Ważne
  Miasta Śląska i Zagłębia gotowe na...

  Miasta Śląska i Zagłębia gotowe na III wojnę światową [ZDJECIA]

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Miasta Ślaska i Zagłębia gotowe na III wojnę światowią
  1/26
  przejdź do galerii

  Miasta Ślaska i Zagłębia gotowe na III wojnę światowią ©arc

  Zastanawialiście się gdzie można przeczekać III wojnę światową. Teoretycznie jest w czym wybierać. Po okresie zimnej wojny odziedziczyliśmy w naszym regionie ponad 3000 "budowli ochronnych", bo tak właśnie specjaliści od zarządzania kryzysowego określają schrony i ukrycia. Gdzie ich szukać?

  Ziemniaki, kompoty i... schron. Czyli piwnica


  Najlepiej zacząć od własnej piwnicy. Zwłaszcza jeśli mieszka się na osiedlu wybudowanym w latach 50. ubiegłego wieku. Wówczas, we wczesnej fazie "zimnej wojny", umieszczanie "budowli ochronnych" w piwnicach domów mieszkalnych było normą.

  - To były obiekty przygotowane na wojnę konwencjonalną, a nie atomową - rozwiewa jeden z popularnych mitów na ten temat Ryszard Koszela z Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Katowicach.
  Jak dodaje, w stolicy województwa najwięcej takich schronień znajduje się pod budynkami w Ligocie, Koszutce, Szopienicach i Nikiszowcu (w sumie w Katowicach jest ich niemal 300). Nie ma ich jednak ani na osiedlu "Gwiazd", ani na "Tysiącleciu". Powód jest prosty - schron powinien mieć wyjście ewakuacyjne umożliwiające opuszczenie go przez ludzi w razie zawalenia się budynku, pod którym został ulokowany. W przypadku wieżowców taki tunel ewakuacyjny musiałby być bardzo długi. - Zawalenie wysokiego budynku powoduje bowiem zagruzowanie bardzo dużego obszaru - wyjaśnia Koszela.

  GDZIE SIĘ UKRYĆ NA WYPADEK WOJNY. ZOBACZ ZDJĘCIA SCHRONÓW

  - Budowle ochronne posiada też większość "tysiąclatek" (czyli szkół wybudowanych na przełomie lat 50. i 60.) - dodaje Szymon Hrebenda ze Stowarzyszenia "Pro Fortalicium", które opiekuje się dwoma schronami (sztabowym i cywilnym), znajdującymi się pod III Liceum Ogólnokształcącym w Będzinie. Te akurat obiekty wyposażone były w osobne źródła zasilania, wentylacji, a także tzw. komory dekontaminacyjne (miejsca, gdzie usuwane są np. chemikalia i materiały radioaktywne), co świadczy o tym, że przygotowano je zarówno na ewentualny atak chemiczny, jak i nuklearny.

  Po wojnie atomowej nie będzie już polonistów


  Cień szansy na przetrwanie armagedonu mają też studenci polonistyki Uniwersytetu Śląskiego. Siedziba wydziału filologicznego mieści się bowiem w budynku dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Jak głosi "miejska legenda", w jego podziemiach miał znajdować się schron przeciwatomowy, przygotowany dla kierownictwa Komitetu na wypadek atomowego uderzenia.
  - Nie mamy takiego obiektu w ewidencji - kategorycznie stwierdza Ryszard Koszela.

  - Natomiast faktem jest, że ten budynek ma mocny strop, więc bomba burząca nie powinna zaszkodzić ludziom, którzy szukaliby schronienia w jego podziemiach - dodaje Koszela.

  Być może wyjaśnieniem dla powstania tej legendy jest nieczynne już dziś przejście, jakie łączyło obecny gmach Wydziału Filologii z Urzędem Wojewódzkim. W siedzibie wojewody faktycznie, do dziś, zachował się schron.

  Hutnicy i górnicy mieli blisko. Komitet Miejski też


  Sporo przeciwatomowych schronów do dziś znajduje się na terenie dużych zakładów przemysłowych. Gigantyczny obiekt - podobno może pomieścić kilkaset osób - mieści się pod dawną kopalnią Andaluzja w Piekarach Śląskich (wejścia do niego już jednak nie ma). Niedawno rozpoczęto likwidację dużego schronu ulokowanego pod Hutą Zgoda w Świętochłowicach.

  - W podziemiach było miejsce na centrum zarządzania kryzysowego. Zachowała się sala konferencyjna, a także resztki prycz i stołów z telefonami - opowiada Szymon Hrebenda. Jak dodaje, schron był ulokowany niedaleko dawnego budynku Komitetu Miejskiego.

  - Specjalnego przejścia nie znaleźliśmy. Ale taka lokalizacja to raczej nie był przypadek - ocenia Hrebenda.

  Przypadek ze Świętochłowic nie jest odosobniony. Po zakończeniu "zimnej wojny" lista "obiektów ochronnych" stale się kurczy, a stan tych, które jeszcze istnieją często kwalifikuje je bardziej do remontu aniżeli do oferowania schronienia ludności cywilnej. Jak przyznaje Andrzej Szczeponek, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego, o "być albo nie być" takich obiektów decydują wyłącznie ich właściciele.

  - Jeśli ktoś występuje o zgodę na likwidację takiego obiektu, nie możemy odmówić. Nam bezpośrednio podlega tylko schron w Urzędzie Wojewódzkim - mówi.

  Kraj schronów


  Prawdziwą potęgą pod względem liczby schronów atomowych jest Szwajcaria - kraj, który w 1815 r. ogłosił neutralność i który uniknął obu wojen światowych. Mi-mo tego żaden budynek mieszkalny, liczący sobie więcej niż 8 pokoi, nie mógł stanąć, o ile jego piwnica nie zawierałaby schronu, chroniącego mieszkańców przed skutkami ataku nuklearnego. W sumie takich, różnej wielkości, obiektów ma być w Szwajcarii ok. 300 tysięcy i mogą one pomieścić więcej osób aniżeli mieszka w tym kraju.
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (37)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Schrony Huta Katowice

   Dandi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Pracując na Hucie Katowice zaraz przy stołówce na wielkim piecu był schron , pamiętań jak schodziliśmy uzupełnić zapasy, pierwszy raz widziałem chleb w puszkach. Niesamowity widok te wrota pancerne...rozwiń całość

   Pracując na Hucie Katowice zaraz przy stołówce na wielkim piecu był schron , pamiętań jak schodziliśmy uzupełnić zapasy, pierwszy raz widziałem chleb w puszkach. Niesamowity widok te wrota pancerne no i porządek i czysto w środku. Od bramy głównej HK szliśmy prosto do końca prostej zaraz przy trzech kominach do chłodzenia wody, przeszliśmy na drugą stronę bo ulica się kończyła i zaraz z lewej strony były schody pod górkę w stronę pieca i tam była stołówka, chyba 11.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   No i proszę. Pan Szymon Hrebenda. Gdyby wybuchła wojna, to wiedziałby gdzie się schować.

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   My tu sobie piszemy na tym forum i pierdzimy w stołki, a pan Szymon Hrebenda ze stowarzyszenia "Pro Fortalicium" łazi sobie po różnych schronach i wszyjsko ewidencjonuje. Jakby co, to Pan Szymon...rozwiń całość

   My tu sobie piszemy na tym forum i pierdzimy w stołki, a pan Szymon Hrebenda ze stowarzyszenia "Pro Fortalicium" łazi sobie po różnych schronach i wszyjsko ewidencjonuje. Jakby co, to Pan Szymon wszyjsko wie. Tu jest schron, w kierym mieści się 50 osób. A tu zaś jest schron, w kierym może sie schować 80 osób. A ten schron to stara buda. To jest niesamowita wiedza. Nicht war? he?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To panowie szlachta szabelki w dlon bo putin

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Wczoraj wystartowal rakiete miedzykontynetalna i nikt jej nie zauwazy a szkoda bo taka bryka kosztuje 1,5 mld.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ???

   observer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

   Dawno już DZ nie puścił takiego pierda jak ten artykuł. Pogratulować.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A szłapa durch w nachtopku...

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

   Zamiast odnieść się do meritum - przigłupy sarmckie bolontajom się w chlywiku...
   Ilu z nich poznało tajemnice II WŚ?
   Jeżeli ktoś myśli, iż następna wojna go ominie - to jest w czornej życi......rozwiń całość

   Zamiast odnieść się do meritum - przigłupy sarmckie bolontajom się w chlywiku...
   Ilu z nich poznało tajemnice II WŚ?
   Jeżeli ktoś myśli, iż następna wojna go ominie - to jest w czornej życi...
   Nie ma szans na to, co szykujom nam sowieckie przigłupy i ich poplecznicy...
   Prawda jest taka, że:
   - Polacy w XVII w. byli już na Kremlu i... dostali kopa w duupę...
   - Napoleon tyż marzył o zajęciu Rosji... Polacy nawet do dzisiaj Śpiewają o tym w swoim hymnie...
   - Polacy w latach 20 -tych XX wieku tyż marzyli...
   - faszystowski kurdupel ze śmiesznym wąsem w roku 1939 też marzył...
   - polok, tyn co to nie potrafił wylądować w Smoleńsku, tyż marzył...

   Wynika z tego, że marzenia są wartością dodaną...
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A potym m0tt0 MUTTANt SRAMACKI mozesz za ofjara (bo mosz to w gynach) wojny robic!

   777 GOROL TO PIES I LUPUS W LUDZKI SKÓRZE OWCA W KOSCIELE A WILK POZAKOSCIOŁYM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   TO Co GOROL MUTT0 RZE RZEBRAK I Z GOŁOMDUPOM NA LEOPARDACH ZŁOMU BRD ALE JAKI BUFONIASS TY ROZDYNTY ŁEB POLACKIGO SSATRAPY=SIABEEELKA KONIK I W PIERIOD DOSTAJIT WPIERDOL i ZNOWU GŁUPI POKSZIFDZONY...rozwiń całość

   TO Co GOROL MUTT0 RZE RZEBRAK I Z GOŁOMDUPOM NA LEOPARDACH ZŁOMU BRD ALE JAKI BUFONIASS TY ROZDYNTY ŁEB POLACKIGO SSATRAPY=SIABEEELKA KONIK I W PIERIOD DOSTAJIT WPIERDOL i ZNOWU GŁUPI POKSZIFDZONY PRZEZ OBCYCH GOROL=HIESSTERYJA POLASZKA.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   strzeżcie się zrzędliwego starca karlusa - stary pryk, ktory przechodzi przekwitanie

   motto

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   Ha, ha dopiero co o twoim "meritum" napisalem w innym watku.

   Zapomniales powiedziec o Slonzokach. Slonzoki siedzieli w miejscu i marzyli a wszyscy im kopali w zic. Roznica jest taka, ze inni...rozwiń całość

   Ha, ha dopiero co o twoim "meritum" napisalem w innym watku.

   Zapomniales powiedziec o Slonzokach. Slonzoki siedzieli w miejscu i marzyli a wszyscy im kopali w zic. Roznica jest taka, ze inni zmadrzeli i przestali marzyc, a Slonzoki tacy jak ty dalej marza.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   He he he miasta Ślunska i Zagłębia gotowe na wojnę

   Prorok z hałdy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   ale między sobą hehehe

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poloki sie niczego niy bojom. Wazne, co gorzoly styknie na przetrwanie!

   Fridka Nowoczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   No panie Wronski - kej mobilizacjo?
   Mysla, co tym razym knefli - do oddowanio - mocie gynuk!
   A kaj bydzie uciekol bohaterski rzond i sztab strategow? Do Hameryki daleko - to mozno tam, kaj...rozwiń całość

   No panie Wronski - kej mobilizacjo?
   Mysla, co tym razym knefli - do oddowanio - mocie gynuk!
   A kaj bydzie uciekol bohaterski rzond i sztab strategow? Do Hameryki daleko - to mozno tam, kaj przinajmi cieplo i kompac sie idzie (mozno Egipt?).
   A teroski jusz wjym, czamu reakja DZ przeniosla sie za Brynica. Tam majom schron po towarzyszach z KW.zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Fridka stara komunistyczno lancputero

   motto

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Tys to badzo rozeznana w tych komunistach i ich siedzibach. Stary na grubie robil a ty sie z nimi szlajalas za kartke na mieso. Bo przeca stary lubi zezryc. Schande über dich!!!!!!

   Artykul jest...rozwiń całość

   Tys to badzo rozeznana w tych komunistach i ich siedzibach. Stary na grubie robil a ty sie z nimi szlajalas za kartke na mieso. Bo przeca stary lubi zezryc. Schande über dich!!!!!!

   Artykul jest dla was "walecznych" Slonzokow, co sie przedtem chowali jak szczury na najnizszym poziomie na grubie. Ale teraz gruby pozamykali to beda musieli sobie znalesc inne nory, zeby sie schowac w razie czego. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mota - niy lotej nad zapolonom sfjyczkom - bo sie du...opolisz!

   Fridka Nowoczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   mota - widac zaroski, co ty walecznyj Paljak! Po schronach sie niy musisz chronic, ino zaroski - jak dziadunio twoj - na Zaleszczyki!
   A potym mozesz za ofjara (bo mosz to w gynach) wojny robic!


   Zdjęcie autora komentarza
   Fridka, tys to jak karlus w spodnicy

   motto

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Fridka tys to uczono jak karlus i obesrany folksdojcz. Po rusku tez gawarisz no i o Zaleszczykach tez wiesz. Tys to albo z tej samej rodziny albo karlus co se spodnice wdzial i babe udaje. Przeciez...rozwiń całość

   Fridka tys to uczono jak karlus i obesrany folksdojcz. Po rusku tez gawarisz no i o Zaleszczykach tez wiesz. Tys to albo z tej samej rodziny albo karlus co se spodnice wdzial i babe udaje. Przeciez to gender. Shande!!! Takich rzeczy przy garach, praniu i sprzataniu sie nie nauczysz. A w kole gospodyn wiejskich tez o tym nie ucza.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Dla obesranego foksdkojcza, poprawka orto

   motto

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   znalezc, nie znalesc. OK?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niy zadowej sie ze slonckimi babami - bo do tego cza miec cojsik w gowie!

   Fridka Nowoczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Mota - Schande - niy Shande!
   Wanja z kursa giermanskiego bol slaby - abo ty za gupi (jo typuja te druge).
   My Slonzoki to sie i przi gorkach i praniu uczymy historii naszego Hajmatu - a przi...rozwiń całość

   Mota - Schande - niy Shande!
   Wanja z kursa giermanskiego bol slaby - abo ty za gupi (jo typuja te druge).
   My Slonzoki to sie i przi gorkach i praniu uczymy historii naszego Hajmatu - a przi okazji i pocyganiony "historii" polckigo okupanta.
   A Polok to nawet po WUML'u wychodzi ze IQ 005 - co widac po tobie!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy ktos juz panu powiedzial, ze jest pan [USUNIĘTE. DZ]?

   Chrisraf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   W kontekscie najnowszych wydarzen ubrac swoj artykul w taki tytul wymaga stopnia inteligencji rownego temperaturze na dworze... w zimie.

   Proponuje kilka miejsc, gdzie powinien pan byc bezpieczny i...rozwiń całość

   W kontekscie najnowszych wydarzen ubrac swoj artykul w taki tytul wymaga stopnia inteligencji rownego temperaturze na dworze... w zimie.

   Proponuje kilka miejsc, gdzie powinien pan byc bezpieczny i otrzymac odpowiednia opieke:

   http://www.psychiatria.com/

   http://www.szpitaltoszek.pl/

   http://www.zdrowie.walbrzych.pl/oddzial-psychiatryczny-zamkniety

   Proponuje opuscic te pomieszczenia PO III wojnie swiatowej.

   Powodzeniazwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kontekście tego co sie dzieje twoja poprawność to

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   chuchanie na przegrzany rdzeń w elektrowni atomowej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spokojnie można przeczekać na Ślasku leżąc na trawce

   czarnowidz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Bo jeżeli dojdzie do III wojny to tylko na terenie polski i Rosja zabierze co swoje, lub odda na wieczną dzierżawę, to Ukrainie i wtedy będzie po wojnie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Übung macht den Majster ( Cwiczenie robi mistrza )

   uczen ale bardzo niegrzeczny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   "Teoretycznie jest w czym wybierac a praktycznie to strzelcie sie w leb !"

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama