Ważne
  Zimerman wystąpi w Katowicach

  Zimerman wystąpi w Katowicach

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Aż wierzyć się nie chce, ale tę wiadomość udało się utrzymać w tajemnicy przez trzy lata! Bo właśnie trzy lata temu Krystian Zimerman postanowił uczcić setną rocznicę urodzin polskiej skrzypaczki i kompozytorki Grażyny Bacewicz.
  Powziął decyzję, że w 2009 roku, wraz z innymi wybitnymi muzykami, zagra serię koncertów w polskich uczelniach muzycznych. O przygotowaniach do trasy koncertowej wiedziało niewiele osób. Dotrzymały słowa i poinformowały o gigantycznym przedsięwzięciu artystycznym (i logistycznym) dopiero wtedy, gdy organizacyjnie wszystko zapięte było na ostatni guzik.

  Barbara Mańko - dyrektor Warszawskiego Impresariatu Muzycznego, który jest organizatorem trasy koncertowej Krystiana Zimermana w Polsce, wspomina: - Najbardziej zdumieni byli pracownicy łódzkiej filharmonii, w której trzy lata temu rezerwowaliśmy salę bez podania nazwiska wykonawcy, tytułu koncertu i jakichkolwiek innych szczegółów!

  Łódzka Akademia Muzyczna, choć paradoksalnie nosi imię Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, nie ma własnej sali koncertowej i dlatego ten jeden występ (5 lutego) zostanie zorganizowany poza uczelnią. Pozostałe cztery: w Warszawie (6 lutego), Poznaniu (8 lutego), Krakowie (10 lutego) i Katowicach (13 lutego) rozbrzmiewać będą w murach auli akademickich.

  - Ukochaną publicznością Krystiana Zimermana są studenci i w ogóle młodzi ludzie - mówi Barbara Mańko. - Dlatego zależało mu na tym, by zagrać właśnie w ośrodkach akademickich. To zwyczaj popularny w wielu krajach. Pięknie by było, gdyby przyjął się i u nas.

  Gdy trwały przygotowania do polskiej trasy koncertowej Krystiana Zimermana, w jego macierzystej uczelni - Akademii Muzycznej w Katowicach - z rozmachem budowała się nowa, jedna z najlepszych w Europie sal koncertowych.

  Artysta wystąpi w niej 13 lutego o godz. 19.00, choć przyjedzie do nas znacznie wcześniej. Od 21 stycznia rozpoczyna, właśnie w Katowicach, próby i przygotowania do wszystkich polskich koncertów. Tuż po zakończeniu tournée nagra w sali naszej Akademii płytę z utworami, które weszły do programu koncertów.

  Krystian Zimerman, dziś światowej sławy pianista i dyrygent, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1975 roku, urodził się w Zabrzu, a Katowicach skończył średnią i wyższą szkołę muzyczną, doskonaląc grę na fortepianie pod okiem prof. Andrzeja Jasińskiego.

  Pierwsza po dziesięciu latach nieobecności na polskich estradach seria koncertów Krystiana Zimermana poświęcona będzie, tak jak artysta zakładał, Grażynie Bacewiczównie. W programie znalazły się jej znakomite kompozycje: II Sonata oraz I i II Kwintet fortepianowy. Artysta wykona je wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami: przede wszystkim ze skrzypaczką Kają Danczowską, z którą wielokrotnie występował i nagrywał. Towarzyszyć mu będą także młodzi wirtuozi - skrzypaczka Agata Szymczewska, altowiolista Ryszard Groblewski i wiolonczelista Rafał Kwiatkowski.

  Pianista tradycyjnie przywiezie ze sobą własny fortepian, reszta przygotowań spoczywa natomiast na polskich organizatorach. Krystian Zimerman zrzekł się honorarium, które (podobnie jak wpływy za bilety) przeznaczy na cele charytatywne. Organizatorzy planują również przeznaczyć dla studentów po 100 wejściówek na każdy koncert (po 40 zł).

  Dziś rozpocznie się sprzedaż biletów na koncerty - będą dostępne tylko w internecie. Kosztują od 150 do 200 zł. Informacje na stronie internetowej: www.haluch.com.pl.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama