Gliwickie muzeum przypomina tradycję "piernikowych dzieci"

  Gliwickie muzeum przypomina tradycję "piernikowych dzieci"

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gliwickie muzeum przypomina tradycję "piernikowych dzieci"
  1/3
  przejdź do galerii
  Stary i niemal zapomniany śląski zwyczaj obdarowywania przez rodziców chrzestnych ich nowonarodzonych chrześniaków podarkiem na szczęście - piernikową figurką dzieciątka w koronkowym beciku, czyli "piernikowym dzieckiem" - przypomniało Muzeum w Gliwicach.
  - Nasze muzeum, chcąc przywrócić na Śląsku piękną tradycję obdarowywania nowonarodzonego dziecka piernikową figurką, wykonało repliki zabytkowych form z naszych zbiorów i podjęło współpracę z piernikarską manufakturą - poinformował dyrektor placówki Grzegorz Krawczyk.

  Już od 1 czerwca "piernikowe dzieci", czyli ozdobne pierniki, wykonane ręcznie z prawdziwego piernikowego ciasta, choć nie do spożycia, będzie można zakupić w Willi Caro i Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach. W muzeum zaplanowano też Piernikowy Dzień Dziecka, czyli warsztaty z wykorzystaniem gipsowych replik pierników, które odbędą się 1 czerwca.

  Muzeum w Gliwicach chce też w ten sposób przypomnieć, że tradycje piernikarstwa na Śląsku sięgają XIV w., a Gliwice swego czasu należały do najznaczniejszych ośrodków wyrobu pierników.

  Jak poinformowała etnograf z gliwickiego muzeum Bożena Kubit, słowo piernik pochodzi od dawnego słowa "pierny", czyli pieprzny. Głównymi surowcami do wyrobu pierników były mąka, miód i przyprawy korzenne, takie jak pieprz, cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, anyż, kardamon i kolendra, przywożone głównie z Indii.

  Pierniki były kiedyś bardzo drogie, toteż kupowali je jedynie bogaci ludzie - szlachta i bogate mieszczaństwo. Ich walory podnosiła niejednokrotnie efektowna forma - na szczególne okazje pieczone były dekoracyjne, bardzo twarde pierniki, którymi obdarowywano wyjątkowych gości. Ich kształt otrzymywano używając specjalnych form piernikarskich, piękne rzeźbionych w klockach z twardego drewna, zamawianych u najwybitniejszych ówczesnych snycerzy.

  Tematyka wzorów była różnorodna: od postaci w bogatych strojach - dam, rycerzy, żołnierzy, poprzez postaci świętych, szczególnie patronów poszczególnych miejsc i zawodów, po pierniki o tematyce obyczajowej, w tym niezwykle popularne serca piernikowe, z wyobrażeniami zwierząt, ptaków itp.

  Szczególnym wyrobem było piernikowe dziecko w ozdobnych powijakach. Takie pierniki, występujące nie tylko na Górnym Śląsku, ale także np. w Toruniu, były najczęściej kupowane przez rodziców chrzestnych jako dar dla chrześniaków.

  Na Śląsku tradycje piernikarstwa sięgają XIV w. i wiążą się z działalnością klasztorów, a największy rozkwit nastąpił w XVI-XVIII w. Do najstarszych i najznaczniejszych ośrodków na Górnym Śląsku należały: Nysa, Brzeg, Opole, Racibórz, Pszczyna, Gliwice, Cieszyn, Bytom i Koźle.

  Z czasem, w związku ze zniesieniem pod koniec XVIII w. rygorów cechowych i zastąpieniem w XIX w. drogiego miodu syropem buraczanym, nastąpiło znaczne rozpowszechnienie pierników.

  Natomiast w początkach XX w. nastąpił upadek rzemiosła piernikarskiego związany z upowszechnieniem cukru, który wyparł droższy miód i jego przetwory. PAP
  *WIELKI FINAŁ: Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
  *Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
  *Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama