Cieszyn: Zbiórka na ratunek organów

  Cieszyn: Zbiórka na ratunek organów

  JVL

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Cieszyn: Zbiórka na ratunek organów

  ©ARC.

  Mija dokładnie rok od kiedy rozpoczął się kosztowny remont organów z kościoła Jezusowego. Renowacja nie należy do najtańszych, dlatego potrzebny jest kolejny zbiórka na ratunek organów.
  Cieszyn: Zbiórka na ratunek organów

  ©ARC.

  Parafianie starają się o pieniądze na kontynuację remontu organów kościoła Jezusowego w Cieszynie. Ostatni raz można je było usłyszeć rok temu, kiedy odbył się koncert pożegnalny. To pierwszy generalny remont instrumentu od 1923 roku.

  Organy Sauera posiadają 36 registrów oraz trzy manuały. Ich brzmienie wydobywa się aż z 2076 piszczałek. Najdłuższe mają długość ponad pięciu metrów. W instrumencie zarówno są zepsute elementy metalowe, jak i drewniane, które naruszył kołatek - szkodnik niszczący drewno.


  Żeby zabezpieczyć prospekt organowy i sam instrument, potrzeba było aż 1,2 mln zł. Parafii nie udało się zdobyć dofinansowania na ten cel. Z tego też powodu zdecydowano, że nie odbędzie się remont prospektu organowego, ale tylko samego instrumentu.

  Dzięki temu udało się zmniejszyć koszt prac o 50 procent, ale i tak sporo zostało do uzbierania. Poprzez organizację cyklu koncertów udało się pozyskać 650 tys. zł na remont organów.

  - Do końca października powinien zakończyć się drugi etap. Jeżeli remont dalej będzie przebiegał po naszej myśli, to już w listopadzie rozpoczniemy kolejną, ostatnią cześć prac związanych z renowacją - wyjaśnia Marcin Gabryś,

  Naprawa organów nie jest tania, a pieniędzy nadal brakuje. Dlatego w niedzielę 25 października odbędzie się kolejny zbiórka na ratunek organów. Już po raz trzeci w akcję zbierania funduszy na dokończenie remontu organów Sauera włączą się znakomici artyści. Zapowiada się wspaniały koncert. W kościele Jezusowym wystąpią chóry: Hutnik, Melodia oraz wokalistka Tamara Tomoszek w towarzystwie Tomasza Lasoty (gitara) i Zdenka Holka (kontrabas).

  Co zostanie naprawione w ramach trzeciego etapu? Olgierd Nowakowski, organmistrz będący odpowiedzialny za remont wyjaśnia: - Trzeci etap renowacji będzie polegał na pracach remontowych we wiatrownicach, czyli w skrzyniach z zaworami, na których stoją piszczałki i aparat dźwiękowy, czyli wszystkie piszczałki również będą naprawiane. Część zostanie wymieniona, metalowe piszczałki naprawione. Jeżeli prace będą dalej szły według zaplanowanego harmonogramu to konserwacja powinna się skończyć 31 lipca - podkreśla Nowakowski.


  *Policjanci z Częstochowy skasowali film, na którym biją chłopaka. Ale jest drugi ZOBACZ?
  *Wielki powrót Kamila Durczoka. Dawny szef Faktów TVN zadebiutował w nowej roli
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Rolnik szuka żony. Co wydarzy się w odcinku 7?

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama