Wróci ratusz do Żor po 200 latach? [NAJPIĘKNIEJSZE RATUSZE W...

  Wróci ratusz do Żor po 200 latach? [NAJPIĘKNIEJSZE RATUSZE W WOJ. ŚLĄSKIM]

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W częstochowskim ratuszu mieści się dzisiaj muzeum z piękną wieżą widokową
  1/11
  przejdź do galerii

  W częstochowskim ratuszu mieści się dzisiaj muzeum z piękną wieżą widokową ©Janusz Strzelczyk

  W naszym województwie nie brakuje zabytkowych ratuszy, które są perełkami centrów miast. Cieszy to, że w wielu miastach okazałe gmachy przeszły już poważne liftingi i są dziś pięknymi wizytówkami Pszczyny, Częstochowy, czy Bielska-Białej. W murach jednych po remontach mieszczą się albo siedziby muzeów (np. Tychy, Częstochowa), albo władz miejskich (Bielsko-Biała, Pszczyna). Tymczasem swój ratusz na rynku chce mieć także miasto Żory.
  Członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Żory zabiegają o to, aby po ponad 200 latach na rynku odtworzyć zabytkowy ratusz. - Ratusz do Żor powinien wrócić. Niestety, ulegał poważnym zniszczeniom w czasie pożarów, jakie w XVIII i XIX w. nękały miasto Żory. Był odbudowywany, ale po pożarze z 15 sierpnia 1807 roku zapadła decyzja o jego rozbiórce - mówi Henryk Buchalik, prezes TMMŻ.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  RAŚ CHCE RATOWAĆ ŚLASKIE ZABYTKI


  Jak miałby wyglądać nowy ratusz? - Chcielibyśmy, aby nowy ratusz przypominał dawną budowlę z wieżyczką, ale oczywiście był mniejszej wielkości. Chcielibyśmy w nim stworzyć pałac ślubów i siedzibę Rady Miasta Żory - dodaje Buchalik.

  Członkom TMMŻ marzy się także, aby budynek nowego ratusza połączyć podziemnymi korytarzami z sąsiednim budynkiem magistratu. - Pod płytą rynku znajdowały się dawniej podziemne korytarze, jednak w czasie drugiej wojny światowej zostały zagruzowane. W podziemiach można byłoby przechowywać np. dokumenty Urzędu Miasta, któremu wciąż brakuje miejsca na archiwum - dodaje Buchalik.

  Dawniej w żorskim ratuszu w piwnicach mieściły się mieszkania służbowe woźnego sądowego i niższego urzędnika miejskiego, restauracja i wartownia. Na pierwszym piętrze były pomieszczenia sądu okręgowego i sala rozpraw, a na drugim piętrze - pomieszczenia służbowe władz magistratu, sala ratuszowa i pokoje służbowe burmistrza.

  Czy ratusz wróci do Żor? - Cały czas opracowujemy projekt rewitalizacji żorskiej Starówki i zbieramy wszelkie pomysły. Niewykluczone, że pomysł budowy ratusza też zostanie zrealizowany - mówi Bronisław Jacek Pruchnicki, doradca prezydenta do spraw infrastruktury.

  Czy władze Żor powinny odtworzyć w centrum miasta dawny ratusz? Pisz  *Superbudowa 2013. Najlepsza inwestycja woj. śląskiego ZOBACZ
  *Marsz Autonomii 13 lipca 2013: ZDJĘCIA, WIDEO, KONTROWERSJE
  *Groby wampirów odkryto w Gliwicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ratusz w Żorach

   Mieszkaniec Żor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 16

   Prawdopodobnie po poprawie pogody komuś słońce przypiekło w główkę, który chce odbudowy ratusza w Żorach tak jakby miasto nie miało innych wydatków. Towarzystwo miłośników miasta Żory niech zrobi...rozwiń całość

   Prawdopodobnie po poprawie pogody komuś słońce przypiekło w główkę, który chce odbudowy ratusza w Żorach tak jakby miasto nie miało innych wydatków. Towarzystwo miłośników miasta Żory niech zrobi ściepę i z własnych funduszy wybuduje sobie ratusz a nie kosztem podatników. Ciekawe kto będzie urzędował w tym ratuszu, jak wybudują sami miłośnicy miasta Żory ? Więcej oleju w głowach członkowie Stowarzyszenia, którzy widzą koniec swojego nosa, a nie potrzeby miasta i jego mieszkańców.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama