Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak mierzymy zanieczyszczenia powietrza?

Kamila Rożnowska
Happening antysmogowy
Happening antysmogowy Maciej Gapiński/Dziennik Zachodni
W województwie śląskim znajduje się 207 stanowisk pomiarowych, które badają jakość powietrza. To największa liczba w kraju. Wyniki badań z poszczególnych terenów publikowane są na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach powietrze.katowice.wios.gov.pl. Tam można śledzić wyniki na bieżąco, bowiem dane przesyłane są co godzinę.

Andrzej Szczygieł, naczelnik wydziału monitoringu powietrza z WIOŚ, mówi, że jakość powietrza w województwie śląskim badana jest w pięciu strefach: aglomeracji górnośląskiej (14 miast w środkowej części województwa), aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej z Żorami, w Częstochowie, w Bielsku-Białej oraz na rozległej tzw. strefie śląskiej, którą stanowi pozostała część regionu. Stacje znajdują się zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach oraz poza terenami zabudowanymi.

- Nie ma możliwości umieszczenia stacji pomiarowej w każdej miejscowości, ale przede wszystkim nie miałoby to żadnego uzasadnienia, ponieważ powietrze przemieszcza się na znaczne odległości i na podstawie wyników jednej stacji pomiarowej można określić jakość powietrza dla obszaru większego niż jedna miejscowość, z czego właśnie wynika podział na strefy - wyjaśnia Szczygieł.

Informacje dotyczące jakości powietrza zbierane są przez stanowiska pomiarowe: automatyczne, manualne oraz automatyczno-manualne. W woj. śląskim znajdują się one w: Częstochowie, Złotym Potoku, Lublińcu, Myszkowie, Zawierciu, Tarnowskich Górach, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Zabrzu, Katowicach, Sosnowcu, Knurowie, Czerwionce-Leszczynach, Rybniku, Żorach, Tychach, Wodzisławiu Śląskim, Godowie, Pszczynie, Cieszynie, Bielsku-Białej, Ustroniu i Żywcu.

Bieżące informacje przesyłane są przez stacje automatyczne. Tych na Śląsku znajduje się 18. - W stacjach znajdują się urządzenia pomiarowe zwane analizatorami, służące do wykonywania ciągłych pomiarów. W 15 stacjach znajdują się analizatory do pomiaru pyłu zawieszonego PM10, którego znaczne przekroczenia powodują bardzo złą jakość powietrza, zwaną potocznie smogiem. Poza pomiarami pyłu zawieszonego PM10 na stacjach mierzy się metodami automatycznymi stężenia pyłu zawieszonego PM2,5, dwutlenku siarki, związków azotu, ozonu, tlenku węgla i benzenu - dodaje Szczygieł.

Każdego dnia pracownicy WIOŚ przesyłają informację do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, dotyczącą stanu jakości powietrza lub przekroczenia norm. Natomiast przy bardzo wysokich stężeniach pyłu PM 10 (ponad 200 ug/m sześc.) przesyłany jest komunikat o możliwości przekroczenia stanów alarmowych wraz z krótkoterminową prognozą pogody. Dzięki stacjom automatycznym informacje o jakości powietrza są uaktualniane na bieżąco. - Dane są uśredniane dla czasu jednej godziny i prezentowane na stronie internetowej, z przesunięciem czasowym około 1-2 godzin - informuje Szczygieł.

Poza pomiarami automatycznymi, WIOŚ prowadzi pomiary manualne dla pyłów PM 10, PM 2,5 oraz zawartych w pyle PM 10: ołowiu, kadmu, niklu, arsenu i benzo(a)pirenu. Co dwa tygodnie z takiej stacji manualnej pobierane są filtry, które są przewożone do laboratorium WIOŚ w Katowicach. Wyniki tych analiz są publikowane w internecie od jednego do dwóch miesięcy później.


*Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
*Wypadek karetki w Katowicach: Wjechała w przystanek. Są ranni ZDJĘCIA
*Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera