Wybuchowe beczki i potop w Zagłębiu Ruhry. Tajemnica sukcesu...

  Wybuchowe beczki i potop w Zagłębiu Ruhry. Tajemnica sukcesu operacji "Chastise" [ZDJĘCIA]

  Małgorzata Gołota

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Zapora Möhne rano 17 maja po bombardowaniu
  1/7
  przejdź do galerii

  Zapora Möhne rano 17 maja po bombardowaniu ©Fot. Wikipedia Commons

  70 lat temu alianckie lotnictwo dokonało unikalnej operacji wymierzonej w zapory na niemieckich rzekach. Użyto przy tym nie zwykłych bomb, ale beczek skaczących po wodzie.
  Leżąc twarzą do dołu na dziobie lancastera i spoglądając na ciemną przestrzeń rzek w Zagłębiu Ruhry, pilot "Spam" Spafford pomyślał, że jego czas właśnie nadszedł. - Chryste, to wszystko cholernie niebezpieczne - krzyknął do pilota. Człowiek za sterami, dowódca skrzydła Guy Gibson, sam wiedział to doskonale.

  Od tej chwili minęło 70 lat. Choć w tym czasie członkowie 617. Dywizjonu Bombowego, a wśród nich również Spafford i Gibson, doczekali się m.in. pomnika w Woodhall Spa w Lincolnshire, skala operacji, którą przeprowadzili w nocy z 16 na 17 maja 1943 r., nadal wydaje się nieznana. Jak więc było naprawdę?

  Uprzemysłowione niemieckie Zagłębie Ruhry od początku II wojny światowej znajdowało się na liście najważniejszych celów brytyjskiej armii.
  Chodziło przede wszystkim o zapory na rzekach - to one dostarczały hitlerowcom energii elektrycznej i były źródłem wody pitnej w regionie. To dzięki nim możliwy był transport w systemie rzek i kanałów. Ich zniszczenie spowodowałoby jeśli nie paraliż, to przynajmniej znaczące straty po stronie wroga. Ponadto po przerwaniu zapór spodziewano się niszczących powodzi.

  W grę wchodziły wyłącznie ataki lotnicze, to wiedziano od dawna. Brytyjskie lotnictwo długo nie było jednak w stanie wyprodukować wystarczająco silnego i precyzyjnego systemu bombardowań.

  Odpowiednią bombę skonstruował dopiero Barnes Wallis i jego zespół z zakładów Vickersa. Była to bomba w kształcie beczki wirująca z ogromna prędkością. Zrzucona z odpowiednio małej wysokości i przy właściwej prędkości samolotu, miała pokonać znaczny dystans, skacząc po powierzchni wody aż do ściany zapory, a następnie do jej podstawy.

  Broń nazwaną Upkeep uznano za odpowiednią do ataku 26 lutego 1943 r. Wtedy też wyznaczono termin ataku. Zdaniem brytyjskich dowódców najlepiej było zorganizować go w maju. Wtedy poziom wód w zbiornikach miał być najwyższy, a przerwanie zapór mogło spowodować największe szkody.

  Wykonanie zadania powierzono 5. Grupie RAF-u. Eskadrę miał poprowadzić dowódca skrzydła Guy Gibson.

  Gibson, pilot mający na swoim koncie przeszło 170 lotów na bombowcach i myśliwcach, z dywizjonów 5. Grupy wybrał 21 załóg, które weszły w skład 617. Dywizjonu Bombowego. To właśnie ten zespół miał przeprowadzić operację "Chastice". Załogi te składały się z personelu RAF-u z kilku krajów: Wielkiej Brytanii, Australii, Kanady i Nowej Zelandii.

  Cele były trzy: dwie kluczowe zapory na zbiornikach położonych powyżej Zagłębia Ruhry - Mohne i Sorpe - oraz zapora na rzece Eder.

  Atak miał być przeprowadzony na zmodyfikowanych bombowcach Avro Lancaster. By zmniejszyć ich wagę, usunięto większość ich uzbrojenia. Wymiary i kształt bomb wymusiły również usunięcie drzwi luków bombowych.

  Bombardowanie miało się odbywać z wysokości zaledwie 20 m przy prędkości 400 km/godz., z jaką miały lecieć lancastery.
  Bomby dostarczono do dywizjonu 13 maja. Niezwłocznie podzielono też jego członków na trzy formacje. Pierwsza składała się z dziewięciu samolotów. Jej celem była zapora Mohne. Każdy samolot, który z jakichś przyczyn nie zrzuciłby na nią bomby, miał atakować kolejny cel - zaporę Eder.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (28)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odlegly temat

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 77 / 75

   redaktor Borowka szuka tematow coraz dalej, nawet niewiele ze Slaskiem majacym wspolnego Z. Ruhry. A przeciez jest tyle bialych plam w naszej slaskiej historii. Juz raz zachecalem do podjecia...rozwiń całość

   redaktor Borowka szuka tematow coraz dalej, nawet niewiele ze Slaskiem majacym wspolnego Z. Ruhry. A przeciez jest tyle bialych plam w naszej slaskiej historii. Juz raz zachecalem do podjecia tematu, postawy i zachowania mieszkancow Slaska w okresie 1939-1944 ,oczywiscie nie chodzi o postawy takich ludzi jak Henryk Slawik ale o te ciemniejsza strone. Zachecam wiec ponownie do podjecia tematu. zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Dziękuję. A przy okazji - to nie mój artykuł :)))

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 72

   Witam.
   Korzystając z okazji chciałbym podziękować za wszelkie sugestie tematów historycznych nie tylko Panu @..., ale i innym Czytelnikom, którzy przy różnych okazjach i w różnej formie je...rozwiń całość

   Witam.
   Korzystając z okazji chciałbym podziękować za wszelkie sugestie tematów historycznych nie tylko Panu @..., ale i innym Czytelnikom, którzy przy różnych okazjach i w różnej formie je nadsyłają.
   Tutaj jednak muszę zwrócić uwagę Pana @... na fakt, iż autorem artykułu, pod którym dyskutujemy, nie jest piszący te słowa, lecz red. Małgorzata Gołota. :)
   Pozdrawiam.
   Tomasz Borówka / DZzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bez żartów!

   a&c (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 84

   Albert Speer-w procesie norymberskim nalezal do grupy 24 najwazniejszych nazistowskich zbrodniarzy, orzeczony prawomocnie jako winny -Kriegsverbrechen und Verbrechen gegen die Menschlichkeit- i...rozwiń całość

   Albert Speer-w procesie norymberskim nalezal do grupy 24 najwazniejszych nazistowskich zbrodniarzy, orzeczony prawomocnie jako winny -Kriegsverbrechen und Verbrechen gegen die Menschlichkeit- i osadzony na 20 lat wiezienia.
   Tomasz Borówka / DZ-cytuje w formie argumentow wypowiedzi tego zbrodniarza wojennego i podejmuje proby obrony tych wypowiedzi. To, moim zdaniem, kompletnie dyskwalifikuje tego redaktora i stawia go w wiadomym szeregu.
   zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Wspomnienia Alberta Speera to źródło historyczne

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 80 / 67

   Wspomnienia Alberta Speera są ważnym źródłem do historii III Rzeszy. @a&c swoim napastliwym komentarzem dowiódł tylko i wyłącznie, że nie zdaje sobie sprawy, na czym polega krytyka źródeł i jak...rozwiń całość

   Wspomnienia Alberta Speera są ważnym źródłem do historii III Rzeszy. @a&c swoim napastliwym komentarzem dowiódł tylko i wyłącznie, że nie zdaje sobie sprawy, na czym polega krytyka źródeł i jak ważne zajmuje ona miejsce w warsztacie pracy historyka i redaktora.

   I właśnie tak przy okazji. Zauważyłem, że Speer być może myli się podając liczbę "7000 ludzi ściągniętych z Wału Atlantyckiego" (albo też jest to tylko liczba robotników sprowadzonych w pierwszych dniach). Z tym, że dla @a&c żadne to pocieszenie. Oto, co stwierdza ceniony historyk Martin Gilbert w swoim dziele "Druga wojna światowa":

   "Aby naprawić uszkodzenia, do Ruhry sprowadzono 50 tysięcy robotników z Organizacji Todta, którzy wcześniej pracowali przy wznoszeniu Wału Atlantyckiego."

   Jest to zatem liczba kilkakrotnie większa od podanej przez Speera.

   Warto dodać, że Gilbert cytuje jeszcze jednego nazistowskiego zbrodniarza:

   "Szkody wyrządzone naszemu przemysłowi są większe niż zwykle".

   Jest to wpis do dziennika Goebbelsa pod dniem 18 maja 1943, czyli poczyniony tuż po ataku na zapory.

   P.S.
   Mam do @a&c cokolwiek przekorne pytanie: jak rozumiem, @a&c nie uważa marszałka Arthura Harrisa za zbrodniarza wojennego, skoro - zgodnie ze swoją logiką - słowa tegoż Harrisa niedawno nam cytował?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gorny Slonsk w Ruhrgebiecie - abo Ruhrgebiet na Gornym Slonsku - oto je pytanie!

   Auch Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 117 / 117

   Mom zasadnicze pytanie: Po jakiymu wspomniynie akcji Anglikow na Zapory w Ruhrgebiecie wpakowaliscie do....Historia regionu - to musicie wiedziec...
   Z tego co wjym Ruhrgebiet niy lezy na Slonsku,...rozwiń całość

   Mom zasadnicze pytanie: Po jakiymu wspomniynie akcji Anglikow na Zapory w Ruhrgebiecie wpakowaliscie do....Historia regionu - to musicie wiedziec...
   Z tego co wjym Ruhrgebiet niy lezy na Slonsku, ani za Brynicom, ani w Guberni Priwislnyj.
   Abo widza to falszywie??zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Tomasz Borówka / DZ

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 110 / 119

   Staramy się publikować tu również ciekawe materiały opisujące wydarzenia z historii Polski i powszechnej, ponieważ wiemy, że wielu naszych Czytelników ciekawych jest także historii świata...rozwiń całość

   Staramy się publikować tu również ciekawe materiały opisujące wydarzenia z historii Polski i powszechnej, ponieważ wiemy, że wielu naszych Czytelników ciekawych jest także historii świata rozciągającego się dalej niż kilka kilometrów od miejsca ich zamieszkania.
   Pozdrawiam.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To Zaglebie Ruhry tez polskie?

   Auch Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 116 / 95

   Witam panie redaktorze,
   napewno tego typu "ciekawostki" historyczne - szczegolnie jesli dotycza chwytliwych tematow - powinny byc odgrzewane. Tylko dlaczego w rubryce ....historia regionu...?
   Nie...rozwiń całość

   Witam panie redaktorze,
   napewno tego typu "ciekawostki" historyczne - szczegolnie jesli dotycza chwytliwych tematow - powinny byc odgrzewane. Tylko dlaczego w rubryce ....historia regionu...?
   Nie chcialbym byc zlosliwym - ale co do tego "regionu", to przypomina mi sie pewna piosenka, w ktorej spiewano o tym, ...ze dzis slucha nas Europa, a jutro caly swiat....Czyzby w Polsce planowano rozszerzenie Regionu, az do Zaglebia Ruhry?zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Historia nie tylko lokalna

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 74 / 67

   Witam.
   DZ, zarówno w swojej internetowej, jak i papierowej formie, jest medium przede wszystkim regionalnym. Dlatego też jego dział historyczny jest sprofilowany na szeroko pojętą historię...rozwiń całość

   Witam.
   DZ, zarówno w swojej internetowej, jak i papierowej formie, jest medium przede wszystkim regionalnym. Dlatego też jego dział historyczny jest sprofilowany na szeroko pojętą historię regionu, nosząc w związku z tym adekwatną nazwę. Działu o nazwie po prostu "Historia" nie ma, ale dlatego właśnie "Historia Regionu" wydaje nam się najodpowiedniejszym miejscem do publikowania większości materiałów historycznych. Miłośnicy historii - nie tylko tej lokalnej - tutaj właśnie mogą jej szukać i wydaje mi się, że czynią to już wręcz odruchowo. O czym chyba widoczne zainteresowanie takim tekstem jak niniejszy w jakiś sposób świadczy.
   Pozdrawiam.
   Tomasz Borówka / DZzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   a&c (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 110 / 122

   Mosz recht i widzisz tysz jeszcze ganc gut.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Terror czy sukces?!

   a&c (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 148 / 123

   W Arnsberg w dzielnicy Neheim stoi pomnik 1200 ofiar tego nalotu. To byli robotnicy przymusowi oraz Kriegsgefangene z europy wschodniej. Alianci wiedzieli o polozeniu tego obozu i ewentualnych...rozwiń całość

   W Arnsberg w dzielnicy Neheim stoi pomnik 1200 ofiar tego nalotu. To byli robotnicy przymusowi oraz Kriegsgefangene z europy wschodniej. Alianci wiedzieli o polozeniu tego obozu i ewentualnych skutkach tego nalotu. W sumie zginelo okolo 1600 ludzi. Efekt militarny czy gospodarczy byl zerowy – wiec nie byl to sukces militarny a jeden z wielu aktow alianckiego terroru. Gwoli scislosci – aktow terrorystycznych nie szczedzily sobie zadne walczace strony II wojny swiatowej.
   “..w tym roku 70-leciu nalotu nie towarzyszyły oficjalne obchody.” –bo rozgraniczono, i to slusznie, akcje militarne od terrorystycznych.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ostroznie z Nazipropaganda.

   a&c (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 118 / 121

   A to ocena marszalka Royal Air Force Sir Arthur Travers Harris : “…urteilte über den Angriff, dass er keine erkennbaren Erfolge gebracht habe und nur eine spektakuläre Aktion gewesen...rozwiń całość

   A to ocena marszalka Royal Air Force Sir Arthur Travers Harris : “…urteilte über den Angriff, dass er keine erkennbaren Erfolge gebracht habe und nur eine spektakuläre Aktion gewesen sei.“
   I dalej fakty – „ Am 27. Juni lief die Trinkwasserförderung wieder auf der vorherigen Leistung . Zur gleichen Zeit war auch das Elektrizitätsnetz wieder repariert. Der Angriff forderte zwar viele Tote alliierte Kriegsgefangene –, aber tatsächlich waren die Schäden nichts anderes als ein kleines „Problem“ für die Industrie des Ruhrgebietes.“
   Wypowiedz Speera-to znana Nazi-propaganda i polityka tamtych czasow.Tlumaczy narastajace ogolne problemy rzeszy i podjudza.
   zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   "Nazi-propaganda"??? Czyżby?

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 130 / 122

   Ach tak. Zwyczajna nazistowska, antyniemiecka propaganda wyolbrzymiająca alianckie sukcesy. Normalna sprawa w III Rzeszy. ;)
   Bez żartów!
   Zaś co do cytowanego marszałka Harrisa, proszę przeczytać...rozwiń całość

   Ach tak. Zwyczajna nazistowska, antyniemiecka propaganda wyolbrzymiająca alianckie sukcesy. Normalna sprawa w III Rzeszy. ;)
   Bez żartów!
   Zaś co do cytowanego marszałka Harrisa, proszę przeczytać słowa, które sam Pan przytoczył. Przeczytać ze zrozumieniem: poziom dostaw wody pitnej przywrócono do 27 czerwca, do tego też czasu naprawiono sieć elektryczną. Czyli zanim usunięto szkody spowodowane atakiem, upłynął ponad miesiąc!
   Czy nadal obstaje Pan przy tym, jakoby "efekt militarny czy gospodarczy był zerowy"?zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   A nieprawda, że "efekt militarny czy gospodarczy był zerowy"

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 133 / 129

   Najlepiej oddajmy tu głos Albertowi Speerowi:

   "Strumienie wody zalały dolinę Ruhry. Choć wyglądało to na pozór urzekająco, pociągało za sobą groźne następstwa; pod wodą znalazły się elektryczne...rozwiń całość

   Najlepiej oddajmy tu głos Albertowi Speerowi:

   "Strumienie wody zalały dolinę Ruhry. Choć wyglądało to na pozór urzekająco, pociągało za sobą groźne następstwa; pod wodą znalazły się elektryczne agregaty stacji pomp doliny Ruhry; zaistniała groźba unieruchomienia przemysłu i przerwania zaopatrzenia ludności w wodę".

   Speer dodaje, że szkody naprawiało m.in. 7000 ludzi ściągniętych z Wału Atlantyckiego. Nie mogło pozostać to bez wpływu na postępy prac przy jego budowie.

   Spadła produkcja gazu. "Wielcy odbiorcy mogli dostawać tylko 50-60 proc. zapotrzebowania" (znowu Speer).zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głos z daleka

   Tomasz_z_Giszowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 106 / 140

   A ja chciałem przypomnieć że 2 wojnę światową rozpoczęli Niemcy i to Oni są winni wszystkiemu co się działo w tym czasie.
   Pozdrawiam


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głos_z_daleka

   Tomasz_z_Giszowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 74 / 79

   O mam 3 minusy na 2 plusy. Dziwne... chyba się nie myle że to Niemcy rozpoczeli 2 wojne światową, tworzyli i prowadzili obozy koncentracyjne z krematoriami i komorami gazowymi i wymordowali wiele...rozwiń całość

   O mam 3 minusy na 2 plusy. Dziwne... chyba się nie myle że to Niemcy rozpoczeli 2 wojne światową, tworzyli i prowadzili obozy koncentracyjne z krematoriami i komorami gazowymi i wymordowali wiele milonów ludzi w wilu krajach. Takzwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Ciekawostki

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 129 / 125

   Witam.
   Może kilka ciekawostek.
   Skutki ataku na zapory nie okazały się decydujące, tzn. nie udało się trwale pozbawić Zagłębia Ruhry energii elektrycznej, lecz Niemcy byli pod takim wrażeniem, że...rozwiń całość

   Witam.
   Może kilka ciekawostek.
   Skutki ataku na zapory nie okazały się decydujące, tzn. nie udało się trwale pozbawić Zagłębia Ruhry energii elektrycznej, lecz Niemcy byli pod takim wrażeniem, że sami zaczeli przygotowywać plany podobnej operacji przeciw ZSRR (kryptonim "Eisenhammer").
   Dowódca ataku Guy Gibson nie przeżył wojny - zginął w 1944 r.
   Dywizjon 617 RAF istnieje do dziś i szczyci się upamiętniającym atak godłem, na którym widnieją trzy pioruny uderzające w zaporę. Jego motto brzmi "Après moi le Deluge" ("Po mnie choćby potop" - przewrotne nawiązanie do słów króla Francji Ludwika XIV).
   Jednostka ta miała na swym koncie jeszcze inne osiągnięcia, z zatopieniem słynnego pancernika "Tirpitz" na czele.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skad przepisane ?

   RRRR! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 136 / 136

   Co tam GB, moj krewny byl (w niem.mundurze) najpierw w Narviku, a potem w g.sl. Blachowni. Piszcie o tym.


   Zdjęcie autora komentarza
   Krewny

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 125 / 124

   Witam.
   Ciekawe! A czy ten krewny był strzelcem górskim czy w Luftwaffe (artyleria przeciwlotnicza?)?. Bo Kriegsmarine w Blachowni to chyba nie?
   Pozdrawiam.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tzn. prze-zyl tam straszne bardowania.

   RRRR! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 130 / 128

   jw.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To jest tytul

   selenium (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 140 / 124

   dsaf fsa fsaa f fsa fsa fsa fsaf safsa fsa safsa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   II. Wojna Swiatowa

   General (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 138 / 140

   Pod zdjeciem zapory podano wlasciwa nazwe "Moehne" ("oe" = "o" z kropkami), zapory na rzece o tej samej nazwie. Moehne, jest liczacym 65 km dlugosci doplywem, plynacej przez Zaglebie Ruhry rzeki...rozwiń całość

   Pod zdjeciem zapory podano wlasciwa nazwe "Moehne" ("oe" = "o" z kropkami), zapory na rzece o tej samej nazwie. Moehne, jest liczacym 65 km dlugosci doplywem, plynacej przez Zaglebie Ruhry rzeki Ruhr. "Mohne" nie oznacza nic. Troche dziennikarskiej rzetelnosci nie zaszkodzi! Bomby zas byly specjalnej konstrukcji, nad czym pracowali Anglicy kilka lat, az po wielu pierwotnych niepowodzeniach, udalo sie im nareszcie wykonac takie, ktore skutecznie byly w stanie niszczyc zapory na rzekach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ble

   ble (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 147 / 134

   "nie zwykłych bomb" hehehehe do szkoły podstawowej wracać t*many


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobrze napisane

   Dobrze (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 136 / 139

   To jest oczywiście dobrze napisane - tu ma byc oddzielnie napisane, panie t*umanie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To jest tytul

   selenium (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 152 / 129

   dsaf fsa fsaa f fsa fsa fsa fsaf safsa fsa safsa

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama