18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Turek: Ograniczanie wydobycia węgla byłoby samobójstwem

Prof. Marian Turek
Prof. Marian Turek
Prof. Marian Turek ARC Dziennik Zachodni
W ostatnim czasie wyprodukowano olbrzymie ilości węgla, który teraz leży na zwałach, a tymczasem koszty rosną. I stąd jest problem - mówi prof. Marian Turek w wywiadzie dla Dziennika Zachodniego. Rozmawia Michał Wroński

Ograniczanie wydobycia węgla byłoby samobójstwem
Rozmowa z prof. Marianem Turkiem, dziekanem Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej i członkiem Rady Nadzorczej Kompanii Węglowej
Zgadza się pan z czarnymi prognozami, które mówią, że przyszły rok będzie dla górnictwa najtrudniejszym od lat?
Owszem, to trafna diagnoza. W ostatnim czasie wyprodukowano olbrzymie ilości węgla, który teraz leży na zwałach, a tymczasem koszty rosną. I stąd jest problem.

Jak go rozwiązać?
Przede wszystkim zachować spokój. Nie popadać w histerię. W ciągu ostatnich kilkunastu lat podobne sytuacje już się zdarzały. Zmieniły się co prawda warunki, w których działa branża wydobywcza, ale generalnie mechanizmy zachowania się mamy już przećwiczone.

Trzeba będzie ograniczyć wydobycie?
Nie, to byłoby zabójcze dla górnictwa. Trzeba chronić kopalnie przed prowadzonym na oślep ograniczaniem produkcji. Uważam, że dopóki działa kopalnia, dopóty trzeba fedrować na 100 procent możliwości.

No dobrze, ale zwały już dziś są olbrzymie. Mają być jeszcze większe? Po co?
Wyjściem z tej sytuacji jest działanie z odpowiednim wyprzedzeniem. Trzeba zawierać z odbiorcami węgla kontrakty długoterminowe, nawet jeśli sprzedawać będzie się węgiel po niższej cenie. Oszczędności należy szukać w sferze zarządzania, a nie wydobycia. Jeśli nie utrzymamy wydobycia na odpowiednio wysokim poziomie, to jego koszty będą rosły. A to grozi tym, że kopalnie będą popadać w coraz większe straty. Innych możliwości nie ma - to już nie te czasy, kiedy można było nie zapłacić jakichś zobowiązań.

Jak długo, pana zdaniem, utrzyma się dekoniunktura w branży?
Myślę, że ona może nie skończyć się na roku czy nawet półtora. Trzeba przygotować się na dłuższy okres dekoniunktury. Dlatego też tym bardziej należy w tej sytuacji unikać konkurencji polsko-polskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty