Konklawe 2013: Jak mieszkają kardynałowie? [ZDJĘCIA]

  Konklawe 2013: Jak mieszkają kardynałowie? [ZDJĘCIA]

  Marta Paluch, Rzym

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Zobacz także: Purpuraci. Który z nich zostanie wybrany na konklawe? [LISTA]  Punktualnie o godz. 10 w Bazylice św. Piotra zacznie się msza "pro eligendo Papa" (o wybór papieża), której będzie przewodniczyć kard. Angelo Sodano, wieloletni sekretarz Watykanu. Z racji wieku, nie bierze udziału w późniejszym głosowaniu.


  Po mszy, na której spodziewane jest 6 tys. osób (tyle ustawiono krzeseł) kardynałowie przejdą do domu św. Marty. Przygotowano im tam 115 pokoi. Są skromne, ale umeblowane - to pokoje pracowników rzymskiej kurii, którzy musieli się wynieść na czas konklawe. W każdym z nich jest biblioteczka z książkami, a w szafie - ubrania pierwotnego lokatora. Zalecane jest, by każdy pozostawał w swoim pokoju ( z wyjątkiem, gdy się zbierają). 116, specjalny apartament przygotowany jest dla przyszłego papieża. Jest trochę wygodniej wyposażony, choć nie ma tam luksusów. Ma numer 201.

  Po mszy kardynałowie zjedzą obiad, a po godz. 16.30 przejdą z Kaplicy Paulińskiej do Sykstyńskiej i złożą przysięgę milczenia o wszystkim, co dotyczy konklawe.

  Następnie z kaplicy wyjdą wszyscy, z wyjątkiem elektorów, mistrza papieskich ceremonii oraz kard. Prospera Grecha OSA, który ma poprowadzić medytację dla wyborców. Po zakończeniu jego przemówienia mogą rozpocząć się głosowania.

  Pierwsze głosowanie przewidziano na godz. 18, a pierwszy dym z Kaplicy Sykstyńskiej - około godz. 20.

  Dom, w którym będą przez całe konklawe mieszkać kardynałowie, znajduje się na południe od bazyliki św. Piotra. Zastępuje dom pielgrzyma, który był kiedyś na tym miejscu.

  Pomysł domu pielgrzyma powstał w XIX wieku, za papieża Leona XIII. Chciał, by był to także przytułek dla chorych mieszkających w dzielnicach blisko Watykanu. Dom następnie zaczął przyjmować pielgrzymów, prowadziły go siostry zakonne. Podczas drugiej wojny schronienie znaleźli w nim pracownicy ambasad państw walczących z Włochami i Niemcami. Równocześnie, potajemnie chowano tam Włochów gnębionych przez reżim Mussoliniego, opozycjonistów, członków ruchu oporu i Żydów.

  Dziś dom św. Marty składa się ze 106 jednoosobowych pokoi z łazienkami, 22 większych pokoi i jednego apartamentu. Podczas "normalnego" funkcjonowania rzymskiej kurii, mieszkają tam jej urzędnicy i biskupi, którzy przyjeżdżają do Watykanu na spotkania robocze sekretariatu stanu lub kongregacje.

  Podczas konklawe, pokoje zajmują kardynałowie-elektorzy, oprócz nich mieszkają tam ceremoniarze, sekretarz kolegium kardynalskiego, spowiednicy kardynałów. O tym, kto tam zamieszka decyduje kamerling (zastępca papieża do czasu wyboru nowego) - jest nim kard. Tarcisio Bertone.

  Kardynałowie codzienni chodzą do Kaplicy Sykstyńskiej na głosowania na nogach. Dla tych, którzy nie życzą sobie lub nie mogą chodzić, podstawiany jest specjalny autobus.

  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj także

   Komentarze (19)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zupełnie jak Jezus z Nazaretu!

   teolog świecki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 157 / 108

   Drewniana chata, przeciekający dach, dziury w ścianach, klepisko...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   he,he..

   m (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 155 / 113

   normalnie bieda z nędzą !!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale tam

   pampersow zabraknie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 160 / 102

   jest cyrk pokazowki dla ciemnoty , nawet z pokojiu nie morze wychodzic , tylko w gacie trzeba robic i pampersy zmieniac .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BARANY

   BIZNES - POLITYKA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 150 / 105

   z sekty watykanskiej nic zlego w tym nie widza , TREBA ICH PRZEKIEROWAC NA LEWY TOR .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak mieszkają? Z pedałami.

   nestor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 152 / 118

   Stolica Apostolska kupiła apartamentowiec, w którym mieści się największa sauna gejowska Europy.
   Za nieruchomość, w której znajduje się Europa Multiclub, Watykan zapłacił 23 mln euro. Na pierwszym...rozwiń całość

   Stolica Apostolska kupiła apartamentowiec, w którym mieści się największa sauna gejowska Europy.
   Za nieruchomość, w której znajduje się Europa Multiclub, Watykan zapłacił 23 mln euro. Na pierwszym piętrze, czyli tuż nad sauną, 12-pokojowy apartament ma 76-letni ultrakonserwatywny kardynał Ivan Dias - informują brytyjski "The Independent" i włoska "La Repubblica"
   Poza apartamentem kardynała Diasa w budynku znajduje się jeszcze 18 innych mieszkań w większości zamieszkanych przez księży. "Watykan dostał pąsów po ujawnieniu tej informacji" - komentuje "The Independent". "Kardynał Dias, konserwatysta nawet jak na standardy dzisiejszego Kościoła, mocno się musi pocić w tak niewygodnym sąsiedztwie" - kpi gazeta.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ło matko

   lojalista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 141 / 116

   Ło matko. Czy to są ci sami, co wyświęcili "Matkę" Teresę za ubóstwo i zebrane, na różnych kontach, miliony dolarów?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skąd takie zainteresowanie sowieckiej agentury wydarzeniami w Watykanie?

   polo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 203 / 112

   Co kilka minut mamy kolejne relacje okraszone fotografiami.
   Czy cała agentura została postawiona w stan najwyższej gotowości bojowej?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj niewolnicza brać

   szymek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 211 / 140

   Ej, niewolnicy pracujący za 500$ miesięcznie, wracać do chlewu gnój przerzucać. nie rozumiecie świata to won do roboty. Zobaczyliście kawałek marmuru i się posikaliście z zazdrości.

   Przejdźcie się...rozwiń całość

   Ej, niewolnicy pracujący za 500$ miesięcznie, wracać do chlewu gnój przerzucać. nie rozumiecie świata to won do roboty. Zobaczyliście kawałek marmuru i się posikaliście z zazdrości.

   Przejdźcie się do światyń ZUS i tam zobaczcie marmury, zobaczcie swego wybrańca Peru który wydaje na przeloty do Sopotu co miesiąc kupę kasy, zobaczcie marmury w bankach które łoją Was na kredytach hipotecznych i największym WIBORZE . Do roboty niewolnicy. Pzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie oceniaj

   Spokojny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 206 / 150

   Krytykujesz? Czy dałeś na tę tacę jakiś pieniądz. Skąd wiesz, ćzy te pomieszczenia nie są miejscem spotkań wiernych. Skąd wiesz, czy Ci, którzy pstrykali te zdjęcia nie są też podobni sensacji i...rozwiń całość

   Krytykujesz? Czy dałeś na tę tacę jakiś pieniądz. Skąd wiesz, ćzy te pomieszczenia nie są miejscem spotkań wiernych. Skąd wiesz, czy Ci, którzy pstrykali te zdjęcia nie są też podobni sensacji i bez wnikania w szczegóły pstrykają dla publiki co się da. TO wszystko jest bardzej złożone niż Ci się wydaje. To prawda, Chrystus nie miał domu, żył skromnie, ciągle był w podróży, ciągle nauczał. Każdy z nas odpowie za swoje czyny. Jeżeli jesteś prawdziwym chrześcijaninem, to zamiast krytykować pomódl się za Kosciół. księży, kardynałów, za wybór papieża zgodnie z wolą Boga, o to, by zagościł tam Duch Święty. Nie masz prawa oceniać, krytykować, bo sam też nie jesteś bez grzechu. Nie rzucaj kamieniem, bo sam też nie jesteś bez winy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie oceniaj....chociaż

   Spokojna:) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 219 / 127

   Dobrze powiedziane ale mam dwa zastrzeżenia. Po pierwsze, zdjęcia umieszczone w galerii mają podane źródło ( EPA/OSSERVATORE ROMANO). O szukaniu sensacji raczej nie ma mowy, po prostu oficjalne...rozwiń całość

   Dobrze powiedziane ale mam dwa zastrzeżenia. Po pierwsze, zdjęcia umieszczone w galerii mają podane źródło ( EPA/OSSERVATORE ROMANO). O szukaniu sensacji raczej nie ma mowy, po prostu oficjalne zdjęcia wnętrza Domu Św. Marty. Nie ma co doszukiwać się w nich spisku niechętnych Kościołowi. A po drugie, argumentacja, że tylko osoba o nieskazitelnym charakterze może oceniać czy krytykować? Takich ludzi nie ma, jak sam Pan stwierdził. Cały ambaras tylko w tym, by robić to z kulturą i merytorycznie a nie uciekać się do chlewno-wieprzowych porównańzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bravo

   o (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 181 / 128

   bydło do chlewu!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CHLEW

   WACEK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 249 / 159

   ZEBRALY SIE CZARNE WIEPRZE W WATYKANSKIM CHLEWIE GRYZA I KWICZA SAM GNOJ

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama