Sekuła przeszedł pewnie, a Gorzelik trzema głosami [ONI...

  Sekuła przeszedł pewnie, a Gorzelik trzema głosami [ONI RZĄDZĄ WOJ. ŚLĄSKIM]

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowy marszałek śląski Mirosław Sekuła przyjmuje pierwsze gratulacje
  1/9
  przejdź do galerii

  Nowy marszałek śląski Mirosław Sekuła przyjmuje pierwsze gratulacje ©Mikołaj Suchan

  28 radnych, a więc wszyscy radni koalicji PO, PSL i RAŚ poparli wczoraj kandydaturę Mirosława Sekuły, który został nowym marszałkiem śląskim, zastępując Adama Matusiewicza. Wybór reszty zarządu też odbył się bez niespodzianek. Tu decydowała zwykła, a nie bezwzględna większość jak w przypadku marszałka.


  Na Aleksandrę Gajewską-Przydrygę i dotychczasowego wicewojewodę Stanisława Dąbrowę (z ramienia PSL zastąpił w zarządzie Aleksandrę Banasiak) padło po 27 głosów, Mariusz Kleszczewski dostał ich 26, zaś Jerzy Gorzelik, szef Ruchu Autonomii Śląska, w tym rankingu popularności wypadł najgorzej , zdobywając tylko 23 głosy (20 przeciw), choć specjalnie tym faktem się nie przejął. A powinien, bo przeciwko niemu oddali głos koalicjanci z PO.

  Sesja sejmiku przebiegła zgodnie ze scenariuszem ułożonym przez szefa śląskiej Platformy Tomasza Tomczykiewicza, który promował Sekułę na następcę Matusiewicza. Jak żartowano wczoraj w kuluarach sejmiku sprawne powołanie nowego marszałka to jedno z nielicznych udanych ostatnio przedsięwzięć PO.

  Jest jasne, że Sekuła jest marszałkiem na czas kryzysu. O tym jak zapisze się w oczach opinii publicznej zaważy najbliższe półtora roku jakie czekają nas do kolejnych wyborów samorządowych. Sekuła ma trudne zadanie, bo swoimi decyzjami walczy o wizerunek swój, województwa śląskiego oraz Platformy Obywatelskiej, która płaci polityczną cenę za blamaż Kolei Śląskich, utarczki w sprawie Muzeum Śląskiego oraz katastrofę Stadionu Śląskiego.

  Sekułę przyszli wczoraj wesprzeć wpływowi posłowie Platformy. Tomasz Tomczykiewicz, Danuta Pietraszewska i Wojciech Saługa nie opuszczali go na krok. W czasie pierwszego wystąpienia Mirosław Sekuła był lekko spięty, ale z godziny na godzinę odzyskiwał pewność siebie. Nie zdeprymował go nawet widok posłanki Beaty Kempy, zażartej przeciwniczki z sejmowej hazardowej komisji śledczej. Posłanka przyjechała specjalnie na sesję i włożyła na tę okazję czerwoną marynarkę, by być lepiej widoczną w tłumie.

  Sekuła nie owijał jednak w bawełnę i powiedział kilka gorzkich słów, które z pewnością podniosły ciśnienie Matusiewiczowi. - Dziś sprawa Kolei Śląskich i Stadionu Śląskiego jest w Warszawie przedmiotem drwin. Musimy ciężko pracować, by to zmienić - mówił.

  Nie dał się sprowokować opozycji, która pytała go o Ruch Autonomii Śląska. Zdaniem PiS będzie to testem dla nowego marszałka. - Jerzy Gorzelik jest największym szkodnikiem województwa śląskiego - emocjonował się radny Solidarnej Polski Michał Wójcik.

  Sekuła tłumaczył spokojnie, że koalicja działa sprawnie, a to jest obecnie jego priorytet i nie przewiduje w niej zmian. Nie ulega jednak wątpliwości, że Jerzy Gorzelik nie będzie miał z nim tak lekkiego życia jak z Adamem Matusiewiczem. Sekule potrzebna jest matematyczna większość. Za jaką cenę? W lutym podczas sesji czeka go jednak bardzo poważna potyczka, bo dyskutowana będzie przyszłość Muzeum Śląskiego. RAŚ stawia sprawę na ostrzu noża i nie ukrywa, że na szali kładzie udział w koalicji.

  Podobnie jak formalnością był wybór Sekuły to również formalnością była przegrana jego dwóch konkurentów z opozycji: Przemysława Koperskiego (SLD), którego poparło 7 radnych oraz Artura Warzochy (PiS), który zdobył 9 głosów. Wystąpienia obu miały jedynie symboliczny charakter.

  Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie PO po cichu liczyła na przekonanie do Sekuły co najmniej dwóch radnych opozycji. Dawałoby to w przyszłości otwarcie na nową koalicję. Chodzi oczywiście o SLD. Radni tej partii mieli jednak swój dylemat, bo część z nich była przeciwna narzuceniu im przez "częstochowską centralę" kandydatury Koperskiego.

  Sekuła dziś jedzie do Warszawy, by sfinalizować swoje odejście z Ministerstwa Finansów, gdzie był wiceministrem.
  *Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
  *Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (26)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Specjalista od szaletów

   Froncek bezrobotny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 33

   Gorzelik zna się na klozetach to tę działke należy mu dać

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nom to wisi

   Erwin Norbert Z. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 53

   "Dziś sprawa Kolei Śląskich i Stadionu Śląskiego jest w Warszawie przedmiotem drwin."
   I vice versa: lotnisko Modlin, problemy metra, ..............................----> wieeeeele inszych...rozwiń całość

   "Dziś sprawa Kolei Śląskich i Stadionu Śląskiego jest w Warszawie przedmiotem drwin."
   I vice versa: lotnisko Modlin, problemy metra, ..............................----> wieeeeele inszych "zabawnych" przekretów.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   po kończy

   edi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 59

   się tak jak skończony pis.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak zwykle

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 55

   Jak zwykle p. Gorzelik spadł na cztery łapy...No cóż, coś tam sobie obiecali. Wszędzie układy, układziki...ciekawe jaką "misję" planują. A on to przebiegły gość.

   Zdjęcie autora komentarza
   Hańba! Gorzelik głosował sam na siebie! Hańba!

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 51

   Ale wstyd. Te 3 głosy, to RAŚtamańskie glosy. Jak mozna głosować na siebie samego. Ale wstyd. Co za przyszywany Ślązak Gorzelik sam na siebie głosuje. Wstyd!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CIEKAWA

   Zastanówmy sie trochę (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 81 / 56

   jestem kto należy do takich .............gorzelników.Chyba nikt poważny!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciekawa 2

   Jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 39

   należa bo jestech prawdziwo ślonzoczka i dumno jestech z tego ,a niy ja Wy, dziecko werbusa albo, wulca cy bycego ula czyli tzw hotelu robotnicego !!!!a przedewszystkim zadrosć że nie Masz Pani...rozwiń całość

   należa bo jestech prawdziwo ślonzoczka i dumno jestech z tego ,a niy ja Wy, dziecko werbusa albo, wulca cy bycego ula czyli tzw hotelu robotnicego !!!!a przedewszystkim zadrosć że nie Masz Pani odpowiednich papiorow, tako prowda!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciekawa

   slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 79 / 64

   kto to proste prawdziwi slanzoki nie taki łapance i krojcoki jak ty

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Moim subiektywnym zdaniem:

   kaktusnadłoni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 76

   W artykule Pani Agaty Pustułki chciałbym uwypuklić pięć cytatów:
   Cytat:
   Sesja sejmiku przebiegła zgodnie ze scenariuszem ułożonym przez szefa śląskiej Platformy Tomasza Tomczykiewicza, który...rozwiń całość

   W artykule Pani Agaty Pustułki chciałbym uwypuklić pięć cytatów:
   Cytat:
   Sesja sejmiku przebiegła zgodnie ze scenariuszem ułożonym przez szefa śląskiej Platformy Tomasza Tomczykiewicza, który promował Sekułę na następcę Matusiewicza.

   i
   Cytat:
   Jak żartowano wczoraj w kuluarach sejmiku sprawne powołanie nowego marszałka to jedno z nielicznych udanych ostatnio przedsięwzięć PO.

   i
   Cytat:
   Jerzy Gorzelik jest największym szkodnikiem województwa śląskiego - emocjonował się radny Solidarnej Polski Michał Wójcik.

   i
   Cytat:
   Sekule potrzebna jest matematyczna większość. Za jaką cenę?

   oraz
   Cytat:
   SLD. Radni tej partii mieli jednak swój dylemat, bo część z nich była przeciwna narzuceniu im przez "częstochowską centralę" kandydatury Koperskiego.


   A Muzeum Śląskie, towarzysze koalicjanci i szanowni RAŚiści jest budowane z pieniędzy mieszkańców województwa śląskiego i ma służyć wszystkim mieszkańcom tego województwa nie tylko Ślązakom.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 96 / 67

   Do Szkodnika: Twoim zdaniem kretynie, obywatel Polski innej narodowości nie może pełnić funkcji publicznej??? Źle z tobą debilu. Jesteś lepszy od Hitlera! On też Niemcom innej narodowości na to nie...rozwiń całość

   Do Szkodnika: Twoim zdaniem kretynie, obywatel Polski innej narodowości nie może pełnić funkcji publicznej??? Źle z tobą debilu. Jesteś lepszy od Hitlera! On też Niemcom innej narodowości na to nie pozwalał. Lepiej, przygotował im "wspaniałe" miejsce. Ty pewnie byś też tak chciał?! Niech Polacy, którzy mianują się katolikami i miłują bliźniego swego jak siebie samego wreszcie zrozumieją, że otrzymali Śląsk w prezencie! Większość prawowitych mieszkańców wypędzili, ale jest jeszcze na śląskiej ziemi liczna grupa polskich obywateli innej narodowości, którzy mają takie same prawa i obowiązki jak pozostali!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 87 / 70

   Do Szkodnika: Twoim zdaniem kretynie, obywatel Polski innej narodowości nie może pełnić funkcji publicznej??? Źle z tobą debilu. Jesteś lepszy od Hitlera! On też Niemcom innej narodowości na to nie...rozwiń całość

   Do Szkodnika: Twoim zdaniem kretynie, obywatel Polski innej narodowości nie może pełnić funkcji publicznej??? Źle z tobą debilu. Jesteś lepszy od Hitlera! On też Niemcom innej narodowości na to nie pozwalał. Lepiej, przygotował im "wspaniałe" miejsce. Ty pewnie byś też tak chciał?! Niech Polacy, którzy mianują się katolikami i miłują bliźniego swego jak siebie samego wreszcie zrozumieją, że otrzymali Śląsk w prezencie! Większość prawowitych mieszkańców wypędzili, ale jest jeszcze na śląskiej ziemi liczna grupa polskich obywateli innej narodowości, którzy mają takie same prawa i obowiązki jak pozostali!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 85 / 73

   Do Szkodnika: Twoim zdaniem kretynie, obywatel Polski innej narodowości nie może pełnić funkcji publicznej??? Źle z tobą debilu. Jesteś lepszy od Hitlera! On też Niemcom innej narodowości na to nie...rozwiń całość

   Do Szkodnika: Twoim zdaniem kretynie, obywatel Polski innej narodowości nie może pełnić funkcji publicznej??? Źle z tobą debilu. Jesteś lepszy od Hitlera! On też Niemcom innej narodowości na to nie pozwalał. Lepiej, przygotował im "wspaniałe" miejsce. Ty pewnie byś też tak chciał?! Niech Polacy, którzy mianują się katolikami i miłują bliźniego swego jak siebie samego wreszcie zrozumieją, że otrzymali Śląsk w prezencie! Większość prawowitych mieszkańców wypędzili, ale jest jeszcze na śląskiej ziemi liczna grupa polskich obywateli innej narodowości, którzy mają takie same prawa i obowiązki jak pozostali!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama