18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościoły są wyposażone w nowoczesne systemy przeciwpożarowe

Paweł Szałankiewicz
ks. dr Leszek Makówka, konserwator archidiecezji katowickiej
ks. dr Leszek Makówka, konserwator archidiecezji katowickiej
Rozmowa z ks. dr Leszkiem Makówką, konserwatorem archidiecezji katowickiej na temat zabezpieczeń kościołów przed pożarami

W jaki sposób kościoły w naszym regionie są zabezpieczone na wypadek pożarów? Co decyduje o tym, że możemy mówić o świątyniach jako zabezpieczonych przed pożarami?
Może najpierw o przyczynach pożarów. Najważniejsze z nich to celowe podpalenia, w dalszej kolejności zaprószenia ognia przy okazji prowadzonych remontów, czyli znowu czynnik ludzki. I jeszcze wadliwa instalacja elektryczna oraz przyczyny zupełnie niezależne od człowieka jak na przykład wyładowania atmosferyczne. Do najważniejszych zabezpieczeń przed pożarami zaliczyłbym sprawną instalacje elektryczną, prowadzenie wszelkich prac pod szczególnym nadzorem, odpowiednia ilość gaśnic i hydrantów, a także porządek na strychach. No i system przeciwpożarowy z monitoringiem chociażby opartym na module GSM. Ważne, żeby osoby związane z kościołem otrzymywały sygnał informujący o potencjalnych zagrożeniach. Nie mam jednak złudzeń, że walka z samym ogniem jest niezwykle trudna, nawet jeśli pożar wykryty jest natychmiast. Ocenia się, że przeciętnej wielkości kościółek drewniany płonie do 12-15 minut.

Za kościoły zabezpieczone na wypadek pożarów uznajemy te, które były budowane w ostatnich latach, czy również te starsze, budowane kilkadziesiąt lat temu? Jak to obecnie wygląda?
Każdy kościół traktowany jest w ten sam sposób, a nawet kościoły starsze mają bardziej profesjonalne zabezpieczenia, ze względu na walory historyczne i artystyczne świątyń. Ich stan jest kontrolowany przez Straż Pożarną a także wizytacje z ramienia kurii diecezjalnej.

Jakie kryteria decydują o uznaniu kościoła za bezpieczny w przypadku pożarów. Czy to liczba gaśnic dostępnych na parafii, jakość materiałów, z jakich został on wybudowany? Dostępność do hydrantów?
Oczywiście ilość czujek przeciwpożarowych, gaśnic, hydrantów związana jest z powierzchnią i kubaturą kościołów. Jasno określają to odpowiednie przepisy. Nigdy jednak nie stwierdziłbym, że jakikolwiek obiekt jest zupełnie bezpieczny. Z pewnością kościoły drewniane, dość licznie reprezentowane na Górnym Śląsku, są zagrożone w stopniu najwyższym.

O co w pierwszej kolejności powinno się zadbać, aby dopełnić obowiązku zabezpieczenia kościoła na wypadek pożaru?
Wiele odpowiedzi na to pytanie zawarte zostało już powyżej. Dodałbym jeszcze sytuacje zupełnie niezależne od administratorów kościołów. Na przykład w jednej z parafii naszej archidiecezji istnieje kościół drewniany. a zaraz obok gospodarz niezwiązany z parafią sieje zboże na sąsiadującej działce. Pożar łanów zboża jednocześnie mógłby zmieść drewniany kościółek.

W jaki więc sposób zabezpieczane są stare drewniane kościoły na terenie naszego województwa? Czy zdarzały się przypadki, pożarów takich kościołów?
W ostatnim czasie nie zdarzały się pożary kościołów drewnianych na Górnym Śląsku. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku jedna osoba próbowała kilkakrotnie podpalić kościół pw. św. Michała Archanioła w Parku Kościuszki w Katowicach, na szczęście bezskutecznie. Archidiecezja katowicka w ostatnich latach zrealizowała projekt współfinansowany ze środków europejskich pt. “Zabezpieczenia kościołów drewnianych". Dzięki temu najcenniejsze świątynie w naszej archidiecezji, a jednocześnie najmniej trwałe, zostały wyposażone w bardzo dobrej jakości systemy przeciwpożarowe, monitoring, a także wiele z nich w systemy gaśnicze typu FOG, które uruchamiają się automatycznie zaraz po wykryciu pożaru, czyli o wiele wcześniej, zanim dojedzie jakakolwiek jednostka Straży Pożarnej.


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!