Szyldy dawnych firm mają skusić turystów

  Szyldy dawnych firm mają skusić turystów

  Sebastian Reńca

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Hurtownia manufaktury istniała przed II wojną światową w budynku przy ulicy Sączewskiego 21 w Będzinie. Dziś "Hurtownia manufaktury" to projekt, który ma przypomnieć mieszkańcom i turystom jakie zakłady, sklepy, hurtownie, firmy mieściły się kilkadziesiąt lat temu w wiekowych kamienicach. Wszystko to dzięki tablicom, które są kopiami przedwojennych szyldów i zawisną na ścianach wielu budynków.
  W Będzina ustalono już adresy 90 kamienic, w których działały kiedyś sklepy, składy, hurtownie, zakłady produkcyjne. Ich przeszłość została na nowo odkryta.

  - Na początek oznaczymy tablicami 30 miejsc. Uzyskaliśmy już zgody większości administratorów. Przy okazji zostanie też wydana mapka z opisami wszystkich historycznych miejsc oraz folder. Z projektem będzie można się też dokładnie zapoznać w sieci na stronie: www.hurtowniamanufaktury.pl - wyjaśnia Sławomir Witek, naczelnik wydziału promocji i sportu w będzińskim Starostwie Powiatowym.

  Pierwszy etap projektu "Hurtowni manufaktury" będzie kosztował około 15 tysięcy złotych. Stylowe tablice będą montowane w Będzinie od 13 grudnia. Projekt ma być realizowany także w innych miastach Zagłębia. Wtedy będzie można mówić o historycznym szlaku. Na pewno znajdzie się na nim Sosnowiec. Wytypowano tu już 28 miejsc.  

  - Teraz będziemy występować do właścicieli kamienic z prośbą o wyrażenie zgody na zamontowanie historycznych tablic. Większość z budynków jest w centrum miasta i znajduje się w zasobach gminy, dlatego nie będzie problemów z uzyskaniem zgody - mówi Mateusz Rykała, pełnomocnik prezydenta Sosnowca. - Pomysł naprawdę nam się spodobał, jest bardzo oryginalny i w świetny sposób może promować miasto. Na razie projekt będzie kosztować ok. 10 tysięcy złotych - dodaje.

  Wśród miejsc objętych planem są m.in. zakład portretowy Stanisława Lazara przy ul. Piłsudskiego 14 czy "Najpopularniejsza pierwszorzędna restauracja Gastronomia w Zagłębiu" przy ul. Krzywej 1.

  - Pomysł jest cenny. Służymy wszelką pomocą. W naszych zbiorach są kartki pocztowe w postaci reklam. Wśród nich na przykład Cukiernia Warszawska przy dawnej ulicy Głównej - mówi Michał Węcel, historyk z sosnowieckiego muzeum.

  W magazynach muzeum jest tylko jeden oryginalny szyld reklamowy. To tablica hurtowego składu piwa Górniczo-Przemysłowego Towarzystwa Hrabia Renard. Są na nim napisy w języku polskim i rosyjskim. Muzealnicy nie są jednak w stanie przypisać go do konkretnego budynku.

  Pomysł akcji zrodził się wśród grupy ludzi, których fascynuje przeszłość Zagłębia. Są gospodarzami żydowskiego Domu Modlitwy Cukermanów w Będzinie. - Nasz kolega, historyk Grzegorz Onyszko dotarł do starych książek telefonicznych, w których widnieją reklamy przedwojennych firm i zakładów pracy. Pomyśleliśmy, że warto przywrócić o nich pamięć, dzięki stworzeniu replik tych właśnie tablic - mówi Karolina Jakoweńko, współautorka projektu "Hurtownia manufaktury".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama