Wielka dziura w Jaworznie. Ziemia zapadła się przy osiedlu...

  Wielka dziura w Jaworznie. Ziemia zapadła się przy osiedlu [ZDJĘCIA]

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zapadlisko w Jaworznie
  1/6
  przejdź do galerii

  Zapadlisko w Jaworznie ©Lucyna Nenow

  Ogromne zapadlisko pojawiło się w Jaworznie. W dzielnicy Byczyna zapadła się ziemia. Zapadliska pilnują ochroniarze. ZOBACZ ZDJĘCIA
  Mieszkańcy Byczyny drżą, i to nie tylko ze strachu. Trzęsą się im domy, szczękają szklanki w szafkach, z półek spadają przedmioty. Szkody górnicze robią swoje i w tej części Jaworzna pojawiają się jak grzyby po deszczu (zresztą nie tylko w Byczynie, ale to już temat na inny artykuł). Na domiar złego można wpaść do dziury. I to wcale nie maleńkiej. Głęboka na ponad 20 metrów jama w ziemi wyleciała ostatnio na jednej z prywatnych działek, gdzie trwa budowa domu. Podobno nie jest to szkoda górnicza.

  Dziura pojawiła się nagle i przeraziła byczynian, bowiem wieść bardzo szybko rozeszła się po Byczynie.

  - Słyszałem, że pojawiła się nagle w ziemi - mówi jeden z mieszkańców osiedla (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). - Wcześniej nie było tam nawet małego zagłębienia w ziemi. Z chwili na chwilę jest coraz większa. Oby tam nikt nie wpadł - dodaje zmartwiony.

  Górnicy z jaworznickiej kopalni ZGE Sobieski zabezpieczyli dziurę wysokim ogrodzeniem, tak aby żaden ciekawski nie wpadł do środka. Dziury pilnują ochroniarze. Tymczasem cały teren drży, słychać, jak usypuje się ziemia. Czy Byczyna w końcu się zapadnie?

  Zapytaliśmy przedstawicieli Południowego Koncernu Węglowego, jak w ogóle to się stało. Dowiedzieliśmy się, że dziura pojawiła się nagle. Rejon powstania zapadliska znajduje się na zboczu Góry Pietrusowej, zbudowanej z utworów triasu wapiennego, który bardzo łatwo ulega wypłukiwaniu przez podziemne cieki wodne.

  Zjawiska te ulegają nasileniu w rejonie uskoku. W wyniku wypłukiwania powstają podziemne korytarze, kawerny, studnie o głębokości nawet do kilkudziesięciu metrów w głąb ziemi.

  - Teren został niezwłocznie zabezpieczony - uspokaja Zofia Mrożek, rzecznik prasowy Południowego Koncernu Węglowego. - Odbyły się badania geofizyczne na trzech poziomach metodą elektrooporową na głębokości 20-25 m do głębokości zaistniałego zapadliska, na głębokości 40 -45 m oraz 85 - 90 m - wymienia Zofia Mrożek. Podkreśla, że dla właściwej oceny warunków geologicznych zostaną wykonane dodatkowo powierzchniowe odwierty.

  - Trwają przygotowania do prac wiertniczych. Po wykonaniu odwiertów nastąpi likwidacja zapadliska. Górotworu zostanie wzmocniony mieszaniną cementową i wypełniony skałą płoną. Wzmocnimy też warstwy przy powierzchni terenu - dodaje. Górnicy twierdzą, ze sytuacja jest opanowana. Pytanie tylko, czy podobna dziura nie pojawi się w innym miejscu?
  *Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
  *Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
  *Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drobny błąd

   Czesio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 38

   Błąd się drobny wkradł - powinno być górotwór a jest górotworu.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama