Ważne
  Uroczyste obchody 35-lecia podpisania Porozumień Katowickich...

  Uroczyste obchody 35-lecia podpisania Porozumień Katowickich [ZDJĘCIA]

  PAS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Uroczytości 35-lecia podpisania Porozumień Katowickich w Dąbrowie Górniczej
  1/72
  przejdź do galerii

  Uroczytości 35-lecia podpisania Porozumień Katowickich w Dąbrowie Górniczej ©Piotr Sobierajski/Dziennik Zachodni

  Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Stowarzyszenie „Porozumienie Katowickie”, MOZ NSZZ „Solidarność” ArcelorMittal Poland S.A – Dąbrowa Górnicza, Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiej NSZZ „Solidarność” zorganizowały w piątek obchody 35. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego w Dąbrowie Górniczej. W ramach tegorocznych uroczystości o godz. 13.00 w Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się ceremonia wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej w PRL. Aktu dekoracji dokona Prezes IPN dr Łukasz Kamiński.
  Rano o godz. 9.00 odbyła się uroczysta msza święta w kościele pw. św. Antoniego i złożenie kwiatów przed Ołtarzem Ojczyzny oraz pod krzyżami katyńskimi. O godz. 10.30 miały miejsce główne uroczystości pod pomnikiem Porozumienia Katowickiego: złożenie kwiatów pod krzyżem przed bramą huty ArcelorMittal Poland oddział Dąbrowa Górnicza (dawniej Huta Katowice), oraz przejście pod pomnik Porozumień Katowickich, gdzie uczestnicy wydarzeń sprzed 35 lat oraz współcześni świadkowie historii wygłosili okolicznościowe przemówienia.

  Pierwszy przewodniczący MKZ w Hucie Katowice, sygnatariusz Porozumień Katowickich, Andrzej Rozpłochowski, stwierdził.

  – Czuję się odpowiedzialny za ten przewrót wobec komunistów, który zainicjowaliśmy. Smuci mnie, kiedy mówi się o Porozumieniach Sierpniowych, to mówi się jednym tchem od 1980 roku, to był Szczecin, Gdańsk i to było Jastrzębie. Dziś czasami się słyszy i wiele innych miast w Polsce. To nie prawda, nie było wiele innych miast polskich, które poza Szczecinem, Gdańskiem, Szczecinem i Dąbrową Górniczą, zawarły porozumienie i ludzie strajkowali. Zawarliśmy te porozumienia, ale z nadzieją, że te porozumienia umożliwią narodowi wkroczenie na drogę do wolności, odebrania komunistom władzy. Chciałbym bardzo mocno w tym miejscu podkreślić, że wartość tych wydarzeń tutaj, która była oczywista dla ludzi w 1980 i 1981 roku, po 35-latach wyrzucenia na śmietnik są próby wstawania z niepamięci, że powolutku to się zmieni. Było to czwarte porozumienie, nasze dąbrowskie, które nie weszło już od 11 września, do panteonu oficjalnej pamięci i stan taki trwa mocno do dzisiaj. Dopiero porozumienie katowickie pozwoliło na tworzenie jednego i niezależnego ruchu związkowego w całym kraju, bo 11 września 1980 tu w tej hucie, wynegocjowano postulat, iż porozumienie gdańskie obowiązuje na terenie całego kraju. Powtarzajcie to państwo wszędzie, bo dziś podtrzymuje się nieco inną narrację. Inne porozumienia nie miały charakteru ogólnokrajowego, tylko lokalny i to jest nasza piękna sprawa. Piękna karta ludzi z Huty Katowice - powiedział Andrzej Rozpłochowski.

  ZOBACZ TAKŻE UROCZYSTOŚCI W JASTRZĘBIU-ZDROJU
  117 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Prezydent Andrzej Duda w Jastrzębiu na uroczystościach 35-lecia podpisania Porozumień Jastrzębskich

  Prezydent Duda w Jastrzębiu: Oddaję hołd górnikom [WIDEO + ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  Prezydent Andrzej Duda w Jastrzębiu na uroczystościach 35-lecia podpisania Porozumień Jastrzębskich

  ©Arkadiusz Ławrywianiec/Dziennik Zachodni  W programie ponadto konferencja edukacyjna dla młodzieży oraz zaproszonych gości, podczas której będzie niepowtarzalna okazja do spotkania z uczestnikami wydarzeń sprzed trzydziestu pięciu lat. W dyskusji wezmą udział doradcy MKZ Katowice: Piotr Andrzejewski, Andrzej Czuma, mec. Jan Łopuszański i Adam Gessler – twórca „Tragedii Romantycznej”. Prowadzenie: dr Jarosław Neja (IPN Katowice). W drugiej części – spotkanie z działaczami MKZ Katowice: Andrzejem Rozpłochowskim, Jackiem Jagiełką, Zbigniewem Kupisiewiczem, Janem Cegielskim, Eugeniuszem Karasińskim, Jadwigą Chmielowską, Stanisławem Kruszyńskim. Prowadzenie: dr Katarzyna Wilczok (ŚCWiS).

  Podczas konferencji zostanie zaprezentowana wystawa „Zapomniane Porozumienie Katowickie – wkład MKZ Katowice NSZZ Solidarność w dorobek kulturowy regionu”.

  Porozumienie Katowickie 1980, jedno z tzw. porozumień społecznych, podpisane 11 IX 1980 przez Komisję Rządową i MKR w Hucie Katowice; dotyczyło przede wszystkim gwarancji realizacji porozumienia gdańskiego w zakresie tworzenia struktur NSZZ. Ustalenia dokumentu obejmowały zobowiązanie władz do akceptacji działań, zmierzających do powstawania, organizowania i funkcjonowania struktur Związku na terenie całego kraju. Strona rządowa gwarantowała: dostęp do mediów, zwolnienie z obowiązku pracy osób pełniących funkcje związkowe z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, udostępnienie pomieszczeń przez dyrekcje zakładów pracy lub władze terenowe z przeznaczeniem na działalność związkową, możliwość współdecydowania o sprawach pracowniczych i socjalnych, możliwość otwarcia rachunków bankowych oraz gwarancję uczestnictwa strony związkowej w pracach nad nowymi ustawami: Kodeksem pracy, o związkach zawodowych i o samorządzie robotniczym. Ustalono, że dokumenty konieczne do dopełnienia formalności – statuty, składy władz i wnioski o przyznanie lokali – będą przedstawiane wojewodom właściwym dla miejsca działania.

  Strona rządowa zobowiązywała się ponadto do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim strajkującym, członkom komitetów strajkowych i robotniczych oraz ich rodzinom, a także osobom wspomagającym komitety robotnicze. Ze strony rządowej sygnowali: minister hutnictwa Franciszek Kaim, dyr. nacz. HK Zbigniew Szałajda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Hutnictwa Kazimierz Sąda, dyr. nacz. Huty im. Lenina Eugeniusz Pustówka, dyr. generalny Zjednoczenia Metali Nieżelaznych Franciszek Grzesiek, dyr. Departamentu Pracy i Płac Ministerstwa Hutnictwa Michał Stopaniak oraz przewodniczący ZZ Hutników Antoni Seta. Z ramienia MKR: przewodniczący MKR HK Andrzej Rozpłochowski, wiceprzewodniczący MKR HK Jacek Jagiełka i Bogdan Borkowski, sekretarz MKR Kazimierz Świtoń, Aleksander Karpierz, Zbigniew Kupisiewicz i Wiesław Tatko. W negocjowaniu porozumienia, w charakterze doradców, udział wzięli: Wiesław Chrzanowski, Stefan Kurowski, Janusz Krzyżewski, Zbigniew Bogusławski.


  *Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
  *Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
  *Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Solidarnosc kiedys a dzisiaj to taka roznica jak niebo i pieklo

   solidarny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Poco te wszystkie porozumienia kiedy do wladzy w zwiaazku Solidarnosci w chodza albo dowodza tacy soronie jak Duda,a moze by trzeba powiedziec onim troche wiecej np.ciul

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama