Ostatni raz poborowi, ostatni raz w tym miejscu?

  Ostatni raz poborowi, ostatni raz w tym miejscu?

  Joanna Heler

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ponad 200 młodych żołnierzy 6. Batalionu Desantowo-Szturmowego złożyło w sobotę przysięgę wojskową. Ostatnią nie tylko w tym roku, ale także być może ostatnią w mieście w ogóle, w perspektywie pełnej profesjonalizacji polskich sił zbrojnych.
  Podopieczni mjr. Krzysztofa Tytko, dowódcy gliwickiej jednostki, stawili się na placu Krakowskim, by w asyście rodzin i mieszkańców miasta złożyć przysięgę na wierność ojczyźnie.

  Fakt, że taka wojskowa uroczystość - z defiladą i pokazem sprzętu - już się w tym miejscu nie powtórzy, przyciągnął tłumy. Nie zabrakło kombatantów oraz wielu zaprzyjaźnionych z batalionem gości. Uroczystość uświetniła garnizonowa orkiestra z Krakowa.

  Przypomnijmy, że od nowego roku wcielania do wojska już nie będzie, ale tzw. stawki zostaną utrzymane. Młodzi ludzie w całym kraju - jak dotąd - będą nadal bowiem dostawać wezwania do obowiązkowego stawienia się przed komisję lekarską. Po co? Ponieważ państwo musi wiedzieć, ilu ma mężczyzn zdolnych bronić granic RP.

  Otrzymają oni także - jak dotąd - odpowiadającą stanowi zdrowia kategorię. Natomiast nie będą wcielani do wojska obowiązkowo. Szeregi polskiej armii zasilą od stycznia tylko ochotnicy. I to starannie wyselekcjonowani. Będą także oczywiście odbywały się przysięgi, ale zmieni się ich charakter z powodu napływających do armii osób.

  Tymczasem, jak twierdzą wojskowi, już obecnie zainteresowanie służbą zawodową jest większe niż oczekiwano. Szczególnie w wypadku znanych, elitarnych jednostek, które wyjeżdżają na zagraniczne misje. Do takich jednostek zalicza się gliwicki 6. Batalion Desantowo-Szturmowy.

  - "Czerwone berety" obecnie służą w Afganistanie, wcześniej wyjeżdżały na misje do Iraku, poprzednio do Kosowa oraz do Bośni i Hercegowiny. Kto marzy o karierze w szeregach tej formacji, powinien zajrzeć na stronę www.6bdsz.mil.pl - mówi porucznik Tomasz Pokojski, rzecznik gliwickiego batalionu. - Tam znajdzie szczegółowe informacje o przyjęciach.

  Gliwicka jednostka podlega dowództwu 6. Brygady Desantowo-Szturmowej w Krakowie. W jej skład - prócz gliwickiego - wchodzi także krakowski 16. Batalion Powietrzno-Desantowy i bielski 18. Batalion Desantowo-Szturmowy. Nabór jest prowadzony do wszystkich jednostek.

  W sobotę ślubowali również wierność ojczyźnie na rynku w Tarnowskich Górach żołnierze tarnogórskiego 5. Batalionu Chemicznego. Nie zabrakło pokazu sprzętu wojskowego, żołnierze częstowali też mieszkańców wyśmienitą grochówką.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama