List do DZ: Pragnę ocalić pamięć o pani Zdzisławie Siess,...

  List do DZ: Pragnę ocalić pamięć o pani Zdzisławie Siess, którą znałam

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mój list do Redakcji podyktowany jest potrzebą podzielenia się z czytelnikami „Dziennika Zachodniego” wspomnieniem o Pani Kustosz, mgr Zdzisławie Siess, która odeszła 13 maja 2015 roku. Pani Zdzisława urodziła się w roku 1926. Była córką nauczycieli Heleny i Tadeusza Siessów, którzy przybyli na Górny Śląsk po Plebiscycie w 1921 roku, by wspierać polskie szkolnictwo na zgermanizowanych dotąd terenach. Jej życie związane było z czterema miastami, które darzyła wielkim sentymentem.
  Zdzisława Siess jako studentka

  Zdzisława Siess jako studentka ©arc.

  W Rybniku mieszkała do wybuchu II wojny światowej. W Bochni, mieście rodzinnym matki, spędziła czas okupacji. W Krakowie studiowała po wojnie na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Potem zamieszkała w Katowicach i z tym miastem związała się już na stałe. Od roku 1953 aż do przejścia na emeryturę pracowała w Bibliotece Głównej katowickiej Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego. Przez wiele lat była tam kustoszem w Oddziale Informacji Naukowej. Po zakończeniu pracy zawodowej odkryła w sobie pasję dziennikarską.

  Być może stali czytelnicy „Dziennika Zachodniego” pamiętają jej artykuły. Pisała o osobach, które - jej zdaniem - należało ocalić od zapomnienia.
  Były to osoby bardzo różne - członkowie jej rodziny, lekarze, naukowcy, sąsiedzi, znajomi, a nawet ludzie przypadkowo spotkani. Ich cechą wspólną było to, że mieli w sobie zwykłe ludzkie dobro. Trudno znaleźć osobę, która tak umiałaby to w ludziach dostrzec i tak wyrazić swoją wdzięczność. Patrzyła na innych nie przez pryzmat ich pozycji społecznej, a właśnie przez pryzmat ich człowieczeństwa. Kieruję ten list do Redakcji, by ocalić pamięć o Pani Zdzisławie, którą znałam i ceniłam, i zarazem podziękować jej za uczenie nas odkrywania w ludziach tego, czego - być może - nie dostrzegamy.

  Janina Otrębska

  CZYTAJ WIĘCEJ LISTÓW DO REDAKCJI DZIENNIKA ZACHODNIEGO

  Nasz adres: "Dziennik Zachodni" Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec
  Adres mejlowy: opinie@dz.com.pl  *Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
  *Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
  *Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama