Menu Region

Ślązaczka Wolnik: Katalończycy chcą niepodległości, ale w...

Ślązaczka Wolnik: Katalończycy chcą niepodległości, ale w Europie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Katarzyna Wolnik

10Komentarzy Prześlij Drukuj
Ślązaczka Wolnik: Katalończycy chcą niepodległości, ale w Europie Ślązaczka Wolnik: Katalończycy chcą niepodległości, ale w Europie

Katarzyna Wolnik (© Karina Trojok)

Rozmowa z Katarzyną Wolnik, mieszkającą w Barcelonie katowiczanką, dziennikarką i autorką bloga przystanekhiszpania.pl
Jakie są nastroje w Barcelonie po wyborach? Bardziej cieszą się zwolennicy niepodległości i oderwania się od Hiszpanii, czy raczej zwolennicy pozostania w ramach jednego państwa? Czy separatyści są zawiedzeni? Bo przecież liczyli na więcej.
Radość to nie jest dobre słowo na opisanie panujących dziś w Katalonii nastrojów. Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jaka jest sytuacja finansowa regionu, jak wysoki jest poziom bezrobocia. Spokoju i walki z kryzysem - tego chcą teraz wszyscy, przeciwnicy niepodległości i separatyści. Ci pierwsi chyba wielkiej satysfakcji nie mają, boją się, że teraz jeszcze trudniej będzie się dogadać z Madrytem, co w obliczu ogromnego długu publicznego Katalonii nie jest bez znaczenia.
Ci drudzy podkreślają, że mimo porażki Artura Masa, tak naprawdę niepodległościowy głos tylko się umocnił, bo przecież sukces odniosła Republikańska Lewica Katalonii (ERC), inna partia, która chce secesji. Tak więc dla nich to jest dopiero początek batalii. Jeśli popatrzymy na te wybory z tej perspektywy, to nie możemy mówić o upadku marzeń o niepodległości Katalonii, bo większość Katalończyków jest "za", tylko może to nie jest najlepszy moment?

Jak komentuje się wyniki wyborów? Sondaże wskazywały na lepszy wynik Konwergencji i Związku - jak ludzie tłumaczą sobie, że to ugrupowanie dostało jednak mniej głosów?
W poniedziałek po wyborach największe dzienniki w Barcelonie i Madrycie były dla Artura Masa bezlitosne. "Żegnaj Mas", "Katalonia woli Hiszpanię", "Mas przegrywa swój plebiscyt", to tylko niektóre tytuły czołówek. Największe święto było oczywiście w Madrycie, a w Katalonii dyskusja i czas refleksji. Co ciekawe, prasa zagraniczna zareagowała zupełnie inaczej, podkreślając, że wygrali separatyści, że dążenia niepodległościowe się umocniły. Sam Artur Mas przyznał, że jego separatystyczna propozycja znalazła się na mieliźnie. Trzeba podkreślić, że frekwencja była rekordowa, a więc zmobilizowali się wszyscy, czując, że te wybory mają wielkie znacznie i że moment jest historyczny. Konwergencja i Związek miała osiągnąć bezwzględną większość.

Dlaczego tak się nie stało? Manifestacja 11 września była wielkim sukcesem ruchów niepodległościowych Katalonii. Mas był pewny, że przekuje ją w ogromny sukces polityczny, a wyborcy podkreślają, że ta manifestacja to był też protest biedniejących Katalończyków. Pojawiają się komentarze, że CiU liczyła po prostu na to, że uda jej się wykorzystać niezadowolenie społeczne, porwać hasłem niepodległości, by ukryć swoje nieporadne rządy, czyli jest kryzys, więc trzeba poszukać wroga na zewnątrz, a ten wróg to Madryt, który nam zabiera pieniądze. Szeroko komentowana była przed wyborami wizyta Masa w Brukseli. Ludzie przestraszyli się wizji Katalonii poza Unią Europejską.

Pojawiło się wiele dramatycznych i katastroficznych wizji, realnych, ale też mniej lub bardziej absurdalnych, na przykład, że kadra uniwersytecka straci swoje tytuły. A co będzie z walutą? Co z obroną przyszłego kraju? Na pewno wzrosną ceny na wszystkie towary z Unii, a będzie problem z eksportem. Czeka nas kolejnych pięć lat kryzysu? Podsumowując, Katalończycy chcą niepodległej Katalonii, ale Katalonii w Europie, a nie poza nią. Masowi i jego partii mogły też zaszkodzić opublikowane akurat przed wyborami w promadryckim dzienniku El Mundo oskarżenia o korupcję. Ciekawe jest to, że zaufanie wielu separatystów zdobył Oriol Junqueras, szef republikańskiej lewicy (ERC), który też chce oderwania Katalonii od Hiszpanii, ale zaproponował lepszy w oczach wyborców program socjalny niż CiU.
1 3 »
Reklama
10

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

bez przesady, Katalonczycy "to tez ludzie" - i nieraz w internecie "jest plucie i krew sie leje"

+16 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Podpisovsky (gość)  •

"nie było w nich tej znanej nam zawiści, nie było jadu, obelg, nawet w internecie. Wypowiadają się ludzie, którzy naprawdę mają coś do powiedzenia. Ważne jest też to, że obecna historia nie przysłania teraźniejszości."

Ale oni, a Pani o tym swietnie wie i czesciowo tu tez o tym wspomina, maja wiecej "treningu" od wielu lat maja edukacje regionalna, media, partie, szkoly, nawet wyzsze, prawdziwe muzea, ... - i wszystko sami sobie wywalczyli, wlasnie ta determinacja, duma, konsekwencja i...... kilkoma dekadami tez "pyskowania".

To nie jest tak, ze im to z hiszpanskiego nieba do Katalonii spadlo.
Pozatem kumpel (bialy) pólNiemiec-pól"DominikancjiRepublikaniec", który intensywnie internetowo obserwuje i bierze udzial w dyskusjach forumowych itp., regularnie mi opowiada, ze sa rózne "pólki" debat, argumentowania, klótni. Sa takze bardzo bojownicze, wojownicze, agresywne itp., a przy tym wszystko moze byc i piekne i brzdkie. Wiec to az tak "bialorekawiczkowe" nie jest, nie zawsze. No i rozumiemy te emocje, Pani tez rozumie - i chwala Pani za to, jak i za te ciekawe wypowiedzi (autorowi wywiadu równiez).

odpowiedzi (0)

skomentuj

Hehehe

+33 / -39

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

GLIWICZANIN (gość)  •

Jakie śmieszne bzdury - gdyby ktoś zapytał przeciętnego człowieka "z ulicy" z Gliwic, Katowic czy z Tychów o to , czy "zazdrosnym okiem patrzy na katalońską autonomię", to ktoś taki nawet nie wiedziałby, o co chodzi w pytaniu. Takimi mrzonkami upajają się głównie sfrustrowani ślązakowcy.

skomentuj

NO!

+23 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

NARESZCIE WIYM (gość)  •

...co oznaczo rzeczownik "matou"

odpowiedzi (0)

skomentuj

@ GLILWOWIANIN

+26 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

... (gość)  •

... zamilcz przebrzydly szabrowniku

odpowiedzi (0)

skomentuj

Śląska po prostu NIE MA !

+48 / -38

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

taka jest prawda (gość)  •

Jest zasadnicza różnica i nie ma jak i do czego porównać Katalonii do Śląska co tak usilnie tu jest uskuteczniane. Tam jest region mający swoje formalne granice, a tu co jest ? :)

Jak na razie NIE MA czegoś takiego jak Śląsk, ani NIE MA czegoś takiego jak Górny Śląsk.
Mam tu oczywiście na myśli taką formalną jednostkę administracyjną, formalny region z konkretnymi, wytyczonymi granicami, z urzędami itd. Te mapy które funkcjonują tu i ówdzie to jest już tylko historia, a na dzisiaj tylko pewien fantom. Po prostu, pod względem formalnym Śląska NIE MA !

A teraz powiem wprost: jeśli ktoś robi takie porównania i nazywa sztuczną jednostkę administracyjną województwo tzw "śląskie" Śląskiem to jest po prostu niespełna rozumu. Brylują w tym dziennikarze Dziennika Zachodniego, GW, lokalna "śląska" elita (dla mnie pseudo) itd.

Mówiąc już bez ogródek naprawdę trzeb być idiotą (przepraszam chorych) lub bezgranicznym, niedouczonym matołem aby pojecie woj "śląskie" traktować jako synonim Śląska !
I nie ma żadnego uzasadnienia dla skrótu myślowego, jak co niektórzy się tłumaczą. Co to bowiem za skrót myślowy który zakłamuje rzeczywistość i fałszuje obiektywną prawdę ?

Aż przykro patrzeć i czytać że redakcja DZ zatrudnia aż tak dużo matołów :)

skomentuj

naucz sie bo jeszcze mosz czas

+10 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

matol to z ciebie (gość)  •

granice byly i som(a niewiedzom o nich gorole)zato tak latwo poznac GOROLA!!! i wszystko co piszesz z palca ,wyjedz abo ucz sie

odpowiedzi (0)

skomentuj

naucz sie bo jeszcze mosz czas

+5 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

matol to z ciebie (gość)  •

granice byly i som(a niewiedzom o nich gorole)zato tak latwo poznac GOROLA!!! i wszystko co piszesz z palca ,wyjedz abo ucz sie

odpowiedzi (0)

skomentuj

Smutna prawda, ale Polska zrobila wszystko aby oslabic G.Slask i Slazakow

+27 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

... (gość)  •

... Malpa zrobila swoje

odpowiedzi (0)

skomentuj

riposta...

+38 / -33

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

yonkyu (gość)  •

chyba Cię qrfa... dziąsła swędzą....

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jakoś brzmi znajomo

+35 / -29

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Quo vadis (gość)  •

Fragment z tekstu: "Pojawiają się komentarze, że CiU liczyła po prostu na to, że uda jej się wykorzystać niezadowolenie społeczne, porwać hasłem niepodległości, by ukryć swoje nieporadne rządy, czyli jest kryzys, więc trzeba poszukać wroga na zewnątrz, a ten wróg to Madryt, który nam zabiera pieniądze. Szeroko komentowana była przed wyborami wizyta Masa w Brukseli. Ludzie przestraszyli się wizji Katalonii poza Unią Europejską".

odpowiedzi (0)

skomentuj
Reklama
Reklama