Odkrycia archeologiczne podczas remontu bazyliki...

  Odkrycia archeologiczne podczas remontu bazyliki jasnogórskiej

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Klasztor na Jasnej Górze odkrywa kolejne tajemnice - podczas remontu prezbiterium bazyliki odkryto pod warstwami usuniętej posadzki fragmenty murów, pochodzące według archeologów z XV wieku. Mogą to być więc części murów obwodowych gotyckiego kościoła, który został zniszczony przez pożar w roku 1690. Na jego miejscu wzniesiono właśnie bazylikę.
  - Odkryliśmy fragmenty murów o szerokości od 90 centymetrów do półtora metra, zbudowanych z kamienia wapiennego na zaprawie wapiennej i częściowo ceglanej. Trudno powiedzieć, jak nam się one ukształtują. Będziemy poszerzać te mury tak, aby uczytelnić ich przebieg - mówi Iwona Młodkowska-Przepiórowska, kierująca pracami archeologicznymi. - Mamy najstarsze ślady architektury murowanej, jeśli się oczywiście potwierdzą nasze przypuszczenia. Teraz prace skoncentrują się na uczytelnieniu wszystkich murów obwodowych, które wchodzą w zasięg murów bazyliki. Będziemy starali się odczytać fazy zabudowy.

  Przy odsłoniętych murach odkryto trzy miejsca ziemnych pochówków z fragmentami trumien oraz kryptę grobową. Już zdejmowanie obecnej posadzki w prezbiterium bazyliki przyniosło archeologom wiele emocji, ponieważ ukazały się dwie warstwy starych posadzek, wykonanych z gliny i noszących ślady ognia. Wskazywałoby to na ich pochodzenie jeszcze sprzed pożaru w 1690 roku.

  - To bardzo ważne odkrycia związane z najstarszą historią klasztoru, o której zachowało się mało źródeł - podkreśla Młodkowska-Przepiórowska.

  - Dla mnie te mury chciałoby się obejmować i całować, bowiem pochodzą one z tej pierwszej gotyckiej świątyni, później poszerzonej i rozbudowanej - oświadczył o. dr Jan Golonka, kustosz zbiorów wotywnych na Jasnej Górze.

  Prace w bazylice intrygują przybywających do klasztoru, ponieważ od 7 stycznia tego roku, kiedy ruszył remont, duża część kościoła została odgrodzona i szczelnie zasłonięta. Decydują o tym z jednej strony względy bezpieczeństwa, z drugiej konieczność zapewnienia archeologom odpowiednich warunków pracy. Tak też będzie do końca robót.

  Wymiana posadzki w prezbiterium oraz lekkie przedłużenie tej części kościoła to pierwszy etap gruntownego odnowienia bazyliki, pierwszego na tak dużą skalę w jej dziejach. Całość posadzki będzie wymieniona na jednolitą, oczyszczone zostaną sklepienia z nalotu wiekowych osadów, wymienione będą instalacje grzewcze i elektryczne. Niewykluczone, że rezultaty odkryć archeologicznych zostaną w jakiś sposób wyeksponowane.

  Najstarszą częścią Bazyliki Krzyża Świętego i Narodzenia Matki Bożej jest prezbiterium zbudowane w miejscu murowanego kościoła gotyckiego z XV wieku.
  Po pożarze w 1690 roku została odbudowana jako monumentalna trzynawowa świątynia w stylu barokowym. Wysokość środkowej nawy liczy 29 metrów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama