9 miliardów złotych na modernizację kolei dla Śląska

  9 miliardów złotych na modernizację kolei dla Śląska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kongres Kolejowy Katowice
  1/4
  przejdź do galerii

  Kongres Kolejowy Katowice ©materiały prasowe

  9 mld złotych na modernizację infrastruktury kolejowej na Śląsku przewiduje perspektywa finansowa UE na lata 2014-2020. O tym, jak efektywnie wykorzystać te środki, rozmawiają eksperci, przedstawiciele samorządów, spółek zarządzających transportem kolejowym i biznesu podczas V edycji Kongresu Kolejowego, największego w Polsce wydarzenia poświęconego transportowi kolejowemu, który dzisiaj rozpoczyna się w Katowicach. Zaprezentowana zostanie również Biała Księga Kolejowego Transportu Towarowego.
  – Kongres Kolejowy nieprzypadkowo odbywa się w Katowicach, stolicy dwumilionowego regionu, leżącej na przecięciu europejskich szlaków transportowych – mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa. – Dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania i rozwoju śląskiej metropolii, musimy cięgle myśleć o poprawie jakości komunikacji publicznej, o integracji różnych środków transportu, również w oparciu o kolej. Patrzymy jednak na potencjał transportu szynowego szerzej, biorąc pod uwagę także rozwój sieci tramwajowej, jej modernizacji i budowy nowych linii – podkreśla prezydent.
  – Unijna perspektywa finansowa na lata 2014-2020 obejmuje zarówno inwestycje kolejowe, jak i tramwajowe, co w połączeniu z naszymi planami budowy centrów przesiadkowych, znacząco wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców Katowic i komfort naszych gości – dodaje prezydent Krupa.

  Ze względu na położenie geograficzne i zasoby naturalne, śląska sieć kolejowa służy w dużym stopniu usługom towarowym. – Naszą troską są nie tylko ograniczenia tempa przewozów, ale przede wszystkim wąskie gardła na kolei. Śląsk to region o ogromnym potencjale, a środki UE z nowej perspektywy, to pokaźny zastrzyk finansowy, narzędzie do realnej zmiany. Wykorzystamy tę szansę, tak by poprawić warunki korzystania z tego rodzaju przewozów zarówno w części przewozów pasażerskich, jak i towarowych – podkreśla Stanisław Dąbrowa, wicemarszałek województwa śląskiego.

  – Śląsk to szczególny region z najdłuższą i najgęstszą siecią eksploatowanych linii kolejowych. Problemem jest jednak niedostosowanie jakości tej infrastruktury do zmieniających się warunków gospodarczych, tempa przepływu usług i towarów – mówi Adrian Furgalski, wiceprezes zarządu w Zespole Doradców Gospodarczych TOR – Połowa nadań towarów na kolej ma miejsce właśnie tutaj. Jeśli chcemy udrożnić wywóz polskiego węgla, średnia prędkość handlowa pociągów towarowych nie może wynosić jak obecnie 8 km/h – dodaje Furgalski.

  – Wiele wąskich gardeł spowalniających prędkość przewozów towarowych na Śląsku związanych jest z fatalnym stanem rozjazdów kolejowych. Szacuje się, że w ciągu kolejnych 5 lat należałoby wymienić lub naprawić ok. 30% takich konstrukcji. Utrzymanie obecnego tempa wymiany rozjazdów nie tylko nie zatrzyma degradacji infrastruktury, ale jeszcze ją pogłębi. Z pomocą może przyjść zastosowanie innowacyjnej technologii logistyki modularnej i autonomicznej zabudowy, dzięki której czas wymiany rozjazdu ulegnie skróceniu w stosunku do technologii tradycyjnych o 42%. Tak znaczące przyśpieszenie procesu wymiany rozjazdów pozwoli w krótszym czasie osiągnąć wyższą prędkość przewozów – tłumaczy Ryszard Leszczyński, prezes KZN Bieżanów.

  Czy otwarta właśnie nowa perspektywa finansowa UE może wpłynąć na poprawę kolejowych przewozów towarowych w Polsce?
  Rozwój rynku kolejowych przewozów towarowych jest pochodną dynamiki rynków, które korzystają z kolejowych usług transportowych. W Polsce to przede wszystkim rynek węgla, kruszyw, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej, wyrobów chemicznych oraz towarów przewożonych w kontenerach. Tempo wzrostu przewozów kolejowych zależy jednak także od licznych uwarunkowań, które sprawią, że kolej, zwłaszcza w relacji do przewozów drogowych, będzie – lub nie – atrakcyjnym środkiem transportu.

  PKP Polskie Linie Kolejowe realizują obecnie program „Udrożnienie podstawowych ciągów komunikacyjnych w ruchu towarowym na terenie Śląska”. Obejmuje on łącznie 20 zadań. Został stworzony we współpracy z przewoźnikami towarowymi. Zakładane efekty programu to m.in. zwiększenie przepustowości poszczególnych linii nawet o ponad 50 procent i podwyższenie poziomu bezpieczeństwa przewozów towarowych.

  Program pozwoli na podwyższenie średniej prędkości szlaków towarowych do 50–60 km/h. Koncentruje się na usprawnieniu ruchu wybiegającego na północny zachód z Gliwic w kierunku Kędzierzyna-Koźla oraz z Chorzowa na północ w kierunku Tarnowskich Gór. Efektem prac będzie przekierowanie większej liczby składów towarowych przejeżdżających przez stację Katowice na linię obwodową na południe od Katowic.

  Stacje Rybnik, Kędzierzyn Koźle, Racibórz, Chałupki i Zebrzydowice będą miały większą przepustowość, co pozwoli na zwiększenie liczby pociągów przejeżdżających przez nie w ciągu doby. Będzie to miało wpływ również na towarowe połączenia międzynarodowe. Składy transportujące węgiel będą mogły wyruszać poza region szybciej i z większą częstotliwością.

  Na Śląsku modernizacją objętych jest ok. 600 km torów. PLK już przeznaczyły na ten cel blisko 3 mld zł, a w najbliższych latach planują zrealizować inwestycje za kolejne 9 mld złotych.


  NOWI POSŁOWIE I SENATOROWIE Z WOJ. ŚLĄSKIEGO. OFICJALNE WYNIKI WYBORÓW

  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
  *Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
  *Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
  *Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odbudujcie mijanki

   kolejorz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   powinno odbudować się mijanki w Bradzie i Czyżowicach tak aby linia Katowice-Ostrawa mogła być używana częściej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolej

   dominika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   kolej jest więcej niż w ruinie i obawiam się że na 9 miliardach się nie skończy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama