18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrycia archeologiczne podczas remontu bazyliki jasnogórskiej

Piotr Piesik
Odkryte fragmenty starej posadzki ze śladami ognia
Odkryte fragmenty starej posadzki ze śladami ognia Waldemar Deska
Klasztor na Jasnej Górze odkrywa kolejne tajemnice - podczas remontu prezbiterium bazyliki odkryto pod warstwami usuniętej posadzki fragmenty murów, pochodzące według archeologów z XV wieku. Mogą to być więc części murów obwodowych gotyckiego kościoła, który został zniszczony przez pożar w roku 1690. Na jego miejscu wzniesiono właśnie bazylikę.

- Odkryliśmy fragmenty murów o szerokości od 90 centymetrów do półtora metra, zbudowanych z kamienia wapiennego na zaprawie wapiennej i częściowo ceglanej. Trudno powiedzieć, jak nam się one ukształtują. Będziemy poszerzać te mury tak, aby uczytelnić ich przebieg - mówi Iwona Młodkowska-Przepiórowska, kierująca pracami archeologicznymi. - Mamy najstarsze ślady architektury murowanej, jeśli się oczywiście potwierdzą nasze przypuszczenia. Teraz prace skoncentrują się na uczytelnieniu wszystkich murów obwodowych, które wchodzą w zasięg murów bazyliki. Będziemy starali się odczytać fazy zabudowy.

Przy odsłoniętych murach odkryto trzy miejsca ziemnych pochówków z fragmentami trumien oraz kryptę grobową. Już zdejmowanie obecnej posadzki w prezbiterium bazyliki przyniosło archeologom wiele emocji, ponieważ ukazały się dwie warstwy starych posadzek, wykonanych z gliny i noszących ślady ognia. Wskazywałoby to na ich pochodzenie jeszcze sprzed pożaru w 1690 roku.

- To bardzo ważne odkrycia związane z najstarszą historią klasztoru, o której zachowało się mało źródeł - podkreśla Młodkowska-Przepiórowska.

- Dla mnie te mury chciałoby się obejmować i całować, bowiem pochodzą one z tej pierwszej gotyckiej świątyni, później poszerzonej i rozbudowanej - oświadczył o. dr Jan Golonka, kustosz zbiorów wotywnych na Jasnej Górze.

Prace w bazylice intrygują przybywających do klasztoru, ponieważ od 7 stycznia tego roku, kiedy ruszył remont, duża część kościoła została odgrodzona i szczelnie zasłonięta. Decydują o tym z jednej strony względy bezpieczeństwa, z drugiej konieczność zapewnienia archeologom odpowiednich warunków pracy. Tak też będzie do końca robót.

Wymiana posadzki w prezbiterium oraz lekkie przedłużenie tej części kościoła to pierwszy etap gruntownego odnowienia bazyliki, pierwszego na tak dużą skalę w jej dziejach. Całość posadzki będzie wymieniona na jednolitą, oczyszczone zostaną sklepienia z nalotu wiekowych osadów, wymienione będą instalacje grzewcze i elektryczne. Niewykluczone, że rezultaty odkryć archeologicznych zostaną w jakiś sposób wyeksponowane.

Najstarszą częścią Bazyliki Krzyża Świętego i Narodzenia Matki Bożej jest prezbiterium zbudowane w miejscu murowanego kościoła gotyckiego z XV wieku.
Po pożarze w 1690 roku została odbudowana jako monumentalna trzynawowa świątynia w stylu barokowym. Wysokość środkowej nawy liczy 29 metrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!