Wśród straconych 11 listopada 1941 byli więźniowie z...

  Wśród straconych 11 listopada 1941 byli więźniowie z Zagłębia - z Będzina i Czeladzi

  Adam Cyra, Oświęcim

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ściana Straceń w KL Auschwitz. To tu odbyła się egzekucja 11.11.1941 r.
  1/5
  przejdź do galerii

  Ściana Straceń w KL Auschwitz. To tu odbyła się egzekucja 11.11.1941 r. ©mat. archiwalne

  W dniu 11 listopada 1941 r. na podwórzu bloku nr 11 pod Ścianą Straceń w KL Auschwitz, w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., odbyła się pierwsza egzekucja dokonana przez strzał w tył głowy z broni małokalibrowej
  Skazańcy rozebrani do naga, ze skrępowanymi z tyłu rękami, byli rozstrzeliwani pojedynczo. Przed egzekucją wypisano każdemu z nich numer obozowy na piersiach. Jej przebieg obserwował komendant obozu Rudolf Höss oraz kierownik obozu i lekarz obozowy. Rozstrzeliwał podoficer raportowy Gerhard Palitzsch, każdorazowo ładując do karabinka nowy nabój.

  Wśród straconych było najprawdopodobniej 80 Polaków, przywiezionych z więzienia śledczego w Mysłowicach, których przed egzekucją umieszczono w celach aresztu obozowego w podziemiach bloku nr 11. Blok ten zwany był "Blokiem Śmierci".
  W tym dniu rozstrzelano również 76 osób, które były więźniami osadzonymi wcześniej w KL Auschwitz. Wśród nich było 27 więźniów tego obozu, umieszczonych we wspomnianych celach aresztu w bloku nr 11 przez władze obozowe w dniach od 10 października do 2 listopada 1941 r. Ponadto gestapo obozowe wezwało z różnych bloków więźniarskich na terenie KL Auschwitz 49 więźniów, których również wtedy stracono.

  Wszyscy zamordowani pod obozową Ścianą Straceń - w rocznicę Święta Niepodległości - byli prawie że samymi Polakami. Zwłoki rozstrzelanych spalono w krematorium nr 1 na terenie obozu macierzystego w Oświęcimiu.

  Wśród straconych było trzech więźniów, pochodzących z Zagłębia: Jan Górnikowski, ur. w Będzinie w 1901 r., zawodowy wojskowy (nr obozowy 9198) oraz urodzeni w Czeladzi, obydwaj będący architektami: Jan Ogłódek, ur. 1899 r. (nr obozowy 11894) i Czesław Ogłódek, ur. w 1917 r. (nr obozowy 11893).

  Wszyscy trzej w momencie aresztowania mieszkali w Krakowie i w obozowych aktach zgonu mają odnotowane w języku niemieckim: "Erschiessung wegen Widerstand gegen die Staatsgewalt" (rozstrzelany z powodu oporu przeciw władzy państwowej). Jako datę śmierci podano fałszywie w ich aktach zgonu 10 listopada 1941 r.

  W archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu jest także przechowywany wykaz 44 rozstrzelanych wówczas więźniów, sporządzony potajemnie przez obozowy Ruch Oporu. Zawiera on daty i miejsca urodzenia zamordowanych oraz adresy ich rodzin.

  W powyższym wykazie odnotowano także zgony: Jana Górnikowskiego oraz Czesława i Jana Ogłódków, rozstrzelanych w KL Auschwitz ponad siedemdziesiąt lat temu.
  *Wyszedł ze szpitala i zmarł. Zwłoki znaleziono po roku 35 m od szpitala
  *Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Zmiana opon na zimowe obowiązkowa. ZOBACZ GDZIE i DLACZEGO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   artykul taniocha

   RRRR! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 64

   Jaki bezposredni zwiazek z 1918 ? W ten sposób mozna mieszac wszystko ze wszystkim. Byle tylko melancholijna narodowo-mitologiczna-paralogiczna zupka byla. Zamiast pisac o szczególach wydarzen w...rozwiń całość

   Jaki bezposredni zwiazek z 1918 ? W ten sposób mozna mieszac wszystko ze wszystkim. Byle tylko melancholijna narodowo-mitologiczna-paralogiczna zupka byla. Zamiast pisac o szczególach wydarzen w 1918 i o mechanizmach stajacych za nimi oraz o tzw. powiazaniach, to gryzmolicie (praiwe) bez zwiazku i sensu o innych tematach, (z uzasadnieniem) wyciskajacych lezke. No, ale tak latwiej, nie trzeba sie wysilac.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama