Komornik ściga 16-latka, bo nie potrafi ustalić adresu...

  Komornik ściga 16-latka, bo nie potrafi ustalić adresu dłużniczki

  Grażyna Kuźnik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Polski film "Komornik" był reklamowany w taki właśnie sposób
  1/2
  przejdź do galerii

  Polski film "Komornik" był reklamowany w taki właśnie sposób ©plakat z filmu

  Grzegorz miał 8 lat, gdy jego mama nie zapłaciła czynszu. Kiedy już uregulowała zaległość, pozostały koszty postępowania sądowego. Nie wiedziała, ile wynoszą, bo się wyprowadziła z mieszkania i zmieniła adres. Wydawało się, że ten dług został przedawniony, minęło przecież wiele lat. Syn nie miał pojęcia o rachunkach matki. Ale 16-letni dziś Grzegorz przekonał się, że ta niewiedza z niczego go nie zwalnia.
  Komornik wysłał pismo do Ochotniczego Hufca Pracy, w którym Grzegorz uczył się i pracował. Powiadomił chłopaka, że wszczyna wobec niego postępowanie egzekucyjne, bo jest dłużnikiem. Grzegorz zrozumiał, że zajmie jego wynagrodzenie za praktyki zawodowe w Ochotniczym Hufcu Pracy, bo przecież niczego innego nie ma. Ale za co miałby płacić? 16-latek nie przypominał sobie żadnego swojego długu. Chodziło jednak nie o jego zadłużenie, lecz o dług matki, który powstał, gdy Grzegorz był jeszcze dzieckiem.


  Komornik obciążył go odpowiedzialnością za to, że jako ośmiolatek nie dopilnował, by mat-ka w porę zapłaciła czynsz. Może dziecko powinno uskładać potrzebną kwotę ze swojego kieszonkowego? Teraz, gdy chłopak zarabia jakieś pieniądze, komornik zawiadamia go, że to od niego będzie dochodził zapłaty długu matki.

  Chociaż Grzegorz niezbyt zna się na prawie, to jednak nie słyszał o tym, żeby niepełnoletnie dzieci odpowiadały za finansowe decyzje rodziców. Z pomocą matki napisał pismo do Izby Komorniczej w Katowicach i do prezesa Sądu Rejonowego w Katowicach z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Uważa, że komornik, który chce mu zająć wynagrodzenie otrzymywane w ramach nauki zawodu, liczy na jego niewiedzę.

  A może naprawdę 16-latek ma płacić za dług matki sprzed 8 lat? Przecież komornik wyraźnie tytułuje go w tej sprawie "dłużnikiem". Chłopak martwi się, co zrobi, bo może zmieniły się przepisy i komornik ma rację? - To dziwna sprawa. Przepisy się nie zmieniły. Nie spotkałem się jeszcze z czymś podobnym. To niemożliwe, żeby obciążać dziecko za dług żyjącej matki - dziwi się jeden z komorników.

  Grzegorz pilnie czeka na wyjaśnienie samorządu komorniczego i prezesa sądu rejonowego. Chciałby otrzymać swoje pieniądze ciężko zapracowane na praktykach. Na razie Izba Komornicza informuje, że wypłata chło-pca nie zostanie zajęta. Ale komu tu wierzyć?

  PS Imię bohatera artykułu zostało zmienione.

  Komornik nie pytał o adres, lecz straszył egzekucją


  Mieczysław Kurz, wiceprzewodniczący Rady Izby Komorniczej w Katowicach:
  W tej sprawie jedyny błąd komornika to forma pisma przesłanego do nieletniego odbiorcy. Była w nim mowa o wszczęciu postępowania egzekucyjnego wobec dłużnika, więc chłopak mógł zrozumieć, że chodzi o niego, a także, że jego wynagrodzenie za praktyki zawodowe może być zajęte. W istocie nie chodziło o niego, a komornik nie zajął żadnych pieniędzy należących do nieletniego. Była to jedynie próba dotarcia do jego matki, która nie odbiera korespondencji poleconej i wyprowadziła się spod starego adresu. Nowy nie był znany komornikowi; jedyny, jakim dysponował, to tymczasowy adres jej syna. Okazało się - o czym komornik nie wiedział - że to adres Ochotniczego Hufca Pracy.

  Trudno powiedzieć, dlaczego komornik nie przesłał do syna pisma z prośbą o kontakt do matki, tylko zawiadomienie o postępowaniu egzekucyjnym. Może chodzi o nawał pracy, pośpiech, rutynę. Postępowanie w tej sytuacji nie dotyczyło nieletniego. Ale też nie doszło i nie dojdzie do zajęcia wynagrodzenia chłopaka. Na taką sytuację wpłynęła pomyłka komornika, ale i zachowanie matki chłopca.
  *Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
  *Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
  *Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Demokracja,czy feudalizm?

   zwierzyciel. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 38

   Oczywiście Komornik tak jest zawalony poscigiem za kasą że pomylił treśc wysyłanych pism.Proponuje wystawic tytuły na dopiero co narodzonych.wzrośnie skutecznośc,prowizja itd.Proponuje uprawnić ich...rozwiń całość

   Oczywiście Komornik tak jest zawalony poscigiem za kasą że pomylił treśc wysyłanych pism.Proponuje wystawic tytuły na dopiero co narodzonych.wzrośnie skutecznośc,prowizja itd.Proponuje uprawnić ich także do wystawiania listów gończych!!!Przecież o to chodzi.Kto tych ludzi uczy,nadzoruje,kontroluje?Oczywiście nic sie nie stało. Normalka. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama