W Gliwicach i Zabrzu zaparkujesz samochód bezpłatnie. Na...

  W Gliwicach i Zabrzu zaparkujesz samochód bezpłatnie. Na dziko

  Marlena Polok-Kin, Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Katowicach strefy parkowania działają od lat
  1/2
  przejdź do galerii

  W Katowicach strefy parkowania działają od lat ©Maria Olecha

  Szukanie miejsc parkingowych w Zabrzu i Gliwicach przypomina w godzinach przedpołudniowych walkę. Częściowym rozwiązaniem tego problemu mogłyby okazać się strefy płatnego parkowania. Takie rozwiązania z powodzeniem funkcjonują już w Katowicach, Bytomiu czy Chorzowie.
  W Zabrzu urzędnicy przygotowali projekt takiej strefy już kilka miesięcy temu. Strefa płatnego parkowania objęłaby w Zabrzu ok. 30 ulic w centrum. Powstać miałoby ok. 1100 płatnych miejsc. Koncepcja wciąż jest aktualna.

  - Czekamy na decyzję pani prezydent w tej sprawie, jeśli zaakceptuje koncepcję, wówczas na jej podstawie przygotowany zostanie projekt uchwały - mówi Justyna Żak-Magda z Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu.
  Wstępne decyzje miałyby zapaść w ciągu najbliższych kilku tygodni. Zabrzański projekt może ulec zmianom, dlatego urzędnicy nie chcą mówić jeszcze np. o opłatach. Wstępnie zakładano, że za półgodzinny postój zapłacimy złotówkę, za godzinę zaś 2 zł. Przy płatnych miejscach miałyby stanąć 52 parkomaty. Wszystko zależy od tego, czy Zabrze otrzyma dofinansowanie z urzę-du marszałkowskiego. O tym dowiemy się w listopadzie.

  W Gliwicach przymiarki do wprowadzenia systemu płatnego parkowania są prowadzone już od 2008 roku. Wówczas to radni przegłosowali projekt uchwały, który nie wszedł w życie, przygotowany przez prezydenta Gliwic Zygmunta Frankie-wicza.
  Kiedy zmienił się układ komunikacyjny miasta, władze Gliwic, mając też na uwadze perspektywę wprowadzenia Śląskiej Karty Usług Publicznych, zaproponowały jego modyfikację. W zeszłym tygodniu radni znów debatowali o płatnym parkowaniu i... uchylili stary projekt z 2008 roku.

  - Na dzisiejszej sesji rady miejskiej zostanie przedstawiony projekt płatnego parkowania w Gliwicach. To będzie już po raz piąty od grudnia zeszłego roku - wyjaśnia Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.

  Wedle projektu, w Gliwicach powstałyby dwie strefy płatnego parkowania. W strefie A trzeba będzie zapłacić 2,80 zł za godzinę postoju, a w strefie B - 1,60 zł. Opłaty będą pobierane od godziny 10 do 18.

  W ramach wykupionego czasu parkowania, kierowcy będą mogli dowolnie zmieniać miejsca, oczywiście wyłącznie w granicach strefy. Opłatę będzie można wnosić w urządzeniu parkingowym (parkometrze) i za pomocą Śląskiej Karty Usług Publicznych. Przewidziano też tzw. abonament mieszkańca za 120 zł rocznie. Skorzystają z niego mieszkańcy śródmieścia. Parkować będą wówczas mogli do 500 metrów od miejsca zameldowania.

  Katowice pierwsze miały strefę  W Katowicach strefa działa od kilkunastu lat. Pierwsza godzina kosztuje 1,50 zł, druga - 1,80 zł, trzecia - 2 zł. W Bytomiu stawki za pierwszą i drugą godzinę postoju są takie same. Trzecia godzina jest droższa - 2,10. A 20 min parkowania kosztuje 0,50 zł. Chorzów jest podzielony na dwie strefy. Kwadrans kosztuje 0,30 zł lub 0,50 zł. W Tychach, Rybniku, Bielsku i Zagłębiu stref nie ma.
  *Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
  *Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
  *Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kasa za parkowanie

   jo/ich (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 34

   a czymu placic za parkowanie ???Ludzie placom podatki,podatki drogowe,VAT,jak robiom zakupy !!!Za malo to nikerym czy jak,yno bulic,bulic i bulic-zwykle chamstwo i zdziyranie kasy..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Należy pamiętać....!

   niepełnosprawny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 35

   Należy pamiętać o niepełnosprawnych legitymujących się "KARTĄ PARKINGOWĄ". Konieczne jest wyznaczenie dostatecznej ilości miejsc oznakowanych logo "wózka" bądź wprowadzenie, wzorem Katowic i innych...rozwiń całość

   Należy pamiętać o niepełnosprawnych legitymujących się "KARTĄ PARKINGOWĄ". Konieczne jest wyznaczenie dostatecznej ilości miejsc oznakowanych logo "wózka" bądź wprowadzenie, wzorem Katowic i innych miast, możliwości nieodpłatnego parkowania, do godziny, na miejscach komercyjnych.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama