Zanieczyszczone mleko ze Szczekocin wycofane z obrotu...

  Zanieczyszczone mleko ze Szczekocin wycofane z obrotu [DECYZJA GIS]

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W 2005 r. na modernizację spółdzielni wydano około 4 mln zł. Na zdjęciu bardzo nowoczesna pasteryzatornia
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Anna Dziedzic

  Główny inspektor sanitarny poinformował w sobotnim komunikacie, że wafle i rurki waflowe firmy Magnolia z Lubska (woj. lubuskie) zostały wyprodukowane z mleka w proszku, które zostało zanieczyszczone nieznaną substancją. Co istotne dla mieszkańców naszego województwa, mleko pochodziło z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej "Rokitnianka", a sprawę bada teraz powiatowy inspektor weterynarii w Zawierciu.
  Już w sobotę Prokuratura Rejonowa w Żarach poinformowała Prokuraturę Rejonową w Myszkowie o tym, że w mleku w proszku, które było wykorzystywane do produkcji wafelków firmy Magnolia, ujawniono substancję, co do której zachodzi podejrzenie, że może być szkodliwa.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Zanieczyszczone mleko pochodzi ze Szczekocin


  - Prokuratura Rejonowa w Myszkowie podjęła działania w trybie niecierpiącym zwłoki. Prokuratur dyżurny pojechał do spółdzielni razem z policjantami i zabezpieczono tam próbki mleka oraz dokumentację dotyczącą kontrahentów, a także samego procesu technologicznego - powiedział prokurator Tomasz Ozimek, zastępca rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

  Prokurator Urszula Jemka z Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze poinformowała natomiast w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim", że dotychczasowe ustalenia śledczych zarówno w Żarach, jak i Myszkowie wskazują na to, że miejscem ewentualnego popełnienia przestępstwa jest Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Szczekocinach. Dlatego też jeszcze wczoraj sprawa miała zostać przekazana do Prokuratury Rejonowej w Myszkowie.

  Czy klienci powinni się obawiać o swoje zdrowie, kupując produkty pochodzące z "Rokitnianki"? - Jeżeli chodzi o inne produkty z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej "Rokitnianka", to nie otrzymaliśmy informacji, by ich jakość była niewłaściwa - podkreśla Wiesława Hamerlik z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zawierciu, która dodaje, że sanepid sprawdzi na terenie powiatu zawierciańskiego wszystkie produkty, w których mogło znaleźć się mleko w proszku pochodzące z "Rokitnianki".

  Prezes OSM w Szczekocinach, Jerzy Józefowski stwierdził, że nie będzie komentował sprawy zanieczyszczonych wafelków. Spółdzielnia, której jest szefem, skupuje mleko od 2 tys. 400 dostawców z powiatów zawierciańskiego, włoszczowskiego, częstochowskiego i jędrzejowskiego.

  Rocznie skupuje i przerabia od 26 do 28 milionów litrów mleka. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska "Rokitnianka" w Szczekocinach spełnia wszystkie wymagania Unii Europejskiej. By tak się stało, w 2005 roku musiała przejść metamorfozę, która kosztowała ok. czterech milionów złotych (skorzystano m.in. z unijnego programu SAPARD). W zakładzie zmodernizowano wówczas m.in. pasteryzatornię oraz zmieniono wyposażenie i wygląd pomieszczeń, w których przetwarza się mleko. Atutem szczekocińskiej spółdzielni jest proszkownia, czyli system maszyn służący do proszkowania mleka. Mleko w proszku jest doskonałym towarem eksportowym. Na rynku jest na niego spore zapotrzebowanie.
  Współpraca: AD

  Uwaga na rurki

  Główny inspektor sanitarny opublikował listę wafelków i rurek, których nie powinno się jeść. Chodzi o rurki waflowe z czekolady mlecznej "Stilla Dolce Cocoa Rolls 2x50g", cienką suchą rurkę waflową (70 g), wafle kakaowe w czekoladzie (600 g), wafle MAX mleczne w czekoladzie ml. (35 g), wafle ml. "Słodka nuta" (masa 175 g), wafle z kremem waniliowym (175 g), suchą rurkę waflową (70 g), wafle mleczne "Poesia Milk Cream" (70 g) oraz wafle z kremem waniliowym "Wiener Eiswaffel" (masa op. 2,6 kg).
  *Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
  *Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama