Nadchodzi czas wyboru i zmiany funduszy emerytalnych

  Nadchodzi czas wyboru i zmiany funduszy emerytalnych

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kryzys finansowy zjadł połowę dziesięcioletnich zysków funduszy emerytalnych. Dlatego nadchodzi czas na trudną decyzję dla prawie 12 mln osób. Blisko 230 tys. Polaków, którzy rozpoczęli pracę w ostatnich miesiącach, do 10 stycznia 2009 roku powinno wybrać swój fundusz emerytalny.
  W przeciwnym wypadku ZUS przydzieli je do jednego z OFE w drodze losowania. Z kolei 11,3 mln Polaków z rozpaczą patrzy na wyniki swojego OFE. Jeśli chcemy go zmienić teraz - najpóźniej do 25 stycznia musimy podpisać nową umowę. Co wybrać?

  W styczniu o wyborze OFE musi zdecydować blisko 230 tys. osób, które rozpoczęły pracę w ostatnich miesiącach. Jeśli tego nie zrobią, ZUS sam wylosuje dla nich fundusz emerytalny, do którego powędruje co miesiąc 7,3 proc. naszej pensji brutto. Właściwy wybór jest istotny zwłaszcza w obliczu kryzysu finansowego. Przyszli emeryci stracili połowę zysków wypracowanych przez OFE.

  - Turbulencje na rynku akcji zdarzały się już w przeszłości i nie można wykluczyć, że w perspektywie następnych kilkudziesięciu lat podobne sytuacje wydarzą się jeszcze kilkakrotnie - mówi Grzegorz Chłopek, wiceprezes zarządu ING PTE SA. - Gromadzenie kapitału na emeryturę trwa zazwyczaj przez około 40 lat, więc istotne jest to, czy dany fundusz ma stabilną formę i przynosi dobre rezultaty w długim okresie.

  Chwilowe zawirowania rynkowe nie powinny więc mieć wpływu na nasze decyzje inwestycyjne, takie jak wybór OFE albo przeniesienie środków do innego funduszu. Czym jednak się kierować, by wybrać najlepiej? Przede wszystkim długoterminowymi wynikami inwestycyjnymi, od 1999 roku, czyli początku istnienia funduszy emerytalnych. W przyszłości różnice pomiędzy najlepiej i najgorzej zarabiającymi OFE będą miały duży wpływ na wysokość świadczenia. Tymczasem w losowaniu biorą udział jedynie te OFE, które posiadają co najwyżej 10-procentowy udział w rynku funduszy pod względem wysokości zarządzanych aktywów. Drugi warunek - osiągnęły stopę zwrotu wyższą niż średnia z dwóch ostatnich okresów rozliczeniowych, podawana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Oznacza to, że z losowania są wykluczone największe i często najlepsze fundusze, które zarobiły najwięcej dla swoich członków.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama