPSZEPASZCZENIE TAKIEJ SZANSY.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kłobuck

   mgr. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 52

   Oczywistą sprawą jest ze wiatraki opłacą sie wszystkim i gminą i włascicielom działek i tak mało zamozny kraj jak nasz nie powinien rezygnowac z tak dochodowego zródła dochodu,gmin poprostu na to...rozwiń całość

   Oczywistą sprawą jest ze wiatraki opłacą sie wszystkim i gminą i włascicielom działek i tak mało zamozny kraj jak nasz nie powinien rezygnowac z tak dochodowego zródła dochodu,gmin poprostu na to nie stac!
   Apetyt na energie swiat ma coraz większy a my nie cofniemy sie na drzewa i w jaskiniach przy swiecach,nie mamy bogact naturalnych a parków narodowych na tych terenach nie załozymy! Szkodliwosc wiatraków mozna sobie schowac między bajki jak jest jakas to tylko minimalna nie mająca znaczenia, koło samego wiatraka.Nie było by problemu jak by wiatraki stały na kazdej działce.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kochanowice

   villanova (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 47

   Kochanowice najpierw podpisał umowę, że wiatraki chce a teraz Czech boi się krzykaczy. Dla mnie mało wiarygodna wypowiedz! Pawonków też ma swój loklany folklor - bo na antywiatrakach łatwo wypłynąc...rozwiń całość

   Kochanowice najpierw podpisał umowę, że wiatraki chce a teraz Czech boi się krzykaczy. Dla mnie mało wiarygodna wypowiedz! Pawonków też ma swój loklany folklor - bo na antywiatrakach łatwo wypłynąc - drzeć gębę zawsze łatwiej od myslenia. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   protesty sresty

   Piskurka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 49

   Oprotestowac można wszystko, tylko skąd będą brać samorządy kasę? Unia, lokalne firmy juz nie są tacy chętni do płacenia - nawet podatków. Można być na nie ale chyba tylko wtedy, gdy ma się innych...rozwiń całość

   Oprotestowac można wszystko, tylko skąd będą brać samorządy kasę? Unia, lokalne firmy juz nie są tacy chętni do płacenia - nawet podatków. Można być na nie ale chyba tylko wtedy, gdy ma się innych w przysłowiowej d.... A że szkodzi - wierutne bzdury - trzeba pogadać z tymi, co mieszkają koło takiej fermy! A że szpeci - mnie to tam sie podoba. A minimum przez 30 lat społeczność lokalna ma zagwarantowaną kasę. I to konkretną - wbrew opinii wyrażonej w tym artykule - od nowego urządzenia to jest blisko 100 tys. rocznie! Jest się nad czym zastanowić, i zadbać o tych co chcą tu inwestować!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   głupota

   Pershing (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   potem po 30 latach firma zniknie a gmina będzie musiała na swój własny koszt rozebrać mastodonty za większe pieniądze niż dostała:) biznes wiatrakowy oparty jest na gigantycznym przekręcie robi się...rozwiń całość

   potem po 30 latach firma zniknie a gmina będzie musiała na swój własny koszt rozebrać mastodonty za większe pieniądze niż dostała:) biznes wiatrakowy oparty jest na gigantycznym przekręcie robi się go nie z produkcji prądu bo to jest rzecz 10 rzędna tylko na stawianiu wiatraków za obfite dotacje przez wielkie firmy, mniejsze zazwyczaj tylko przygotowują inwestycje a potem opylają projekt wielkim którzy produkują własne wiatraki. Potem taki wiatrak może stac nawet na Księżycu to nieistotne....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   protesty sresty

   Piskurka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 34

   Oprotestowac można wszystko, tylko skąd będą brać samorządy kasę? Unia, lokalne firmy juz nie są tacy chętni do płacenia - nawet podatków. Można być na nie ale chyba tylko wtedy, gdy ma się innych...rozwiń całość

   Oprotestowac można wszystko, tylko skąd będą brać samorządy kasę? Unia, lokalne firmy juz nie są tacy chętni do płacenia - nawet podatków. Można być na nie ale chyba tylko wtedy, gdy ma się innych w przysłowiowej d.... A że szkodzi - wierutne bzdury - trzeba pogadać z tymi, co mieszkają koło takiej fermy! A że szpeci - mnie to tam sie podoba. A minimum przez 30 lat społeczność lokalna ma zagwarantowaną kasę. I to konkretną - wbrew opinii wyrażonej w tym artykule - od nowego urządzenia to jest blisko 100 tys. rocznie! Jest się nad czym zastanowić, i zadbać o tych co chcą tu inwestować!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aaa

   aaa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 26

   czy Wy nie potraficie napisać po ludzku artykułu?
   od sasa do lasa

   od Krzepic nagle do Pawonkowa, który z Krzepicami nie ma nic wspólnego
   o Wąchocku nie chcecie pisać?
   W Krzepicach mądrzy ludzie...rozwiń całość

   czy Wy nie potraficie napisać po ludzku artykułu?
   od sasa do lasa

   od Krzepic nagle do Pawonkowa, który z Krzepicami nie ma nic wspólnego
   o Wąchocku nie chcecie pisać?
   W Krzepicach mądrzy ludzie rządzą, a wy ich chcecie szkalować że działają dla dobra ludzi i nie zgadzają się na wiatraki?
   wciskajcie dalej ludziom płatną ciemnotę...

   Szanownego redaktora dajcie do kolportażu bo czytanie jego (...) jest przykre
   btw: żałosny i tendencyjny artykuł sponsorowanyzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mr.

   MR.REALISTA. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 39

   w Krzepicach mogą sobie rządzic ale nie w całej gminie? bo to ich nie dotyczy! działacze sz.p.Ciesl... brodacz. Na szczęscie wojoweda to zakwestionował.NA NIC KASY GMINA NIE MA A DO PROTESTÓW TO NA...rozwiń całość

   w Krzepicach mogą sobie rządzic ale nie w całej gminie? bo to ich nie dotyczy! działacze sz.p.Ciesl... brodacz. Na szczęscie wojoweda to zakwestionował.NA NIC KASY GMINA NIE MA A DO PROTESTÓW TO NA CHÓRA,PARK NARODOWY SOBIE ZAŁUZCIE ALBO OSADE JAK W BISKUPINIE!! HAHAzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fantasta nie realista

   Pershing (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   koleżko realisto zacznijmy od tego że nie ma czegoś takiego jak "energia odnawialna" wie to każdy kto nieco uważał na lekcjach fizyki, jeśli ktoś żeni ci taka ciemnotę to znaczy że perfidnie kłamie...rozwiń całość

   koleżko realisto zacznijmy od tego że nie ma czegoś takiego jak "energia odnawialna" wie to każdy kto nieco uważał na lekcjach fizyki, jeśli ktoś żeni ci taka ciemnotę to znaczy że perfidnie kłamie i jego intencje są co najmniej podejrzane, po drugie wiatrakowy biznes bazuje na gigantycznym przekręcie i wcale tu nie chodzi o produkcje prądu tylko o stawianie tych szpetot za pieniądze podatników.
   po trzecie obecność tych mastodontów przynosi więcej szkody niż pożytku. wpływ do budżetu gminy czy dzierżawców marny (dzierżawca musi jeszcze od tego zapłacić VAT i dochodowy przy tym traci możliwość swobodnego dysponowania pozostałą własna ziemią nie powiedzieli wam o tym???) skończyć się może tym że w razie czego nie będzie mógł wydzierżawić czy sprzedać własnego pola czy domu poczytajcie umowy ze zrozumieniem a najlepiej z prawnikiem naiwniacy. Pomijając już "drobny" fakt że w pobliżu wiatraków ceny nieruchomości lecą na łeb na szyje bo nie ma wielu chętnych którzy chcieliby mieszkać w pobliżu takich szkodliwych dla zdrowia szpetot.
   oszpecenie krajobrazu i zły wpływ na samopoczucie zdrowie i jakość życia mieszkańców oczywisty zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PRAWDA w każdym słowie...

   Przeciwnik wiatraków Drobin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Jak w tytule, Pershing wie co pisze. Niestety, nas też chcą tak załatwić :-( Ale się nie dajemy: http://stowarzyszenie-nasza-wies.blog.pl/drobin-po-kolejnym-protescie-16-05-2014/
   Dodam tylko, że...rozwiń całość

   Jak w tytule, Pershing wie co pisze. Niestety, nas też chcą tak załatwić :-( Ale się nie dajemy: http://stowarzyszenie-nasza-wies.blog.pl/drobin-po-kolejnym-protescie-16-05-2014/
   Dodam tylko, że znaczna część gmin w których powstaną wiatraki, utraci dopłaty z subwencji I faktyczna kasa będzie mizerna i niezbyt pewna. Oczywiście pomijając "prezenty", "dotacje" czy inne "darowizny" których beneficjentami końcowymi są konkretne osoby. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama